Občas se zdá, že bez mobilu už bychom se vůbec nedomluvili. Dokonce i v partnerských vztazích nám dělá prostředníka. Je to dobře, nebo ne?
Vloni 3. prosince uplynulo přesně dvacet let od okamžiku, kdy byla do éteru vyslána první SMS. Obsahovala jednoduché sdělení: Merry Christmas! O tři roky později se esemesky dostaly i k nám a jejich vliv rostl stejným tempem, jako se zvyšovala nabídka a finanční dostupnost mobilů. Dnes je jasné, že komunikace prostřednictvím všech zrychlených forem, jež nám nabízejí čím dál chytřejší telefony, počítače a jejich kombinace se všemi možnými aplikacemi, vstoupila do života naprosté většině „civilizované“ populace. Ať už patříte k těm, kteří to vítají, či k těm, kteří na to žehrají, jisté je, že s tím nic nenaděláte. Jediné, co vám zbývá, je zachovat si zdravý rozum a nedopustit, aby se z dobrého sluhy stal špatný pán a z vás člověk neschopný se už normálně vyjádřit ani ústně, ani písemně. Možná že lidstvo spěje zase zpátky k tomu, aby se domlouvalo jednoduchými neartikulovanými skřeky, ale proč návrat do pravěku zbytečně urychlovat, že?
Říká se, že muži si se ženami povídají proto, aby je dostali do postele, zatímco ženy mužům poskytují sex proto, aby si s nimi mohly povídat. Takže je jasné, že v partnerských vztazích je vzájemná komunikace nejméně stejně důležitá jako sex. Jenže jsme si zvykli uhánět životem jak štvaná zvěř, máme pocit, že nebudeme-li čím dál tím rychlejší, něco nám unikne nebo nás někdo předhoní… Čas sice plyne pořád stejným tempem, ale nám jako by utíkal mnohem rychleji než předchozím generacím, takže nám ho v tom kalupu už na konverzaci s tím, koho milujeme, moc nezbývá. Maily a esemesky, které nás už dnes dokážou dostihnout opravdu všude, to pomáhají řešit. A jistě jsou situace, kdy se to hodí.
Komu se to nelíbí, musí doufat, že třeba jednou přijde doba, kdy všichni zpomalíme (a ukáže se, že jsme tím o nic nepřišli) a pak spolu budeme zase moci normálně mluvit bez elektronických prostředníků. A zjistíme, že srdečný úsměv toho, koho milujeme, hřeje víc než deset smajlíků. A že po přání „dobrou noc“ zašeptaném do ouška se spí líp než po přijetí esemesky s „HAGH“ (běžná mobilová zkratka pro „have a good night“)… Na druhou stranu je však jisté, že dělí-li vás od miláčka překážka znemožňující osobnější kontakt, je zase lepší pár slov v esemesce než nic…
Foto: Depositphotos (1)