Symboly svátku Imbolc
Začněme u toho, co je nám blízké – jak slavili staří Slované. Jejich božstvům vládl Perun, který vládl bleskům a hromům. A právě první zahřmění a zablesknutí mělo symbolicky ukončit vládu zimy. Po něm se lidé dali do úklidu, vyhánění zlých duchů a péče o půdu.
Keltové slavili Hromnice celé dva dny a svátek nazívali Imbolc. Prakticky šlo ale o stejný důvod – začátek. A jejich oslavy byly opravdu působivé. Zaprvé trvaly dva dny, protože se zahajovaly už prvního února a zadruhé byly jejich součástí zasvěcovací rituály pro nové adepty čarodějnictví. Patronkou Imbolcu je bohyně Brigid. Její jméno znamená Vznešená. Tato Irská bohyně pečuje o kovářství, plodnost, dobytek, úrodu, věštění i básnictví.
U katolíků se slaví Hromnice jako svátek Očištění panny Marie. Právě v tento den prý ukončila šestinedělí po porodu Ježíše Krista. Proto 2. února zapalujeme svíčky posvěcené v kostele. Na počest příchodu světla, jak ve spirituálním, tak v praktickém slova smyslu. Svíčky hromničky by nás měly ochránit před nebezpečím přírodních živlů a jejich rozmarů.
Rituály na Hromnice
Ve všech kulturách vždycky měl při oslavách Hromnic významnou úlohu oheň. Ať už v jakékoliv podobě, od největších hranice, přes krby až po svíčky. A spalovalo se to, co už bylo nepotřebné, jako symbol toho, že do nového období vstupujeme očištění. S Hromnicemi jsou svázané i další rituály. Víte, proč se říká, že bychom si měli zamést před vlastním prahem? Právě proto, abychom se očistili. Ostatně vymetáním zimní špíny bychom měli nejen uklidit, ale i zbavit se zlých duchů, kteří nám berou energii a škodí. Takže se na začátku února nastartujeme k lepším časům.