Přejít k hlavnímu obsahu

Bludičky v lesích a močálech: Světélka, která vás zavedou na scestí, nebo vám ukážou cestu k pokladu

Tajemná světélka bludiček fascinují lidi po staletí. Setkání s nimi bylo často spojováno s nebezpečím a ztrátou cesty, zejména v hlubokých lesích a zrádných močálech. Odkud se však vzala pověst o těchto nepolapitelných bytostech a jak je možné je rozpoznat? Měli byste v lese sledovat podivná světélka, nebo se jim raději vyhnout?

Bludičky jsou záhadné světelné jevy, které se objevují v bažinách, lesích nebo močálech. Tyto světelné body se náhle objeví na obzoru a svádějí cestovatele, aby je následovali, což obvykle vede k tomu, že zabloudí nebo se ocitnou v nebezpečných situacích. Nezůstávají na jednom místě a zdá se, že se pohybují podle vůle tajemných sil, jako by hrály jakousi zlomyslnou hru s těmi, kdo je následují.

Levitující světélka

Rozpoznání bludiček není snadné, protože se vyskytují v temných a mlhavých místech, kde může být obtížné rozeznat, co je skutečné, a co ne. Nejčastěji jsou popsány jako malé světelné koule nebo plamínky, které se mihotají v dálce, a zdánlivě vypadají jako světlušky. Světlo bludiček je ale obvykle namodralé nebo nazelenalé, což jim dodává ještě strašidelnější vzhled. Bludičky se objevují hlavně v bažinatých oblastech nebo lesích s velkým množstvím vlhkosti, což je důležité pro jejich výskyt. Tato světélka působí až nehmotně, protože na ně nelze dosáhnout ani je blíže prozkoumat. Jakmile se člověk vydá jejich směrem, začnou se vzdalovat, a to právě způsobilo, že si světla vysloužila svou zlou pověst.

Bludičky jsou bytosti spojené s přírodními oblastmi, zejména těmi, které jsou nehostinné a zrádné. V takových oblastech je snadné zabloudit, a proto jsou bludičky i varováním pro ty, kteří by se chtěli vydat do těchto míst nepřipravení. Legendy o bludičkách se objevují v mnoha kulturách po celém světě, od Skandinávie až po Jižní Ameriku. Každý region má své vlastní vysvětlení a interpretaci, ale základní myšlenka zůstává stejná – bludičky vedou lidi na scestí.

Mohlo by se vám líbit

Záhady v Čechách a na Moravě: V jihlavském podzemí je údajně vstup do jiného světa. Návštěvníci zde vídají tajemné postavy, které mizí ve zdech

Patří k druhému nejrozsáhlejšímu podzemí v republice, ale co do tajemna, drží podzemí v Jihlavě rozhodně prvenství. Jakmile do chodeb vstoupí velmi citliví lidé, kteří mají mimosmyslové vnímání, tzv. senzibilové, ihned jejich tělo pohltí negativní energie. Turisté pak zde prý vídají tmavé postavy, které po chvíli zmizí, a slyší kroky. Myslíte si, že to jsou jen výmysly, aby se podpořila návštěvnost?
svetzeny.cz

Mýty a pověsti kolem bludiček

Bludičky jsou často spojovány s dušemi zemřelých nebo s duchy, kteří nebyli správně pohřbeni. V některých příbězích se tvrdí, že bludičky jsou duše hříšníků, kteří nemohou nalézt klid po smrti a bloudí světem ve formě světelných bodů. Tito duchové mají za úkol lákat živé do zkázy, což symbolizuje jejich vlastní utrpení.

Bludičky jsou také spojovány s příběhy o zakopaných pokladech. V některých částech České republiky se traduje, že pokud člověk uvidí bludičku, může ho vést k ukrytému pokladu, ale jen tehdy, pokud je dostatečně chytrý a nebojácný, aby odolal jejich zlomyslným trikům. Naopak, pokud se nechá snadno svést světélkem, může skončit ztracený v lese nebo dokonce v bažině.

Mohlo by se vám líbit

Tajemný démon Kikimora: Miluje rozhádané rodiny, kterým ubližuje. Zjistěte, kde se schovává u vás doma

Podle staré slovanské legendy je démon Kikimora ženou, která se ukrývá v kuchyni například za kamny, za krbem, nebo obývá temná zákoutí. Pokud se dostane do nefungující domácnosti, mohou se její obyvatelé připravit doslova na peklo. V opačném případě se Kikimora stane ochránkyní všech členů rodiny a jakousi strážkyní domu.
svetzeny.cz

Bludičky versus věda

Z vědeckého hlediska je možné, že bludičky jsou výsledkem fosforeskujících plynů, které vznikají rozkladem organické hmoty v močálech. Když tyto plyny, zejména metan, přijdou do styku s kyslíkem, mohou se za určitých podmínek vznítit a vytvořit krátkodobé světelné jevy. Tento proces je znám jako chemoluminiscence a mohl by být vysvětlením pro některé případy bludiček. I přes toto racionální vysvětlení si však bludičky nadále udržují svou auru tajemství a nebezpečí, a lidé se jich stále bojí, nebo alespoň respektují jejich možné síly.

Ochrana před bludičkami

Bludičky jsou součástí české lidové kultury i literatury. Příběhy o nich se předávaly z generace na generaci, ať už ve formě strašidelných historek, nebo jako součást varování, aby se lidé v noci drželi dál od nebezpečných míst. Postava bludičky se také objevila v některých českých pohádkách, kde často představuje překážku, kterou musí hrdina překonat, nebo jako varovný symbol pro ty, kteří si zahrávají s neznámými silami.

Vzhledem k tomu, že jsou bludičky považovány za zlomyslné bytosti, v mnoha kulturách existují způsoby, jak se před nimi ochránit. Některé legendy říkají, že stačí nosit u sebe kousek chleba nebo železa, aby vás bludičky nemohly ovlivnit. Jiní zase tvrdí, že modlitba nebo vyslovení určitého zaklínadla vás může ochránit před jejich mocí. Pokud se rozhodnete ignorovat bludičky a nenásledovat jejich světlo, máte největší šanci se vyhnout nebezpečí. Vždyť příběhy o lidech, kteří zmizeli při pronásledování těchto světýlek, se tradují dodnes.

Zajímají vás záhady a tajemno? Přečtěte si o hřbitově bláznů v pražských Bohnicích.

Jakou podobu mohou mít bludičky v lesích:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Hrůzu nahánějící hotel Cecil: Nevyjasněná zmizení, záhadná úmrtí a domov sériových vrahů

Na první pohled je to nenápadná budova jako každá jiná. Hotel Cecil v americkém Los Angeles je však zahalen tajemstvím. Někteří lidé, kteří se zde ubytovali, se už nikdy nevrátili. Záhadnými příběhy se budova hotelu jen hemží. V minulosti se zde dokonce ubytovali dva sérioví zabijáci. Aura tohoto hotelu je pro mnohé nepochopitelnou záhadou.
svetzeny.cz
Zdroj článku