Lekce dýňoznalectví: Vyznáte se v druzích královny podzimu?
Není dýně jako dýně. Víte, ze které vyrobíte nejlepší Jack-o'-lantern a kterou se vyplatí nechat raději do koláče nebo nádivky?
Mexická dýně
Mexická dýně je tou nejtradičnější, která se používá pro halloweenské dekorace po Severní Americe. Po vydlabání nemusíte „odpad“ vyhodit, ale lze ho dále použít v kuchyni. Dužinu lehce povařte, rozmačkejte nebo rozmixujte a použijte jako náplň do koláčů nebo závinu. Můžete ji zjemnit třeba zakysanou smetanou a podle chutí do ní přidat ořechy, skořici nebo ji osladit medem. Aby se vám náplň neroztekla, přidejte ovesné vločky, které vsáknou část přebytečné tekutiny. Z dužiny si také můžete udělat skvělou dýňovou polévku. Semínka nevyhazujte - usušenými dozdobte polévku nebo si je dejte jen tak jako zdravé zobání a alternativu k chipsům a podobným pochutinám.
Dýně Hokkaidó
Jak název napovídá, tento druh dýně pochází z Japonska, kde je velice oblíbená. Oproti ostatním dýním je o něco menší, váží zhruba jeden až dva kilogramy. Obsahuje velké množství vitamínů B a C, provitamín A, bílkoviny, železo, hořčík, vápník, a polysacharid, který je vhodný zejména pro diabetiky. Hokkaidó patří v kuchyni mezi nejvšestrannější dýně. Má lehce oříškovou chuť a hodí se do omáček, nádivek, krémových polévek, samostatně na gril nebo do buchet a marmelád. Uvařenou dýni můžeme v poměru 1:1 rozmačkat s bramborami a vytvořit tak pyré nebo ji podávat jako přílohu k masu. Hodí se i do zapékaných jídel a rizota. Hokkaidó se jako jediná dýně před tepelnou úpravou neloupe, protože má tenkou slupku, která vařením nebo pečením změkne. Před vařením je ale potřeba dýni zbavit semínek, ta si pak můžete osmažit na pánvi nebo si je schovat na zimu a loupat jako semínka slunečnicová.
Muškátová dýně
Muškátová dýně patří mezi méně známé odrůdy. Dužina je sytě oranžová, ale slupka může být zbarvena od zelené přes oranžovou až po hnědou. Obsahuje velké množství betakarotenu, který pomáhá k udržení silné obranyschopnosti organismu. Jedna dýně váží okolo čtyř kilogramů, takže byste měli mít při zpracování připraveno několik receptů, protože z ní zvládnete s klidem uvařit až deset jídel. Muškátová dýně je velmi chutná jako součást orientálních jídel a hodí se i na plnění nebo do dietních dušených pokrmů. Dobře se vydlabává a je oblíbená pro vytváření nejen halloweenských dekorací.
Máslová dýně
Nejde o další dýni, ale poddruh dýně muškátové. Má netradiční hruškový tvar, který nabízí spoustu nových možností pro zajímavé a netradiční halloweenské dekorace. Pokud se chcete výzdobou odlišit, tak je tato dýně skvělou volbou. Obsahuje jen minimum semínek a zbytek tvoří dužina, která je tužší a sytě oranžová. Jemně nasládlou chutí a vůní připomíná oříšky a máslo. Kromě vitamínů, bílkovin a další prvků obsažených ve většině dýní je specifická malým obsahem sacharidů a tuků. Napomáhá léčení chorob močového měchýře a močových cest, z těla vylučuje nadbytečnou vodu, neutralizuje nadměrné množství žaludečních šťáv, snižuje krevní tlak i tuky v krvi a pomáhá při revmatu nebo dně. Díky své chuti je ideální do džemů, džusů nebo do kompotu. Využití najde i v ostatních pokrmech, hodí se do drůbežích nádivek, polévek, těstovin nebo jen tak na gril. Je také zajímavá jako příměs do těsta. Máslová dýně je ze všech druhů nejsladší a nejsnáze stravitelná, proto by měla být i jednou z prvních součástí dětského jídelníčku.
Špagetová dýně
Svým šišatým tvarem jde o nejméně zajímavou dýni z pohledu dekorací. Na druhou stranu předčí všechny ostatní v tom, co najdeme uvnitř. Ze všech ostatních druhů dýní má nejjemnější a nejméně výraznou dýňovou chuť. Její dužina je od špaget k nerozeznání. Příprava je snadná, dýni rozkrojte, vyndejte semínka a pečte cca 30 minut na 200°C. Dužinu můžete jednoduše spojit s těstem při pečení nebo z ní udělat rychlé placičky. Pokud chcete ošálit své děti, můžete jim jednoduše říct, že se jedná o opravdové špagety a s obsahem dýně tak v kuchyni i nakládat. Zalijte ji rajčatovou nebo sýrovou omáčkou, zasypte sýrem a uvidíte, jak si vaše děti pochutnají.