Čtěte ve svém nevědomí
Do snů se nám dostávají také situace, které nelze zpracovat v běžném životě, nebo nevíme jak, popřípadě si ani nemusíme uvědomovat, že nás trápí. Síla nevědomí je daleko větší než obsah vědomí a v určité fázi spánku dokáží obě části mozku splynout. V nevědomí je uloženo mnoho odpovědí na spoustu životních otázek i naše minulost. Proto vám například kartáři skvěle vyloží to, co se vám stalo, dokáží se naladit na vaše pocity, ale málokdy už jim vyjde budoucnost. Většinou umí přečíst jen to, co si sami přejete, respektive, co máte uloženo vevnitř.
Když si sny budete zapisovat a budete se jim snažit porozumět, možná se v sobě naučíte lépe orientovat a budete si umět odpovědět samy. Existují tisíce případů, kdy se lidé dlouho trápili problémy a nevěděli, jak z toho ven a řešení přišlo právě ve spánku. Snoví odborníci vysvětlují tento jev jako odproštení od funkční fixace. To znamená, že ve spánku neřešíte představy o tom, jak by věci měly být, co jde a nejde. Ve snu je všechno možné a právě díky tomu můžete na věc získat nový vhled.
Sny nás drží v rovnováze
Další teorií pak je, že sny se dějou proto, aby naši mysl udržovaly v rovnováze. Jinými slovy - pokud prožíváte velmi šťastné období, mohou se vám zdát noční můry a přitom to nemusí znamenat nic špatného nebo naopak. Můžete být velmi nešťastní a svoje pocity vyvážíte ve spánku právě hezkými obrazy.