Přejít k hlavnímu obsahu

Odbornice radí psychologické triky, které pomohou vztahu, kariéře i lepší náladě. Možná některé znáte, ani o tom nevíte

Manželství i kariéra jsou oblasti našeho života, které mohou v průběhu času čelit různým výzvám a krizím. Udržení dobré nálady, pevného manželství a úspěšné kariéry je mnohdy velmi náročné, ale s použitím několika psychologických triků můžete tyto oblasti svého života zlepšit. Psychoterapeutka Šárka Hrabovská radí, jak na to.

Není to vůbec složité a možná mnoho z toho dokonce děláte, aniž byste si to uvědomovali. Podívejte se, jaké triky pomáhají ke štěstí.

Naučte se oceňovat sebe i ostatní

Poděkujte svému partnerovi za malé i velké věci, které pro vás dělá. Oceňujte jeho snahu, každodenní pomoc nebo podporu ve složitých situacích. Neberte to jako samozřejmost. Všímejte si, co druhý dělá dobře, nepřehlížejte to. Naši partneři chtějí vědět, že nás potěšili. Posílíte tak příjemnou atmosféru ve vašem vztahu.

V práci buďte vděční za příležitosti, které máte, a za podporu od kolegů. Oceňujte jejich výkon a vyjadřujte svou vděčnost za pomoc a spolupráci. Přispějete tím k lepším vztahům na pracovišti a pozitivnější pracovní atmosféře.

Pěstování postoje vděčnosti výrazně podporuje pocit spokojenosti a posiluje dobrou náladu. Každý den si zapište tři věci, které se vám podařily. Trénujete se tak v zaměřování své pozornosti na pozitivní aspekty života.

 

 

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 333: Účinná technika, jak snadno zvládnout nepříjemné úzkosti pomocí tří smyslů

Úzkost je běžnou součástí života mnoha lidí, která se projevuje jako nepřekonatelný pocit obav nebo strachu, který může narušit každodenní život každého z nás. Ať už je vyvolána konkrétní situací, nebo jde o pocit náhlého a špatně definovatelného neklidu, úzkost jako taková je velice vysilujícím faktorem naší existence. Jedním z účinných nástrojů pro zvládání těchto nepříjemných pocitů je pravidlo 333. Jednoduchá, ale účinná technika vám pomůže usadit se v přítomném okamžiku a snížit intenzitu své úzkosti.
svetzeny.cz

Využívejte techniku aktivního naslouchání

Aktivní naslouchání umožňuje porozumět pohnutkám a prožívání ostatních. Aktivní naslouchání znamená věnovat pozornost tomu, co váš protějšek říká, a být zvědavý. Vyjadřujte zájem, ptejte se, ověřujte si, zda jste rozuměli dobře. Pokládejte otevřené otázky. Mluvte spíše méně a druhého nepřerušujte. 

Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a dáte tak partnerovi najevo, že jeho pocity a názory jsou pro vás důležité. Zároveň tím budujete a posilujete důvěru ve vztahu. Můžete použít věty jako „chápu, co říkáš“ nebo „to musí být těžké“ nebo „co myslíš ty?. Nehodnoťte, neodsuzujte, respektujte. Dávejte zpětnou vazbu.

Mohlo by Vás také zajímat: Drama a nedůvěra: Co dalšího muži ve vztahu nesnášejí

Čtěte také: 5 výchovných zásad jak se stát úspěšným rodičem

Moderní výchova vyžaduje od rodičů, aby byli nejen učiteli, ale i průvodci a podporovateli svých dětí. Víte, jak mohou rodiče tuto roli efektivně zastávat? Psychoterapeutka představuje několik klíčových zásad, které mohou formovat úspěšnou výchovu.

Sdělujte své potřeby 

Lidé kolem vás často netuší, co potřebujete, případně jak je pro vás něco důležité. Ať už se to týká vztahů, nebo požadavků na pracovišti.

Řada z nás totiž není vůbec zvyklá komunikovat své potřeby. A přitom je důležité umět říkat, co chceme a co potřebujeme. Jak to může vypadat? „Můžeš mě obejmout? Mám to moc ráda,“ nebo „Potřebuji, abys mi takové věci říkal, je pro mě důležité to vědět, jsem potom víc v klidu a můžu se připravit.“

 

Trénujte pozitivní myšlení i komunikaci

Zaměřte se na to, co ve vašem vztahu funguje, co byste nechtěli měnit, a jak konkrétně tomu každý z vás přispíváte. Hledejte způsoby, jak posilovat vzájemné pouto, například spolu plánujte váš společný čas. V komunikaci nezapomínejte na vyjádření uznání. Místo obviňování se zaměřte na hledání řešení problémů. Například místo „ty nikdy neposloucháš“ řekněte „moc bych ocenil, kdybychom mohli najít způsob, jak lépe komunikovat“

Pozitivní myšlení na pracovišti může zvýšit vaši motivaci a odolnost vůči stresu. Zaměřte se na své úspěchy a hledejte řešení problémů místo toho, abyste se soustředili na všechno, co se nedaří a nemáte vliv to změnit. Pochvalte dobrý výkon a poskytujte kolegům konstruktivní zpětnou vazbu orientovanou na zlepšení, nikoli na kritiku a hledání chyb. Pozitivní myšlení je klíčem k dobré náladě. Naučte se vidět přínosy a hledat radost i v malých a obyčejných okamžicích. Praktikování afirmací a vizualizace může posílit pozitivní myšlení.

 

Mohlo by se vám líbit

Alena 41 let "Chceš mě, ale nejsi mi schopný dát, co si zasloužím?" ptá se nevěřícně Alena a neví, zda ve vztahu pokračovat

Každý vztah je složitá alchymie dvou lidí, kteří hledají nejen sami sebe, ale především jeden druhého. Učí se spolu fungovat, přijímat se takoví, jací jsou a nevzdat to po prvním nevydařeném zaváhání. Jenže kdy je dobré za vztah bojovat a jak poznat chvíli, kdy tím nejlepším, co jeden pro druhého můžeme udělat, je odejít?
svetzeny.cz

V náročných situacích si dopřejte čas

Naše naštvané nebo unáhlené reakce v určitých situacích mohou pěkně zavařit ve vztahu i v práci. Když nás zaplaví negativní emoce – strach, úzkost, vztek, bezmoc, je pro nás těžké přemýšlet, formulovat své myšlenky a argumenty. Nemůžeme se soustředit a reagovat adekvátně a tak, jak bychom si přáli. 

V náročné situaci si dejte čas, přerušte náročný rozhovor s partnerem nebo kolegou či šéfem, pojmenujte, co se děje i to, co teď potřebujete. Získáte tím prostor, aby emoce odezněla, a také odstup od celé situace. 

Díky tomu budete mít možnost reagovat tak, jak chcete, a můžete utvářet konverzaci nebo interakci produktivním způsobem. Nemusí se to přitom vztahovat pouze na konflikty ve vztahu, funguje to i při nedorozuměních s přáteli, kolegy, šéfy či při jakýchkoliv stresových situacích.

Baví vás psychologie a vztahy? Přečtěte si, že pomluvy a závist druhých jsou jejich vlastní slabostí: touto reakcí oslabíte druhého a on nad vámi nebude mít žádnou moc

Text: Šárka Hrabovská

 

Mgr. Šárka Hrabovská

Jádrem mé práce je za pomocí užitečných otázek a jiných nástrojů hledat cestu k řešení klientovy obtížné situace. K tomuto řešení mohou napomoci různé zdroje, které jsou často již v životě klienta přítomné a terapie je pomáhá aktivovat. Spolu s klientem zaměřujeme pozornost ve směru žádoucí změny. Soustředíme se na to, co klient má ve svých rukou a s čím tedy může aktuálně pracovat, aby svou situaci vyřešil či zlepšil.

Šárku Hrabovskou najdete na Terapie.cz.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit