Frustrace v práci je stresující a neprospívá našemu zdraví
Obvykle trávíme v práci zhruba polovinu každého pracovního dne. To znamená, že více času trávíme s kolegy v práci, než s rodinou, při setkávání s přáteli nebo při jiných oblíbených volnočasových aktivitách. V tuto chvíli to vypadá trochu jinak, protože se velká část z nás přestěhovala na homeoffice. Ovšem i když sedíme v pohodlí našeho obýváku nebo pracovny, stále pracujeme. Zde je pět „červených vlajek“, které vám mohou pomoci zjistit, že máte špatnou práci.
1. Stěžujete si svým přátelům. A to pořád!
Přátelé jsou naším zrcadlem. Často se jim příliš nechlubíte se skvělým životem a dokonalým partnerem, ale chceme se jim vypovídat z těžkostí. Pokud ovšem váš dialog stojí pouze na stěžování si a bědování nad prací, měli byste zpozornět. Něco je asi špatně.
2. Špatná nálada je váš nejlepší přítel
V práci vás neustále něco vytáčí, jste nespokojení a tuhle náladu s sebou nosíte dennodenně domů. Pokud vás práce pronásleduje při rodinné sešlosti nebo na romantické procházce s partnerem, je to znamení. Pokud nemůžete přestat myslet na práci, a ta vás neustále negativně ovlivňuje, měli byste se zamyslet, zda jste na správné pracovní pozici.
3. Apatie není cesta
Nesmí to být neustálý stres a pot, ale pokud jste ve své práci apatičtí a nic vás nezajímá, neprospíváte ani firmě, ani sobě. Každý den investujte deset minut a prohlédněte si nové pracovní nabídky, zkuste štěstí někde jindy. Není důvod sedět několik let na židli, kterou nesnášíte.
4. Vždyť o nic nejde
To se pletete! Jde o hodně. Není to „jenom práce“, ale budete tu trávit velkou část vašeho života. Neříkáme, že vás práce musí bavit 24/7, ale vstávat ráno s odporem a nechutí, celý den se mračit a při cestě domů si celý zpropadený den omluvit slovy „je to jenom práce“, taky není cesta.
5. Všechno vím, všechno znám
Dostali jste se v práci do bodu, kdy už vám nenabízí žádný růst? I to je chyba. Je čas zvednout kotvy a jít o dům dál. Pokud se nemáte kam posouvat, velmi brzy vás dostihne rezignace a apatie. Kdo by měl chuť do práce, když vás s ní nečeká nic nového, že?
6. Toxické prostředí
Pokud se vás nikdy nezastane šéf, neustále na vás valí jeden problém za druhým a ještě vás schválně stresuje možnými scénáři v práci, je nejlepší z takového prostředí odejít. „Jdu na poradu a budete tak řešit, koho vyhodit. Snad to nebude ty,“ zní z úst vašeho šéfa? Nemusíte vám říkat, že je na své pozici nedopatřením, protože vedoucí má motivovat tým a pečovat o něj, ale především vy jste se ocitli ve špatném prostředí. Ať už vyhledáte portály s nabídkami práce nebo zvolíte LinkedIn, myslete na to, že vždy máte neomezené množství možností a i malá změna vám může změnit život!