„Ode dneška začnu dělat všechno jinak“, těmito slovy začíná svůj první den v novém roce mnoho z nás. Jenže dříve nebo později touhu po změně zapomeneme nebo vzdáme. Jak se k předsevzetí postavit, aby to konečně vyšlo radí na svých webových stránkách psycholog Dalibor Špok.
Nepřehánějte to
“Počátek nového roku máme tendenci vnímat jako přelomové, sváteční období, ve kterém naplánujeme všechny žádoucí změny na následující rok. Přestat kouřit, trochu zhubnout, více běhat, více číst… Seznam těch skromnějších má pět či sedm položek, seznam těch s většími aspiracemi čítá desítky rozhodnutí. A to je chyba.”, píše psycholog Dalibor Špok a přidává vysvětlení. V psychologii je velmi dobře znám fenomén vyčerpání vůle. Snahou zavést nové chování do našich životů, snadno vyčerpáme také svou vůli – pozornost, snahu, mentální energii, protože se musíme neustále snažit bojovat proti naučeným, zautomatizovaným a nežádoucím způsobům našich rozhodování. A tak není divu, že když nepodlehneme, vyžaduje to enormní zdroje naší vůle. Pokud ji vyčerpáme třeba na další předsevzetí, začne ubývat a nebude jí dostatek pro budování ani jednoho předsevzetí.
Psycholog doporučuje: “V každém okamžiku si dejte pouze jedno předsevzetí a vědomě se mu věnujte. Až vybudujete návyky, projdete nejhorší fází pokušení, nepozornosti a lenosti a nové návyky se stanou vaší druhou přirozeností, pak se můžete soustředit na další rozhodnutí či předsevzetí.”.
Každé změně byste podle psychologa měli věnovat jeden měsíc, během kterého se nebudete soustředit na nic jiného, než právě na jedno své předsevzetí.