Přejít k hlavnímu obsahu

Jste až příliš ochotní? Možná vás vysává syndrom hodného člověka. S ochotou hospodařte rozumně

Máte pocit, že dáváte lidem maximum, aby byli šťastní, spokojení a aby vás hlavně měli rádi? A vnímáte taky, že vás to někdy unavuje, jelikož někteří vaší ochoty zneužívají? Že jste z toho někdy smutní, zlomení nebo zoufalí, že svět není ten, za který jste ho měli? Psychoterapeutka Ivana Bařinková vysvětluje, jak syndrom hodného člověka poznat a jak se s ním vyrovnat.

Patrně si připadáte stejně jako já před pár lety, kdy jsem nechápala, co se se mnou děje, a neměla jsem radost ze vztahů kolem sebe, připadala jsem si vyschlá a bez energie. Možná máte tzv. syndrom hodného člověka, tedy osoby, která nechce nikoho zklamat, a proto se snaží vyhovět požadavkům svého okolí. Zároveň očekává, že druzí budou oplácet stejnou měrou. Pokud se tak neděje, tito lidé začnou vinit ze všeho nejvíc sami sebe, že nejsou dostatečně hodní, a zažívají velké zklamaní. Mohou se cítit vyhaslí z toho množství energie, které dávají lidem okolo, a žádná se jim nemusí vracet.

Info ikona
žena se zrcadlem

Když přílišná laskavost přináší bolest

Původem tohoto chování je nejčastěji vzorec vyplývající z rodinného prostředí, kdy rodiče jedince vychovávají s myšlením, že záleží na tom, co si o něm lidé myslí, že se nenaučí vyjadřovat své potřeby nebo emoce. Proto kolikrát, i když se tváří, že se nic neděje, je plný bolesti a smutku ze zklamání. Tyto pocity, pokud je nijak neventilují a nedostávají ven, se mohou v jedinci kumulovat a čas od času nastávat „výbuchy zlosti“, které jsou překvapivé pro celé okolí. Plný zklamaní řeší, zda se má chovat stejně, čili stejně zákeřně jako ostatní. Může si ostatní démonizovat a považovat svět za místo plné jen špatných lidí.

Mohlo by se vám líbit

Tipy, co dělat, když se ve svém těle necítíte dobře?

Pocit nespokojenosti se sebou samým je něčím, s čím se během svého života setká téměř každý člověk. Důležité je tento nedostatek vycházející z naší hlavy nenechat ležet ladem, ale naopak na něm zapracovat. Pokud tomu tak nebude, dost možná se osobní nespokojenost se sebou samým nakonec projeví na duševní a emocionální rovině. Dobrou zprávou je, že s tím jde vždy něco dělat. Existuje celá řada způsobů, jak pohled na své já zlepšit a opět se cítit dobře ve své vlastní kůži. Přinášíme vám několik tipů, jak zapracovat na své sebelásce a přijmout se takoví, jací jste.
svetzeny.cz

Člověk takto celou dobu vlastně postrádá jednu věc v životě, a to upřímnost. Není totiž upřímný k okolí, a co horšího – není upřímný ani sám k sobě. Chová se totiž tak, že ostatní jsou důležitější než on, a vlastně sám nevěří tomu, že by jeho potřeby mohly být naplněny.

S ochotou hospodařte rozumně

Jak už zaznělo, hodný člověk v první řadě nechce zklamat ostatní. To je to místo, kde by měla nastat změna. Místo abyste zklamávali ostatní, přestanete zklamávat sami sebe. Můžete začít tím, že sami sebe přesunete na první místo. Ne, sobectví to není, děláte velkou službu sami sobě. Neznamená to, že se vzdáte své dobroty, naopak naučíte se pracovat s tím, kolik a komu jí rozdáváte.

Začnete vnímat, co je vám příjemné a nepříjemné v různých situacích, a pokud se objeví negativní emoce, začnete je vnímat jako signál něčeho, co vaše mysl nebo tělo nechce, že například vyvěšuje červený prapor. Jednoduše začnete budovat své hranice. Dobrý začátek může být například, když v práci nestíháte a kolega vás poprosí o pomoc. Co kdybyste řekli prostě, že nemáte čas. Nebo kamarád po vás chce pomoc o víkendu, ale vy víte, že budete čas trávit s rodinou, tak co kdybyste řekli ne a domluvili se s kamarádem na jiný termín.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie nevěry: U koho hledají štěstí aneb proč naši muži odcházejí za jinými

Nevěra je strašákem každého vztahu, a je jedno, jak jste spolu dlouho. Zrada je vždycky zdrcující a často vyvolá řadu bolestných otázek. Pořád se ptáme sami sebe dokola, proč k tomu došlo. A odpovědi nenacházíme. Proč se muž rozhodne hledat uspokojení a štěstí jinde, přestože má rodinu, stabilní vztah či oddanou partnerku? Jistě, nejen muži, i ženy bývají nevěrné. Ale co muže vede k mimomanželským vztahům, jaké mají potřeby a touhy a jaké faktory mužskou nevěru ovlivňují?
svetzeny.cz

Limity zkvalitňují vztahy

Možná se budete cítit špatně, že něco svého projevíte, protože na to jednoduše nejste zvyklí. A najednou přijde změna, máte z toho strach. Nevzdávejte to, čeká vás nový život plný smysluplných vztahů a vlastní sebehodnoty.

Mgr. Ivana Bařinková

Věnuji se práci terapeutky a lektorky. U klienta pracuji s psycho-sociálním modelem, tzn. že mě zajímá nejen klientův příběh, ale i souvislosti v jeho životě, které podmiňují vznik tíživé životní situace. Skrze tato propojení vzniká celistvý pohled na klienta a tím i jasnější cesta řešení jeho situace. V terapii využívám prvky z integrativní psychoterapie, kde dochází k propojení více psychoterapeutických přístupů a umožňuje zvolit vhodný přístup vzhledem k potřebám klienta. Působím také na portále Terapie.cz.

www.terapie.cz

Psychologové radí 7 způsobů, jak přestat být posedlý sám sebou

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit