Na přelomu října až listopadu nastává čas, kdybychom měli všichni vzpomínat na zesnulé. Na Dušičky každý chodí na hřbitov zapalovat svíčku, ale jen málo kdo zná starobylou tradici, která se k tomuto svátku váže.
Kousek z historie
Tento starobylý svátek dříve slavily mnohé staré civilizace, představující keltský nový rok. Byl to čas, který byl tradičně zasvěcen kultu předků, ještě před tím, než se jej církev rozhodla upravit, neboť se tento svátek příliš nehodil do křesťanského ducha. Proto byli uctívaní pouze ti, kteří se vyznamenali duchovními zásluhami, tedy svatí.
Staří Keltové označovali Samhain za nejvýznamnější ze čtyř čtvrtletních svátků ohně, které se konají v polovině období mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. V tomto ročním období se v rodinných domech nechávaly dohořet ohně v krbech, zatímco se sklízela úroda. Po skončení sklizně se oslavující připojili k druidským kněžím a společně zapálili oheň ve tvaru kola. Kolo bylo považováno za symbol slunce a společně s modlitbami se obětoval dobytek a účastníci si odnesli plamen ze společného ohně do domova, aby znovu zapálili svá ohniště. Rané texty představují Samhain jako povinnou oslavu trvající tři dny a tři noci (31.října – 2. listopadu), při níž se komunita musela ukázat místním králům nebo náčelníkům. Věřilo se, že neúčast na oslavách má za následek trest od bohů, obvykle nemoc nebo smrt.