Přejít k hlavnímu obsahu

Tyto činnosti rodiče dětem zakazují, přitom jsou velmi prospěšné: Proč vědci doporučují šťourání v nose a hraní počítačových her?

Rodiče dětem zakazují řadu činností v dobré víře, že je tímto způsobem vychovávají. Avšak některé z těchto činností jsou i užitečné! Které z nich to jsou, kde byste jako rodiče na základě vědeckých zjištění mohli příště přimhouřit oko?

Hraní počítačových her

Hraní počítačových her často rodiče svým dětem zakazují. Ať už je to z důvodu, že se děti málo hýbou a jen sedí u hraní nebo hrají podle nich nevhodný typ hry. Některé vědecké studie však naznačují, že hraní her může snižovat bolest. Hraní počítačových her bylo jako forma terapie vyzkoušeno u dětí s rakovinou, bolestmi zad i popáleninami. Psychologové to vysvětlují distrakcí, tj. rozptýlením pozornosti. Tento typ her je velmi poutavý, takže se pozornost mysli soustředí jen na hru, to může ve výsledku tlumit bolest. Hry také prokazatelně trénují motoriku, postřeh a některé z nich děti i vzdělávají.

Žvýkání

Žvýkání je často trnem v oku učitelům i některým rodičům. Přitom je žvýkání velmi prospěšná činnost pro duševní zdraví. Britští vědci zjistili, že snižuje míru stresu a zlepšuje kognitivní funkce. Když měřili rychlost reakcí lidí, kteří žvýkali, zjistili, že jejich reakce jsou o 10 % rychlejší než u lidí, kteří nežvýkají. Další studie odhalila, že žvýkání zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. Vědci si to vysvětlují tím, že žvýkání bezprostředně před provedením kognitivního úkolu zvyšuje hladinu kyslíku v krvi v částech mozku zapojených do učení a paměti, a tím zlepšuje celkový výkon.

Info ikona
Žvýkání
Mohlo by se vám líbit

Psychologický test: Vyberte si jedny z osmi dveří. Vaše volba odhalí, po čem podvědomě toužíte a jaká budoucnost vás čeká

Chcete nahlédnout do svého nitra, zjistit po čem podvědomě toužíte a jaká vás čeká budoucnost? Pak pro vás máme připravený jednoduchý psychologický test, ze kterého zjistíte zajímavé věci, které se týkají vás a vašeho života. Nebudete věřit, kolik toho o vás prozradí výběr 1 z 8 dveří.
svetzeny.cz

Šťourání se v nose

Šťourání se v nose je zcela bezpochyby jeden z nejnechutnějších zlozvyků, zvláště, když jej někdo provádí na veřejnosti. K překvapení všech to z hlediska vědy a zdraví tak špatný zlozvyk není. Rakouský specialista na výzkum plic doktor Bischinger však tvrdí, že to není špatný zvyk. Šťourání v nose podle něj posiluje imunitní systém. „Šušně“ z nosu totiž obsahují bakterie a další mikroorganismy, které při průchodu střevem posilují náš imunitní systém.

Info ikona
Šťourání se v nose

Nadávání

Také vás maminka strašila, že když budete sprostě nadávat, zdřevění vám pusa? Ve skutečnosti se stane úplně něco jiného, když si pořádně zanadáváte, zmírňuje to stres i bolest. Britští vědci to dokázali experimentem, při kterém měli jeho účastníci ponořit ruce do ledové vody. Experiment se opakoval celkem dvakrát. Prvně měli během této činnosti nadávat a podruhé už ne. Cílem bylo zjistit, jak nadávky ovlivňují toleranci bolesti v chladu, vnímání bolesti a srdeční frekvenci. Studie došla k závěru, že nadávky lidem pomáhají vydržet bolest delší dobu. U účastníků bylo také prokázáno zvýšení tepové frekvence a snížení míry bolesti. Vědci však upozorňují, že nadávání může bolest zmírňovat, ale nesmí se nadužívat, pak už to nefunguje.

Mohlo by se vám líbit

Zákon karmy, který vám pomůže změnit život: Přitáhněte si do života štěstí!

V buddhistickém učení se píše, že karma pracuje pro všechny – bez rozdílu věku, společenského postavení nebo třeba víry. A zatímco jednomu přihrává lásku, jinému nechá pocítit chyby. Pro každého je však spravedlivá a to, jestli nám bude vracet dobro nebo zlo, záleží jen na tom, jaké zrcadlo jí nastavíme.
svetzeny.cz

Nepořádek

Většina rodičů svým dětem za nepořádek nadává a snaží se je přimět, aby byly pořádkumilnější a uklízely po sobě. Nepořádek však podle amerických vědců podporuje kreativitu. Výzkumný tým zkoumal celkem 48 účastníků, z nichž někteří žili v čistých dokonale uklizených domácnostech a druzí měli doma nepořádek. Obě skupiny osob měli přemýšlet o různých způsobech využití pingpongového míčku. Tyto odpovědi měli zapsat na papír. Odpovědi následně byly hodnoceny dle míry kreativity. Výsledky ukázaly, že sice obě skupiny vymyslely stejný počet nápadů, ale návrhy „bordelářů“ byly o 28 % více kreativní a bylo u nich až pětkrát pravděpodobnější, že vymyslí vysoce kreativní věc.


Zdroje: academia.edu , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26075253/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12071690/, https://www.cse.unsw.edu.au/~norman/Jokes-file/NosePick.pdf, https://www.researchgate.net/publication/26659449_Swearing_as_a_response_to_pain, https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797613480186

Mohlo by se vám líbit

6 pracovních návyků vysoce inteligentních lidí: Kolik z nich děláte také?

Vědci zjistili, že vysoce inteligentní lidé sdílejí těchto 6 pracovních návyků. Kolik z nich děláte i vy? Některé z nich vás překvapí, jeden byl dokonce dlouhou dobu považován za známku nevzdělanosti a nízkého inteligenčního kvocientu.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit