Podle statistik dnes končí rozvodem polovina všech manželství. A ačkoli se jedná o bolavou ránu, kdy řešíte především sebe, popřípadě své děti, neměly byste odkládat ani finanční stránku věci. Je totiž prokázáno, že ženy rozvodem přicházejí asi o pětinu příjmů.
„Zvlášť pro ženy, které byly zvyklé čerpat finanční prostředky ze společného rozpočtu, může být finanční osamostatnění náročnou kapitolou. O to více, když se rozvádí například v době, kdy jsou stále na rodičovské nebo na mateřské dovolené a mají tak velmi omezené příjmy, ze kterých najednou musí samy zaplatit daleko více věcí,“ upozorňuje Dana Míchalová, specialista společnosti Partners.
Při stávajících cenách za bydlení a stravu, které mají stále vzrůstající tendenci, je téměř nemožné vyjít z jednoho dvacetitisícového platu. Průměrná částka, která je měsíčně vydána na bydlení, se pohybuje okolo deseti tisíc korun. Okolo šesti tisíc korun pak stojí jídlo a pět až sedm tisíc měsíčně obvykle rodina vynaloží na pokrytí externích nákladů, jako je platba školkovného, benzinu, aktivit s dětmi, dětských kroužků a tak dále. Přitom mnoho žen, které mají v péči malé děti, rozhodně nemohou pracovat ani na plný úvazek.
Peníze pod kontrolou
Jednou z možností, jak si ženy mohou dorovnat finanční deficit, jsou alimenty. Bohužel ale nepatříme mezi země, kde by dosahovaly astronomických výšek. Podle tabulkového systému Ministerstva spravedlnosti máte nárok na 9 až 20 % z příjmu partnera na jedno dítě. Problémem také je, že do výživného se nezahrnuje částka za bydlení, která tvoří největší část, takže prokazování reálné částky, kterou dítě měsíčně stojí, je omezené.
„V každém případě bych proto maminkám doporučovala řešit tuto situaci v klidu a pokusit se s partnerem o dohodu a teprve s tou jít následně k soudu,“ doporučuje Dana Míchalová z Partners. „Chybou mnoha žen je, že jednají v afektu a tato cesta přirozeně nikam nevede,“ dodává.
Čerpejte příspěvky
Maminkám, které zůstaly samy s dětmi, pomáhá i stát a to formou přídavků. „Určitě bych doporučila využít práva příspěvku na bydlení. Ten mohou čerpat maminky, jejichž 30 až 35 % příjmů nedokáže pokrýt náklady na bydlení,“ doporučuje specialista z Partners. Přitom se nezohledňuje, kde bydlíte, tedy zda se jedná o byt družstevní či pronájem. Znamená to tedy, že pokud vás bydlení stojí deset tisíc korun a váš plat činí osmnáct tisíc korun, máte nárok na tuto dotaci. Pro výše zmíněný modelový příklad by byla jeho výše téměř 5000 Kč.
Pokud pak máte příjem, který je v hodnotě 2,4 nižší než stanovené životní minimum (3 410 Kč pro dospělého jednotlivce a 1740 Kč pro dítě do 6 let, 2 140 Kč pro dítě do 15 let a 2 450 Kč pro mladistvého do 26 let), můžete čerpat i příspěvek na děti. Pokud tedy například ještě nemůžete chodit do práce, čerpáte rodičovský příspěvek a vaše dítko ještě nedosáhlo věku, kdy by mohlo do školky, měly byste mít nárok na 500 Kč. U starších dětí je to pak 610 Kč pro ratolest do 15 let a 700 Kč pak pro potomka od 15 do 26 let. „O oba tyto příspěvky můžete zažádat na příslušném úřadu práce,“ dodává na závěr D. Míchalová.