Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh gymnastky Simone Bilesové: Jak může psychika narušit náš život

Simone Bilesová, americká gymnastka označovaná za jednu z nejlepších sportovkyň všech dob, ohromila svět během olympijských her v Tokiu 2020. Bilesová, známá svými mimořádnými dovednostmi a rekordními výkony, se dostala na titulní stránky novin nikoliv proto, že by do své sbírky přidala další medaile, ale pro své odvážné rozhodnutí upřednostnit své duševní zdraví před prestižní soutěží. Její příběh je důležitou připomínkou toho, jak může psychika narušit náš život, a to i u těch, kteří jsou na vrcholu úspěchu.

Vrchol úspěchu

Simone Biles je jednou z předních gymnastek světa. Na svém kontě má 32 medailí z olympijských her a mistrovství světa. Její schopnost předvádět sestavy, které se vymykají gravitaci, perfektně zvládá s přesností a grácií sobě vlastní. Bilesová byla považována za symbol neporazitelnosti, síly a sportovní dokonalosti. Během olympijských her v Tokiu však čelila nečekaným a vážným psychickým problémům, které ji přiměly ze soutěže odstoupit.

Duševní zdraví

Během soutěže se u Biles projevil stav známý jako „twisties“, což je v gymnastice jev, kdy sportovec náhle ztratí ve vzduchu smysl pro prostorové vnímání. To může být velmi nebezpečné, protože to zvyšuje riziko vážného zranění. To přimělo Biles jí učinit odvážné rozhodnutí odstoupit ze soutěže. Její rozhodnutí se setkalo se smíšenými reakcemi. Někteří ji chválili za to, že dala přednost svému zdraví, zatímco jiní ji kritizovali za to, že si dovolila odstoupit. Biles však svým rozhodnutím zdůraznila, jak významný vliv může mít duševní zdraví na fyzický výkon a celkovou bezpečnost. Upozornila na často přehlížený psychický tlak, kterému čelí vrcholoví sportovci.

Mohlo by se vám líbit

Přejídáte se a přibíráte na váze? Na vině může být psychika. Poznejte rozdíl mezi psychickým a fyzickým hladem

Když máte hlad, najíte se. Je to přirozená lidská potřeba a už novorozenci se dožadují jako první potravy. Postupem času je však jídlo pro mnohé prostředkem, jak žít zdravě, zhubnout, přibrat nebo tak zajíst všechno nepříjemné, co se vám v životě děje. Hlad se tedy může dělit na psychický a fyzický.
svetzeny.cz

Vliv duševního zdraví na výkon

Zkušenost Biles je důkazem toho, jak mohou problémy s duševním zdravím narušit osobní i profesionální život a výkonnost. Ani sportovci však nejsou navzdory své fyzické zdatnosti imunní vůči psychickým problémům. Obrovský tlak může vést k úzkostem, depresím a dalším duševním poruchám, které se mohou projevit i fyzicky, jak je vidět na příkladu twistových stavů Simone Bilesové. Tyto problémy se neomezují pouze na sport. Lidé ve všech oblastech života mohou zažívat poruchy způsobené problémy s duševním zdravím. Klíčem je rozpoznat příznaky a pochopit, že je v pořádku vyhledat pomoc a upřednostnit svou pohodu před vnějšími tlaky a okolnostmi.

 

Tím, že Simone Biles otevřeně hovořila o svých problémech s duševním zdravím, sehrála významnou roli v prolomení stigmatu obklopujícího časté psychické problémy ve sportu i mimo něj. Její transparentnost povzbudila ostatní, aby se nebáli ozvat a v případě potřeby vyhledali pomoc. Podnítila také důležitost o problémech duševního zdraví ve světě sportu i mimo něj mluvit a řešit je.

Mohlo by se vám líbit

Jaký je nejhorší zvyk u žen? Obětovat se pro druhé. Jak mít sebe na prvním místě tak, aby netrpělo vaše zdraví, ale i psychika

Na první pohled se jeví sebeobětování jako pozitivní věc, ale všechno je jinak. Syndrom hodných holčiček se od nás vyžaduje již od dětství, pokud se ale celý život budete obětovávat pro druhé, tak bude trpět nejen vaše zdraví, duše, ale i psychická pohoda. Kde se nachází hranice mezi pomocí a obětováním sebe sama?
svetzeny.cz

Poučení z příběhu Simone Bilesové

Příběh Simone Bilesové je příběhem přinášejícím cenná ponaučení. Je třeba naslouchat svému tělu a mysli, zejména pokud jde o strach a bezpečnost. Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Péče o psychickou pohodu je zásadní pro celkovou pohodu a kvalitu života. Jen otevřené rozhovory o duševním zdraví mohou pomoci snížit stigma a povzbudit ostatní, aby včas vyhledali pomoc bez obav z odsouzení.

Zkušenost Simone Bilesové na olympijských hrách v Tokiu je silnou ukázkou toho, jak může psychika narušit i ten nejdisciplinovanější život. Její rozhodnutí upřednostnit duševní zdraví zdůraznilo zásadní význam naslouchání potřebám vlastního těla a dodalo sílu těm, kteří do té doby v tichosti trpěli s pocitem, že to, co prožívají, je zcela normální.

Čtěte také: Nadváha jako obrana duše: Trápí vás, že nemůžete dlouhodobě shodit? Možná za to může špatná psychika

Nadváha trápí nejednu ženu, ať už jde o pár kilo navíc nebo stádium obezity. Přestože jsou vychrtlé modelky již téměř minulostí, ženy přesto většinou touží po štíhlém těle a zkoušejí za tím účelem nespočet diet, cvičení či jiných hubnoucích prostředků. Někdy se však ručička váhy přes veškerou snahu nehýbe. Někdy za to může fyzické onemocnění, leckdy bývá však příčinou onemocnění psychické.

Fyzické a duševní zdraví je naším nejcennějším bohatstvím. Přečtěte si příběh krásné Vendulky Utěšitelky z "básníků". Eva Jeníčková vypadá se šedesátkou na krku skvěle, v životě si ale prošla krušnými chvilkami

Simone Biles: Nejlepší gymnastka historie
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: