Mezi nejdůležitější rady o tom, jak mluvit s dětmi o válce, na kterých se většina odborníků shoduje, patří zásada upřímnosti. Jak ji ale pojmout, abyste se vyhnuli zranění dětských citů nebo dokonce narušení jejich psychiky? Zjistěte, na co si při upřímných rozhovorech s dětmi o válce dávat pozor.
Dodejte jim pocit bezpečí
Jak správně a opatrně mluvit s dětmi o válce je otázkou, která aktuálně trápí většinu lidí. Právě proto vydalo Centrum Locika několik doporučení o tom, jak s dětmi o válečném konfliktu komunikovat. Nejdůležitější již zmíněnou zásadou je také podle Centra dětem o ničem nelhat a komunikovat s nimi přiměřeně jejich věku. Dalším velice důležitým aspektem komunikace s dětmi je podle odborníků vytvořit pro rozhovor správné prostředí a vhodné podmínky, které jim dodají pocit bezpečí. Toho můžete dosáhnout mimo jiné tak, že se při rozhovoru pokusíte zůstat klidní a zdůrazníte jim, že jste s nimi za každé situace a hodláte je chránit, ať se děje cokoliv. Nezbytné je jim také dodat prostor k tomu, aby se vaše děti vyjádřily o tom, co si o válce samy myslí a dostaly také možnost se vás zeptat na to, co je zajímá.
Ubezpečte je, že jejich zmatené pocity jsou normální
Další velice podstatnou radou odborníků je dopřát dětem dostatek příležitostí na to, aby s vámi mluvily o svých pocitech a nebály se je vyjadřovat. Ubezpečte je, že jejich zmatené pocity jsou normální, a že cítit strach, když nedaleko probíhá válka je běžné. Vysvětlete, že obavy cítí nejen malé děti, ale i dospělí a nemusí se proto cítit špatně. Dejte jim najevo, že je chápete a nebojte se jim říct, jaké pocity máte z války vy. Důležité je, abyste své potomky ubezpečili, že se svými pocity nejsou samotní. V žádném případě jejich myšlenky neberte na lehkou váhu a nijak je nezpochybňujte. Když budete mít vy, vaše dítě, nebo rovnou celá rodina problém mluvit narovinu o svých pocitech, snažte se je v sobě neskrývat a hledejte způsoby, jak jinak je můžete vyjádřit. Zkuste to například hrou, kresbou, nebo vymýšlením společného příběhu či například složením krátké básničky, která se přizpůsobí dětskému chápání. Důležité je, abyste děti nenutili jejich pocity v sobě uzavírat, a nemusely se tak trápit s nimi uvnitř sebe, o samotě. Ukažte jim, že jste tady pro ně, a tak to i zůstane.