Záhady jihlavského podzemí
Jihlavské podzemí je druhé nejrozsáhlejší podzemí v České republice, které vzniklo mezi 14. a 16. stoletím. Podzemní chodby skrývají více, než jedno tajemství.
Lidem dlouhou dobu ležela v hlavách záhada světélkující chodby, která jim nedala spát. Tajemství nazelenale světélkující chodby však odhalil záhadolog Ivan Mackerle, který nechal provést chemické rozbory a rentgenografickou strukturální analýzu. Důvod, proč chodba září zeleně, se brzy objasnil. Předpokládá se, že nacisté využívali jihočeské podzemí jako úkryt a tuto konkrétní chodbu si vybrali, protože byla umístěna přímo pod kasárnami Wehrmachtu. Aby si udrželi orientaci a mohli v případě výpadku elektřiny snadno dostat ven, byla chodbu natřena svítící barvou.
Nedaleko chodby se ale nachází výklenek, který mnozí považují za vchod do jiné dimenze. Lidé s citlivým vnímáním uvádějí, že na tomto místě cítí nepříznivý tok energie, který zde proudí, a že zde dochází k nevysvětlitelným událostem. Někteří svědci zaznamenali přítomnost temných postav, slyšeli zvuky kroků nebo vnímali vzdálený tón chrámové hudby. Reportér Stanislav Motl zde dokonce v roce 1997 na kamerový záznam natočil „černý stín podivné postavy se zvednutou paží a tenkým krkem, jež měla na hlavě jakousi přilbu či dlouhé, dole rovně zastřižené vlasy". Na tomto místě provedli záhadologové instalaci termovizní kamery. Během zachycení černého stínu došlo k poklesu teploty ve výklenku o jeden a půl stupně a tento úbytek trval 6 minut. Po této události se teplota postupně vrátila na původní hodnotu 10,4 °C.