Jak dosáhnout lucidního snu
Techniky lucidního snění jsou především tréninkem pro vaši mysl, abyste se naučili vnímat vlastní vědomí. Jsou navrženy tak, abyste své vědomí udrželi nebo opětovně získali i během REM spánku.
Lucidní snění ze stavu bdění
Lucidní sen můžete vyvolat tak, že si lehnete a začnete relaxovat, dokud nezažijete tzv. hypnagogickou halucinaci, což je pocit, že něco skutečně cítíte, ochutnáváte nebo třeba slyšíte. Tyto stavy se objevují právě ve stavu vědomí mezi bděním a spánkem a způsobují v hlavě pěkný zmatek, jelikož je těžké tyto stavy odlišit od reality. Z tohoto stavu už je jen krůček do lucidního snu.
Testování reality
Testování reality je formou mentálního tréninku. Trénujete tak vaši mysl, aby se naučila všímat si vašeho vlastního vědomí. Vaše úroveň uvědomování si vlastního vědomí je podobná ve stavu bdění a snění, takže ji můžete posilovat, když jste vzhůru. Chcete-li vyzkoušet testování reality, několikrát denně se sami sebe zeptejte: „Jsem vzhůru?“, poté zkontrolujte prostředí, abyste se ujistili, zda jste vzhůru. Všímejte si svého vlastního vědomí a toho, jak se zapojuje do okolního prostředí.
Zkontrolujte realitu
Při ověřování toho, zda spíte nebo se jedná o realitu, se podívejte do zrcadla a zkontrolujte svůj odraz, zda vypadá normálně. Poté zkuste uchopit nějaký pevný předmět nebo zatlačit rukou na zeď či stůl. Prohlédněte si své ruce. Vypadají normálně? Zkontrolujte čas na hodinkách. Ve snu se čas na hodinkách neustále mění. Nakonec si zacpěte nos i pusu. Pokud můžete i přesto dýchat, sníte.
Zaveďte si deník snů
Zavedení deníků snů je oblíbenou metodou pro zahájení lucidního snění. Když si své sny zapisujete, jste nuceni si pamatovat, co se během každého snu děje. Říká se, že vám zapsání snu pomůže rozpoznávat snová znamení a zvýšit povědomí o vašich snech. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si své sny zaznamenáte ihned po probuzení. Občas si také svůj deník přečtěte a zkoušejte si jednotlivé sny vybavit.