Dnešek, zvlášť večer, se ponese celý ve znamení lásky. Tedy alespoň pro ty z vás, kteří slavíte svátek svatého Valentýna. Ale co to vlastně znamená někoho milovat a jak láska působí na naše zdraví?
Naše tělo potřebuje jen pár sekund, aby zjistilo, že jsme zamilovaní. „Začne se v něm spouštět změť hormonálních a neurochemických mechanismů,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Jestli tento „wow“ efekt doputuje do hlavy hned nebo až po nějaké době, kterou se svým protějškem strávíte, je pak ovlivněno celou plejádou subjektivních vzorců a myšlenek. „Hodně například závisí na tom, jak je mozek jednotlivce sestaven a jak tyto pocity a myšlenky dokáže propojovat. Významným faktorem je předchozí životní zkušenost a hlavně sebejistota, doplňuje lékař.“
Zdravotně (ne)závadné
Je prokázáno, že pocit zamilovanosti se výrazně promítá nejen do naší psychiky, ale ovlivňuje i fyzickou stránku. Například se podílí na hodnotách krevního tlaku. V důsledku vyplavování hormonů se tlak snižuje a s ním přirozeně i tepová frekvence. Vedle toho láska prokazatelně tlumí bolest. Aktivuje stejné nervové receptory v mozku jako léky obsahující paracetamol. A doslova blahodárným balzámem je i pro naše nervy. Vyšší produkce oxytocinu drží naše nálady stále v pozitivních hodnotách.
Ale aby to s ní nebylo zas tak růžové – má na své kontě připsáno i pár černých puntíků. Zamilovaní lidé méně spí, hůře se koncentrují a mají sklony k zapomínání. Viníkem je pak opět oxytocin.
V každém věku
Říká se, že láska kvete v každém věku, ale i to, že čím jsme starší, tím to méně prožíváme. Co je na tom pravdy? „City k druhému pohlaví můžeme ve vyšším věku alespoň trochu korigovat. To však neznamená, že dokážeme být méně zamilovaní jen proto, že máme s láskou už nějaké špatné zkušenosti. Umíme však být na základě předchozích zkušeností malinko opatrnější. Pohlédneme-li na lásku z této stránky, lze konstatovat, že je „rozumnější“. V žádném případě to však neznamená, že je menší či chladnější,“ říká dále neorolog. Tak vidíte - i v pokročilejším věku je možné psát sto sms denně někomu, koho milujeme...
Mizející vášeň?
Motýlci v břiše jsou bezpochyby fajn, ale jednoho dne prostě mohou odletět. Do jisté míry je to dáno tím, že hormonální nirvána se vrátí do stabilních hodnot. Více to ale ovlivňuje to, jak o lásku pečujeme. „Vášeň a romantika mohou ve vztahu vydržet i desítky let. Důležité je nezapomínat, jak jste se k sobě chovali na začátku. Nevzdávejte se svádění, flirtování, líbání, dotyků, smyslných esemsek, ale třeba i trochy experimentování v ložnici,” říká psycholožka Mgr. Klára Gajdušková. Dá to vašemu vztahu novou energii.
Moment rozhodnutí
A víte, co určuje, jestli s partnerem budete či nikoli? Podle odborníka prý první pusa. „Oblast rtů a jazyka je bohatá na nervová zakončení. Při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A kombinace všech tří smyslů stimuluje v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme nebo ne,“ vysvětluje MUDr. Stránský.