Přejít k hlavnímu obsahu

Když od druhých očekáváme příliš aneb Jak se vyhnout zklamání

Každý z nás má určitá očekávání, jak od sebe, tak od druhých. Je to úplně přirozené. Naše očekávání jsou odrazem našich představ, jak by něco mělo být či vypadat nebo jak by se měl někdo chovat. Zrcadlí se v nich naše zkušenosti, přání, potřeby a také naše hodnoty a priority. Jak se ale vyhnout zklamání z přehnaných očekávání a jak si udržovat zdravé vztahy s lidmi kolem nás?

Mít očekávání není nic špatného a nejde je úplně nemít. Pomáhají nám umět předvídat životní situace, připravit se na ně, představit si svou budoucnost a klást sobě i druhým určité nároky. Očekáváme například, že situace či vztahy budou úměrné tomu, kolik jsme do nich investovali ze sebe. Když druhým nebo nějakému cíli věnujeme svůj čas, úsilí a péči, přirozeně očekáváme, že se nám daná energie vrátí. Pokud však naše očekávání nejsou realistická nebo jsou příliš vysoká, mohou vést k pocitům nespokojenosti, k frustraci, zklamání a ke konfliktům. 

 

Mohlo by se vám líbit

Co s vnitřními dialogy, které nikam nevedou. Naučte se, jak na ruminaci

Přemýšlíte o tom samém znovu a znovu? Možná se na to snažíte přestat myslet, ale nejde to? Pokud zjistíte, že vaše myšlenky jsou tak zahlcující, že je nedokážete zastavit, nebo pokud jsou tak rušivé, že nezvládáte plnění povinností v práci či doma, pravděpodobně zažíváte ruminaci. Že jste tento termín ještě neslyšeli, nevadí. Objasníme vám jej.
svetzeny.cz

Uvědomujme si svá očekávání 

"Položme si otázky: Co očekávám od druhých lidí? Jsou má očekávání přiměřená? Je to moc, je to málo? Zda jsou naše očekávání na místě, závisí na kontextu a povaze vztahu. Předpoklad, že náš kolega splní všechny naše pracovní úkoly bez chyb, nebo že náš přítel vždy pochopí naše pocity bez vysvětlení, je nereálný," říká terapeutka Šárka Hrabovská.

 

Komunikujme otevřeně

Mnoho zklamání pramení z našich nevyřčených nebo nejasně komunikovaných přání a potřeb. Pokud něco potřebujeme nebo očekáváme od druhých, dejme jim to jasně a srozumitelně najevo. Nikdo totiž nemá křišťálovou kouli a jen málokdo umí číst myšlenky, radí terapeutka. "Když tedy naše přání a potřeby vyslovíme nahlas, vyhneme se situacím, kdy druhá strana ani netuší, že něco očekáváme, a nemůže na to adekvátně reagovat. Komunikace nám také pomůže naše očekávání vylaďovat, přizpůsobovat a korigovat. Například nemohu automaticky očekávat od partnera, že si v domácnosti rozdělíme stejným dílem domácí práce, když je v životě nedělal. I když jsem na to zvyklá, by bylo to naivní. Bude potřeba o tomto komunikovat a sladit se." 

 

Čtěte také: Tereza (37 let): Promiň brácho, ale musíš si najít pečovatelku, chci zpět svůj život

Rodina si umí pomoci, když je potřeba. Pomůžete sourozenci, rodičům nebo blízkým například se stěhováním, v těžké životní situaci anebo ve chvíli, kdy vás potřebují. Když se stanou věci, které bohužel nelze nijak změnit a jsou trvalé, je nutné přemýšlet, zda tím, že druhému pomůžete, neubližujete také sobě. Aby druhý mohl v rámci možností žít, nemůžete vy sami obětovat svůj život.

Berme druhé takové, jací jsou

Jedním z největších zdrojů zklamání je snaha měnit druhé lidi podle našich představ. Každý člověk je jedinečný a má své vlastní silné i slabé stránky. Přijměme své blízké takové, jací jsou, i se svými limity. Nikdo není dokonalý a všichni máme své hranice. Zvažte, zda jsou konkrétní osoby vůbec schopny vaše očekávání naplnit. Například pokud je partner spíše samotář, je zbytečné očekávat, že bude často a rád chodit do společnosti a pořádat večírky, i když my to milujeme. 

 

Pracujme na svém sebevědomí

Někdy naše přehnaná očekávání vycházejí z nedostatku vlastního sebevědomí a pocitu, že potřebujeme potvrzení od druhých. Pracujme na posílení svého sebevědomí a naučme se nacházet hodnotu v sobě samých, nezávisle na externích faktorech, radí terapeutka Šárka Hrabovská. Zdravé sebevědomí nám pomáhá mít reálnější očekávání a méně záviset na tom, co dělají druzí. Nepřesouvejme zodpovědnost, za svou spokojenost na druhé. Není to jejich povinnost a možná toho ani nejsou schopni a neumí to. Je nereálné očekávat, že nás partner udělá šťastnými, když o to neusilujeme primárně my sami. 

 

Mohlo by se vám líbit

Znaky nízkého sebevědomí: Zdaleka nejde jen o nedostatek sebedůvěry

Nízké sebevědomí vám výrazně ovlivňuje život. Ovšem znaky absence sebevědomí není pouze stydlivost... Znáte i ty další? Zároveň se díky Světu ženy dozvíte, jak si svoje sebevědomí zvýšit a zlepšit si výrazně kvalitu svého života.
svetzeny.cz

Buďme vděční

Postoj vděčnosti je mocný nástroj, který nám pomáhá vidět pozitivní stránky života. Když si pravidelně připomínáme, za co jsme vděční, naše očekávání se mohou stát realističtějšími a méně náročnými. Praktikování vděčnosti umí posílit naše vztahy tím, že si umíme více všímat a oceňovat to, co pro nás druzí dělají.

 

Vylaďujme svá očekávání

Pracujme se svými myšlenkami. Je dobré umět se předem naladit na to žádoucí očekávání. Například: „jé, určitě to bude strašná nuda nebo určitě zapomněl nakoupit vs. užiju si to tam nebo večer si uděláme pěkný tak nebo tak“. Všimněme si, že v druhém případě můžete pro to, aby se naše očekávání naplnilo, sami něco udělat. 

Očekávání jsou neodmyslitelnou součástí našich vztahů, ale když je máme příliš vysoká nebo nerealistická, mnohem častěji zažíváme zklamání. Vyjasňování si vzájemných očekávání a upřímná a otevřená komunikace o našich přáních a potřebách zvyšuje šance, že budou častěji naplněna, nebo naše očekávání korigujeme a budeme zažívat více spokojenosti a pohody ve svém životě.  

 

Mohlo by se vám líbit

Nejčastější chyby ve vztazích, které jste dělali ve 30: Nedostatek komunikace je jen začátek

Nikde není psáno, že když je nám hodně přes třicet nebo čtyřicet, neděláme chyby. Ale přeci jen, máme za sebou pár zkušeností, nějaké to zklamání nebo rozchod, díky kterým jsme se posunuly dál. Chyby, které děláme ve svých vztazích jako mladí, vidíme většinou s odstupem let úplně jasně. Které jsou ty nejčastější?
svetzeny.cz

Mgr. Šárka Hrabovská

"Jádrem mé práce je za pomocí užitečných otázek a jiných nástrojů hledat cestu k řešení klientovy obtížné situace. K tomuto řešení mohou napomoci různé zdroje, které jsou často již v životě klienta přítomné a terapie je pomáhá aktivovat. Spolu s klientem zaměřujeme pozornost ve směru žádoucí změny. Soustředíme se na to, co klient má ve svých rukou a s čím tedy může aktuálně pracovat, aby svou situaci vyřešil či zlepšil."

Šárku najdete na terapie.cz

 

Zajímají vás názory odborníků? Pak si něco přečtěte o vnitřních dialozích, které nikam nevedou. Naučte se, jak na ruminaci

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×