Čím začít, když si chci pojistit rodinný dům či byt?
„Základem je kombinace pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na stavbu jako takovou, u nás třeba ale i na vedlejší stavby jako například garáže, ploty, skleníky apod. Pojištění domácnosti pak kryje škody na vybavení – na nábytku, elektronice, oblečení apod. Pro představu uvedu jednoduchý příklad. Kdybychom obrátili byt či dům vzhůru nohama, to, co vypadne, ošetřuje pojištění domácnosti, zbytek patří pod pojištění stavby,“ doporučuje Jan Marek z Generali Česká pojišťovna.
Základ máme, na co dalšího je třeba myslet?
„Dalším krokem je důkladné zvážení rizik, která vám reálně hrozí a vy je tak potřebujete ošetřit. Naprostým základem jsou živelní škody – požáry, povodně, vichřice atd. Dále jsou to vloupání a krádeže, ale třeba i vandalismus či rizika poškození fasády či oplocení. Zkrátka uvědomte si, čím vším je váš majetek ohrožen a tyto situace ve svém pojištění zohledněte. Zajímejte se i o asistenční služby. Prasklé potrubí, zabouchnuté dveře, nefungující karma a spousta dalších nepříjemností vás mohou dostat do komplikované situace. A právě v takové situaci oceníte rychlou pomoc asistenční služby. Ta pro vás zprostředkuje a uhradí zásah řemeslníků a pomůže vám komplikaci co nejdříve vyřešit,“ odpovídá Jan Marek.
Jak zjistím, na jakou částku si mám nemovitost pojistit?
Rada experta z Generali Česká pojišťovna zní: „Základním pravidlem je, že by vám v případě totální škody měla pojistná částka stačit na obnovu všech zničených věcí. U staveb v tomto ohledu díky speciálnímu softwaru poradí pojišťovna, respektive její poradce. V pojištění domácnosti záleží na konkrétním vybavení a věcech, které doma máte. Berte v úvahu nejen elektroniku a nábytek, ale i ty zcela běžné věci – oblečení a doplňky, nádobí, sportovní potřeby apod. Zkrátka veškeré vybavení a věci osobní potřeby všech členů domácnosti. A pozor, patří sem i věci, které máte nejen přímo v bytě, ale i ve sklepě. V případě rodinného domu v garáži a jiných vedlejších stavbách na vašem pozemku.“
Je něco, co mohu udělat, když už pojištění sjednané mám?
„Řada z nás má smlouvy, které jsme uzavřeli před mnoha lety. Co už ale neřešíme, je to, že se mezitím hodnota našeho majetku změnila. A to mnohdy velmi výrazně. Pojištění může být dobře funkční, když se s ním průběžně pracuje. Za posledních 10 let přitom jen náklady na výstavbu rodinného domu vzrostly o více než 30 procent! Nezapomínejte tak své pojistné smlouvy čas od času vytáhnout ze šuplíku a zkontrolovat, zda skutečně odrážejí hodnotu vašeho majetku. Obecně doporučuji provést takovou kontrolu přibližně každé dva roky. Aktualizovat smlouvu je pak potřeba zejména v situacích, jako jsou rekonstrukce, nákup nového vybavení apod. Zkrátka uzavřením smlouvy nic nekončí,“ upozorňuje Jan Marek z Generali Česká pojišťovna.