Přejít k hlavnímu obsahu

Nevděčné děti: Čtyři z pěti si neváží toho, co mají. Odbornice radí, jak to změnit

Dle nejnovějšího univerzitního průzkumu si většina rodičů myslí, že jejich děti jsou nevděčné, konkrétně takto uvažují čtyři rodiče z pěti. Proč tomu tak je, skutečně nám právě teď vyrůstá generace sobců? Odbornice radí, jak to změnit.

Dle průzkumu si většina rodičů myslí, že jejich děti jsou nevděčné

Dle průzkumu, který nedávno proběhl pod záštitou Univerzity Michigan, si většina rodičů myslí, že mají doma malé nevděčníky. Konkrétně 4 z 5 rodičů jsou přesvědčeni, že si jejich potomci neváží toho, co mají. Průzkumu se zúčastnilo 1125 rodičů mající dšti ve věku čtyři až deset let. Více než polovina rodičů se přiznala k tomu, že si myslí, že své děti příliš rozmazlují. Dva rodiče z pěti uváděli, že jsou „v rozpacích z toho, jak sobecky jejich dítě mnohdy jedná“.

Mohlo by se vám líbit

Láska až za hrob: Justin Bieber poslal dojemný vzkaz své manželce k narozeninám. Fanynky šly do kolem

Láska Justina Biebera a modelky Hailey je krásná. Dvojice si navzájem dokazuje lásku různými způsoby a hovoří se o nich, jako o nejstabilnějším páru showbyznysu. Co Bieber popřál své manželce k narozeninám?
svetzeny.cz

Spoluředitelka ankety Sarah Clark vysvětluje pocity dnešních rodičů: „Mnoho rodičů se ohlédne zpět do minulosti za svým dětstvím. V porovnání s ním si říkají, zda svým dětem nedávají příliš materiálních věcí. Rodiče mohou sledovat, jak se jejich potomci chovají sobecky, například odmítají sdílet věci s ostatními či říkají, že se jim nelíbí konkrétní dárek. Víme, že vděčnost je spojena s pozitivnějšími emocemi, silnými pouty, větším prožitku zážitků a dokonce má i výhody pro zdraví. Vděčnost však není to, co děti obvykle získávají automaticky, je potřeba ji živit způsobem odpovídajícím věku.“

Info ikona
Holka

Je rozdíl mezi slušností a vděčností

Navzdory přiznaným problémům řada rodičů uvedla, že se snaží své děti učit vděčnosti. Téměř devět z deseti rodičů uvedlo, že lpí na tom, aby jejich děti říkaly „prosím“ a „děkuji“. Sarah Clark však upozorňuje, že je velmi důležité, aby děti věděly, proč děkují. Mnohdy to dělají automaticky, ze slušnosti. To je však vděčnosti nenaučí. Proto Sarah Clark radí, aby děti namísto prostého „děkuji“, říkaly přesně, za co děkují. „Mezi zdvořilostí a vděčností je rozdíl. Aby rodiče pomohli dětem naučit se být vděční, musí také zdůraznit, proč žádají své dítě, aby poděkovalo,“ říká Sarah Clark.

Mohlo by se vám líbit

Nalaďte se na vánoční atmosféru už teď: Načerpejte inspiraci a ušetřete peníze výrobou vlastních dekorací

Do Vánoc zbývá 34 dnů. Nadešel čas, abychom i náš domov připravili na příchod nejkrásnějších svátků v roce. Přinášíme vám inspiraci na vánoční dekorace. V článku naleznete také tipy, jak na vánoční výzdobě ušetřit. Leccos si zvládnete vyrobit sami.
svetzeny.cz

Jak děti naučit vděčnosti?

Pokud máte pocit, že i vy doma máte nevděčné dítko, kterému není nic dobré, nemusíte zoufat. Dětská psycholožka Ann-Louise T. Lockhart a výzkumná pracovnice Sarah Clark působící na Univerzitě Michigan radí, jak to změnit. Zde jsou jejich tipy:

  • Poukazujte na nevděk – Mnoho rodičů dělá tu chybu, že nevděk ignorují a doufají, že dítě si časem začne samo věcí vážit. To je chyba, je třeba dát dítěti najevo, že se zachovalo nevděčně. Vyhněte se však přílišné kritice, urážky a křik nikam nevedou. Pokud si například dítě stěžuje, že dostalo málo dárků, zdůrazněte, jak bylo od rodiny laskavé, že dítěti dárky pořídila, i když vůbec nemusela. Diskutujte s dítětem o tom, že sehnat dárky stojí peníze i čas, dítě musí pochopit, že to není samozřejmost. Také by si dítě mělo být vědomo toho, že jeho nevděk může okolí zamrzet, protože dárce investoval do koupě úsilí a peníze.

  • Učte dítě, že nelze jen brát, musí i dávat – Pokud vaše dítě jen dostává, s ničím vám doma nepomůže a není ochotné se dělit, je třeba začít pracovat na tom, aby se naučilo dávat, ne jen brát. Zapojte jej do dobrovolnické činnosti či do starosti o domácnost.

  • Rozvíjejte jeho empatii – Rovněž své dítě učte empatii. Mělo by vědět, že jeho činy a slova mohou ostatní zranit. Mluvte s ním o jeho pocitech, ale nevynechávejte ani ty své. Při četbě dělejte pauzy a ptejte se dítěte na pocity postav. Vysvětlujte mu, jak fungují emoce.

Zdroje: Medical Xpress, Very Well Family

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit