Přejít k hlavnímu obsahu

“Máme střídavou péči a manžel nerespektuje mou výchovu,” je naštvaná Radka, která chce, aby děti měly řád

Udělat kompromis a domluvit se na nějakém řešení nebývá vždycky jednoduché. Každý chce něco jiného a přiblížit se zlaté střední cestě je často nelehký úkol. Pokud jde o děti, je to ještě složitější. Navíc má někdy každý z rodičů zcela jiný názor na to, co je pro dítě dobré a co ne? A je názor jednoho z rodičů důležitější než ten druhý? S tím se potýká i naše čtenářka.

S prosbou o radu se na redakci Světa ženy obrátila paní Radka (41 let), která už neví, jak svou situaci řešit. S manželem se před třemi lety rozvedli. Nebylo to příjemné, oba bojovali o děti a dělali si naschvály. Její dnes již bývalý manžel vysoudil střídavou péči a začal vychovávat děti po svém, což se paní Radce nelíbí. Proto prosí o radu, jak postupovat.

Nejsem služka

Už nevím, jak dál a prosím o radu. Zkusila jsem všechno - domluvy, prosby, výhružky. Stále nic. S manželem jsme tři roky rozvedení, přestalo mě bavit být ponižovaná jeho bokovkami, o kterých věděli všichni, protože se s nimi veřejně tahal. Rozvod neproběhl dobře, protože si, chudáček, myslel, že si může obšťastňovat kdekoho a domů se přijde jen najíst, vyspat a pro čisté prádlo. Odmítla jsem mu dělat špatně placenou služku, a tak jsem udělala radikální řez. Tahali jsme se o majetek, který jsem mu rozhodně nemínila nechat, a když jsme se konečně rozvedli, vyměřily se alimenty a každý z nás byl vyplacen, usmyslel si najednou můj manžel, že chce děti k sobě. Obě a napořád.

Mohlo by se vám líbit

Laura (41 let): Kamile promiň, ale chci se rozvést a neumím ti to říct do očí

Člověk se přirozeně během života mění a s ním se mění i jeho názory. Lidé nejsou stejní jako před pěti nebo deseti lety. Být tak v dlouhodobém vztahu je umění, protože změní-li se partner, může být těžké jeho nové já akceptovat. Co když se partneři změní natolik, že už spolu nemohou dále žít?
svetzeny.cz

Střídavá péče

Soudili jsme se rok a půl a nyní si vysoudil střídavou péči. Bydlí od nás 55 kilometrů, takže ve "svém" týdnu musí děti vozit každý den do školy a jezdit si pro ně. Kromě toho děti mají kroužky a angličtinu. Dokonce si posíláme vzájemně taky alimenty. Jenže problém je, že bývalý manžel nerespektuje pravidla, která s dětmi máme. Nemyslím si, že je to přehnané, ale klasický řád. Musí si napsat úkoly, učit se, večeřet před šestou večer, jít se koupat a po osmé být v posteli, kdy čteme pohádku. Chci, aby se dobře vyspaly a neponocovaly. 

Ponocování a hospody

U bývalého manžela děti můžou koukat na televizi do půlnoci, ráno jsou unavené, ve škole v hodinách nedávají pozor, navíc je bývalý krmí spoustou fast foodu a cukru, na úkoly se prý mají vykašlat, protože co si vůbec učitelka dovoluje jim něco zadávat... Dokonce jsem zjistila, že párkrát děti nebyly v jeho týdnu na angličtině, přestože jim ji platím. Jejich otec prý taky neumí anglicky, tak proč by to měly umět naše děti. Nevím už, jak to udělat, abych dosáhla normální domluvy. Vždy trvá, než je dám dohromady v "mém" týdnu, a pak zase vesele znovu. Nemyslím si, že mám přehnané nároky, ale bývalý se mi snad přes děti mstí, nebo už nevím.

Mohlo by se vám líbit

Rita (48 let): Manžel proinvestoval všechny peníze, které jsem vydělala

Vzájemná důvěra a respekt je klíčem ke spokojenému vztahu. Říkáte si všechno, důležité věci jsou obvykle o kompromisu obou, a tím pádem se společně dělíte o dobrá i špatná rozhodnutí. Když však jeden z partnerů zatají své rozhodnutí a sáhne například na peníze, které jsou společné, je to problém. Mnohdy až takový, že může vyústit v rozluku a následný rozvod.
svetzeny.cz

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Zde se potkáváme se situací, kdy se bývalí partneři nedokáží shodnout na výchovném přístupu k dětem. Tento rozpor v přístupech může mít negativní dopad na vývoj a psychickou pohodu dětí. Podle popisu se Radka snaží vytvořit strukturovaný a zdravý životní styl pro své děti, zatímco přístup jejího bývalého manžela se jeví jako méně zodpovědný. Z psychologického hlediska potřebují děti stabilitu a konzistentnost ve výchově. Rozdílné přístupy rodičů mohou vést ke zmatení dětí a potenciálně k problémům s chováním nebo v učení.

Pro řešení této situace by bylo možné zvážit několik bodů:

  1. Radka by se měla pokusit znovu otevřít komunikaci s bývalým manželem. Setkání by mělo proběhnout na klidné a neutrální půdě, kde by mohli probrat výchovné postupy bez přítomnosti dětí.
  2. Při komunikaci je třeba zaměřit se na potřeby dětí, nikoli na jejich vzájemné neshody. Používat "já" výroky místo obviňování, například "Mám obavy o zdraví a budoucnost dětí, když chodí pozdě spát" namísto "Ty je necháváš ponocovat".
  3. Zvážit možnost mediace či rodinného terapeuta. Nezávislý mediátor může pomoci najít kompromisy a vytvořit společný plán péče o děti a rodinný terapeut může pomoci oběma rodičům pochopit důležitost konzistentní výchovy.
  4. Mluvit s dětmi o rozdílech v přístupech, ale bez kritizování druhého rodiče. Je třeba jim vysvětlit důvody vlastních pravidel a proč jsou důležitá.
  5. Zvážit zapojení školy. Informovat učitele o situaci a požádat je o zpětnou vazbu ohledně chování a výkonu dětí.
  6. Pokud bývalý manžel nadále odmítá spolupracovat a jeho chování má negativní dopad na děti, je možné zvážit úpravu podmínek střídavé péče prostřednictvím soudu.
Mohlo by se vám líbit

Gita (41 let): Manžel opustil mě i děti, teď je chce vidět

Rodina neznamená jen radosti, ale také povinnosti. Je potřeba se o ni starat a pečovat o vztahy s partnerem, dětmi i dalšími blízkými. Když se člověk rozhodne rodinu opustit a ze dne na den to udělá, je to šok pro všechny. Najednou nevíte, jak se s novou situací vyrovnat, jak to říct dětem.
svetzeny.cz

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek

Jak má paní Radka postupovat v této situaci? Oba jsou rodiče dětí, chtějí pro ně to nejlepší, ale každý bere výchovu po svém. Má zasáhnout a situaci řešit až u soudu? Nebo si bývalý manžel může opravdu dělat, co chce, protože to jsou i jeho děti a pečuje o ně v těchto týdnech on? Jak byste se zachovali vy?

Přečtěte si také příběh paní Ilony, která řeší nepříjemnou situaci se svou kamarádkou.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: