Přejít k hlavnímu obsahu

Jak emočně inteligentní lidé používají pravidlo 10-10-10, aby přestali být impulzivní a dělali chytřejší a lepší rozhodnutí

Udělat rozhodnutí nebývá vždy jednoduché. A ne pokaždé se nám to povede tak, abychom později nelitovali. Existuje celá řada různých psychologických teorií, které vám mohou rozhodnutí usnadnit. Mezi ty nejúčinnější, která bere v potaz i vaše emoce, patří pravidlo 10-10-10. Jeho výhodou je, že se dá uplatnit v mnoha situacích, ať už v pracovním nebo v osobním životě.

Umět se rozhodnout je velmi dobrá dovednost, kterou spousta lidí postrádá. Nerozhodnost se projevuje i v tak běžných situacích, jako je například objednávka jídla v restauraci. Jenže když si místo špaget objednáme karbanátek, nestane se nic tak strašného. Ovšem, když se pak třeba rozhodujete, zda zůstat v zaměstnání nebo v manželství, kde řešíte problémy, je to už přeci jen o jiné zodpovědnosti a je potřeba zvolit správně. 

Jak emočně inteligentní lidé používají pravidlo 10-10-10

Podstatou pravidla 10-10-10, jehož autorkou je novinářka Suzy Welchová, jsou tři důležité otázky. Položte si je před tím, než uděláte nějaké důležité rozhodnutí.

  • Jak se budu cítit za 10 minut?
  • Jak se budu cítit za 10 měsíců?
  • Jak se budu cítit za 10 let?

Díky těmto otázkám si budete umět představit věci, jaké budou v budoucnu. Když si v mysli promítnete, jaký vliv bude mít vaše současné rozhodnutí na váš život třeba za 10 měsíců, budete se rozhodovat bez lítosti a obav.

Mohlo by se vám líbit

Lucie (44 let): Manžel si píše na internetu s ženskýma, prý to není nevěra!

Za nevěru každý považuje něco jiného, tedy samozřejmě kromě prokázané nevěry fyzické. Pro někoho je to už polibek, schůzka na kávu, oběd nebo i to, že si s někým partner soustavně píše zprávy. Pro jiného je nevěra až tehdy, kdy partner skončí s někým jiným v posteli. Kde je vlastně pravda? A může být brána jako nevěra jen “nevinné psaní” s někým na internetu? Na to nám odpoví odborník.
svetzeny.cz

Kariéra, nebo rodina?

Zajímavé jsou okolnosti, které Suzy Welchovou k definování této techniky vedly. Řešila, zda výjimečně zůstat po pracovní době v práci nebo skončit dříve a jet domů za dětmi. Dost možná byste jí poradili, aby jela za dětmi, vždyť co je přednější? Suzy věděla, že budu děti smutné a chůva naštvaná, ale přesto se rozhodla zůstat v práci. Kdyby totiž jela domů, chvíli by se cítila sice dobře, ale nová šéfová by za ní pravděpodobně musela rychle hledat náhradu. Navíc by Suzy ukázala, že není příliš týmový hráč. Občasným pozdním příchodem rodina neutrpí, ale pokud by naopak dávala vždy přednost rodině před prací, za 10 měsíců by určitě nedostala vyšší pozici a lepší plat. Dokonce by se mohlo stát, že by si musela hledat novou práci.

Když se ale pak rozhodovala, zda pojede v sobotu dopoledne na synův velmi důležitý turnaj ve fotbale nebo bude pracovat, dala přednost synovi. Za deset let by si nikdo ani nevzpomněl, na čem že to vlastně pracovala, ale ona i její syn by si moc dobře pamatovali, jak tenkrát chyběla v tak významný moment jejich rodiny.

Mohlo by se vám líbit

Pavel (40 let): Manželka sdílí náš život na internetu a já jsem všem akorát pro smích!

Partnerská dynamika se během společných let různě mění a často je náročné sladit společně všechny touhy, přání a aktivity obou manželů. A když jeden z nich dělá něco, co není až tak úplně po chuti druhému, je to určitý zásah do soukromí, zejména pokud se jedná o sdílení společných chvil na sociálních sítích. A to je případ pana Pavla (40 let), jehož žena miluje pozornost a ráda ukazuje detaily z jejich života všem. Ne každý se s tím umí vyrovnat.
svetzeny.cz

Rozhodnutí o vaší budoucnosti

Existuje spousta situací, kdy vám rozhodnutí v momentě uleví. Hlavně jde-li o okamžité uspokojení nebo vyhnutí se konfliktu. Když se ale na věc podíváte z dlouhodobější perspektivy, zapojíte do toho své cíle, sny a to, jakým člověkem chcete být, možná zjistíte, že je lepší rozhodnout se spíše tak, aby vám bylo lépe v budoucnu. I za cenu toho, že se teď chvíli nebudete cítit třeba komfortně. Existují na to dokonce vědecké práce. Jedna studie ukazuje, že míra kontinuity, kterou pociťujete se svým budoucím já, může předpovědět vaši celkovou životní spokojenost a pohodu o 10 let později.

To, co děláte dnes, buduje základ toho, čím se stanete. To, kým budete za 10 měsíců a za 10 let, je výsledkem každého rozhodnutí, které děláte teď. Chcete-li, aby vaše budoucí já bylo laskavější, chytřejší, zdatnější, úspěšnější, bohatší a štědřejší, naučte se při rozhodování používat pravidlo 10-10-10.

Čtěte také: Psychologové radí 5 superschopností, které byste měli ovládnout, pokud musíte zůstat ve vztahu s narcistou

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit