Přejít k hlavnímu obsahu

Nová studie ukazuje, co způsobuje zvýšené riziko předčasného úmrtí: Kouření ani špatná životospráva to ale není

Vyšší riziko úmrtí může způsobit špatná životospráva, kouření, nedostatek pohybu a další faktory. Jeden z nich je ale úplně nejhorší a tím je osamělost. Ve vyšším věku je tento faktor důležitější než kdy dřív, a proto bychom na něj rozhodně neměli zapomínat. V článku vám představíme tipy, jak tomuto faktoru předejít.

Někteří lidé mají rádi, když jsou sami. Rádi tráví čas sami se sebou, což je naprosto v pořádku. Někdy zkrátka potřebujeme dobít svou sociální baterii, být chvíli v tichu a izolovat se od ostatních. Je ale zásadní rozdíl mezi samotou a osamělostí. Právě osamělost je totiž jeden z nejsilnějších pocitů, které mohou doléhat na naši osobnost. Osaměle se můžete cítit i ve chvíli, kdy jste fyzicky obklopeni lidmi. Každý člověk je biologicky zakódován tak, že jednoduše potřebuje pocit, že je vnímán a milován. Pokud se někdo cítí dlouhodobě osamělý, výrazně to může zvýšit riziko úmrtí. A to především u lidí ve vyšším věku. Podle některých výzkumů může osamělost u starších lidí zvýšit riziko úmrtí až o 26%. Někteří výzkumníci dokonce uvádí, že o celých 32%. Proto je důležité se osamělosti vyhýbat, v nejlepším případě jí předejít úplně.

Mohlo by se vám líbit

Co přitahuje muže jako magnet: Tyto věci z vás udělají bohyni!

Každá žena je jiná a krásná. Muži preferují různé ženy - štíhlé, plnější postavy, blondýnky, brunetky, s modrýma očima, s krátkými vlasy a podobně. Krása a ženský vzhled jsou zkrátka velmi subjektivní pojmy. Přesto existuje určitý soubor věcí, které mohou mít všechny ženy. Stačí se na to jen zaměřit. Co muže přitahuje jako magnet? Dokonalou postavu ani atraktivní vzhled zde nehledejte!
svetzeny.cz

Proč se lidé cítí osaměle?

Studie kalifornské univerzity publikovaná v letošním roce odhalila, že mozek lidí, kteří se cítí osaměle, funguje odlišně od těch, kteří se osaměle necítí. Podle vědců mají osamělí lidé v mozku naprosto odlišné vzorce aktivit. To v praxi znamená, že osamělý člověk vnímá a zpracovává svět kolem sebe trochu odlišným způsobem. Důsledkem toho je, že se takový člověk cítí osamělý i ve chvíli, kdy se obklopen lidmi. V podstatě se cítí “odpojený” od ostatních. Mozek zkrátka aktivuje jiná centra, a tak vzniká pocit osamění.

Mohlo by se vám líbit

6 signálů, že lidem lezete na nervy: Ostatní vás moc neberou nebo vás přehlížejí. Otestujte se!

Máte pocit, že nejste příliš oblíbená? Kolegové vás přehlížejí, kamarádky na vás nemají čas a nová známost dlouho nevydrží? Pravděpodobně lidem lezete na nervy. Nic si z toho nedělejte, možná máte jen náročné životní období, které se dříve nebo později spraví. Pokud ale na sobě pozorujete některý z níže uvedených příznaků, zamyslete se nad sebou a zkuste na sobě zapracovat.
svetzeny.cz

Jak předejít pocitu osamění

1. Nebuďte k sobě kritičtí

Naopak, buďte k sobě laskaví. Lidé mají tendenci být sami k sobě velmi kritičtí. Máme na sebe obrovské nároky, často jdeme i přes své hranice a když se nám něco nepovede, máme pocit obrovského zklamání a tendenci se kritizovat. Na jiné bychom ale takový bič neměli, tak proč se tak chováme k sobě? Buďte k sobě laskaví. Pochvalte se a pohlaďte se. Když budete pozitivně naladěni, budou vaši pozitivní energii vnímat i ostatní.

2. Buďte laskaví nejen k sobě, ale i k ostatním

Pozitivní energie je důležitá ve všech směrech. Věnovat čas ostatním a nabídnout jim pomoc vás vnitřně zahřeje a udělá vám radost. Pomůže vám to cítit se jako součást větší komunity, což je pravý opak od pocitu osamění.

3. Pořiďte si domácího mazlíčka, díky kterému nebudete nikdy osamělí

Pokud máte pocit osamění, tím nejlepším řešením je pořídit si domácího mazlíčka. Vždy vás přivítá doma, potulí se s vámi a zkrátka vyplní to prázdné místo, které v sobě máte. Ne nadarmo se přeci říká, že pes je nejlepší přítel člověka.

 

Mohlo by se vám líbit

Jedinečná metoda, jak se zbavit rychle a efektivně stresu. Naučte se ji i vy!

Postupů, jak se zbavit rychle a efektivně stresu najdete nepochybně velké množství. Tento postup je ale naprosto jedinečný. Je jednoduchý a nepotřebujete k němu žádné pomůcky. Vystačíte si pouze se svou pusou a jazykem, tedy lze ho použít úplně kdekoliv a kdykoliv.
svetzeny.cz

4. Omezte čas na sociálních sítích, který může vést k pocitu osamění

Sociální sítě s sebou nesou velkou spoustu výhod i nevýhod. Člověk je v neustálém spojení se světem, ví co se děje a kdo co zrovna dělá. Ale právě to může zároveň vést k pocitu osamění. Mnoho lidí prožívá tzv. FOMO (anglicky "fear of missing out"), což v překladu znamená strach z toho, že o něco přicházíte. Existuje mnoho studií, které se právě tímto následkem užívání sociálních sítí zabývá.

5. Plánujte dopředu a vyhněte se osamění

Všichni prožíváme dny, kdy se vzbudíme a hlavou nám proběhne myšlenka a strach z toho, že nemáme co dělat. Dnem tak nějak proplujeme, cítíme se osamělí a čekáme na to, až přijde další den a nějaký program. Tomu se dá jednoduše vyhnout tím, že budete dny plánovat dopředu. Naplánujte si program na každý den. A když vaši přátelé nebo rodina zrovna nemají čas, zajděte si do kavárny, na procházku či na nějaký zájmový kroužek.

6. Jděte kontaktu naproti

Úplně nejhorší je sedět doma a utápět se v pocitu osamění, který máte. Najděte si jakýkoliv zájmový kroužek, sport či jazykové lekce, které vás budou bavit a kde poznáte určité komunity lidí. Nikdy není pozdě na to začít.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit