Druhý ročník unikátního vzdělávacího programu Women in Tech, který vznikl ve spolupráci Hospodářské komory České republiky prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace a společnosti Huawei, dospěl do finále. Devět nadějných startupistek tak dokončilo několikaměsíční cestu ke zdokonalení vlastního byznysu.
Polovina Čechů nezná inspirativní ženu
Role ambasadorky projektu se i letos ujala podnikatelka Linda Štucbartová. Protože má zkušenost s ročníkem minulým, má možnost srovnávat. „Letošní ročník byl neuvěřitelný v tom, jak úžasné projekty se sešly. Podpořili jsme jich téměř dvojnásobek a byly to projekty hodně pokročilé i projekty v začátku. Ukázalo se, že pomoci lze oběma,“ chválí projekt Linda s tím, že posilování ženského sebeuvědomění a rozvoje potenciálu je i v dnešní době neuvěřitelně důležité.
„Vnímám, že jsme sebevědomější, že si umíme říct o slovo, že dostáváme víc prostoru. Je hrozně důležité, aby ženy byly vidět a slyšet. Zároveň ale musím zmínit, že se ke mně dostala statistika, která říká, že polovina Čechů nedokáže spontánně zmínit žádnou inspirativní ženu. To je neuvěřitelně smutné,“ doplňuje ambasadorka projektu.
Mentory byly špičky v oboru
Cílem Women in Tech je od počátku pomáhat podnikatelkám s rozvojem jejich technologického talentu. Unikátní je v tom, že na rozdíl od startupových soutěží je to program, který netrvá ani jeden večer, ani jeden měsíc, ale celý rok.
Ženy, jejichž projekty jsou v různých fázích – některé už naplno rozjeté, některé v plenkách, mohly nasávat zkušenosti expertů v oboru, projít si atraktivní sérií workshopů a absolvovat i individuální mentoring.
„Projekt je ojedinělý v tom, že spolupracujeme na podpoře a rozvoji žen, které se nebojí riskovat a vstoupit na neprozkoumaná teritoria,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Účastnicím projektu se věnovaly špičky v oboru coby jejich mentoři. Každá z devíti žen měla svého „osobního“ podle toho, čemu se v podnikání věnují a mohly si zkusit třeba i prezentaci svého byznysu v angličtině při inspirativních snídaních díky spolupráci s EIT Mobility Hub.
Devítka žen se také mohla potkat s inspirativními osobnostmi ve vedoucích pozicích, jako je třeba Renata Mrázová, která se pravidelně umisťuje na žebříčku nejvlivnějších českých žen magazínu Forbes. Připravena byla i celá řada vzdělávacích seminářů, během kterých se mluvilo například o leadershipu, umělé inteligenci nebo efektivní prezentaci.
Čtyři speciální ocenění
Čtyři z devíti účastnic projektu obdržely dokonce speciální ocenění. Jaroslava Šnejdarová si ho připsala za svůj módní startup WO-MUM, který je zaměřen na udržitelnou módu pro ženy v průběhu těhotenství a mateřství. Petra Doubková zabodovala inovativním řešením praní pomocí pracích papírků EcoHaus a Adéla Sedláčková ocenění obdržela pro aplikaci Preventivka od společnosti Loono. Čtvrtou oceněnou je Marie Froulíková, ta stojí za vzdělávací platformou Kamdu.
Dobrou zprávou pro podnikatelky je, že Hospodářská komora plánuje svoji podporu zaměřenou na ženy rozšířit. „Prostředí na půdě Hospodářské komory je ženám velmi nakloněno a sama osobně vím, že je to prostředí, které nám fandí, které vytváří a nabízí spolupráci,“ popsala viceprezidentka komory Jana Havrdová nově vznikající platformu Women for Business, jejíž součástí se jako ambasadorky stanou i absolventky letošního programu Women in Tech. Oba programy tak budou v příštím roce společně vzdělávat další podnikatelky, které se rozhodnou posunout své podnikání na novou úroveň.