Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečnost dětí na internetu: Kdy je hraní her už psychická porucha a musíte zakročit?

V současné době děti tráví u počítače více času. Je to dáno situací, výuka nyní probíhá distančně. Ale také více času stráví děti hraním her na počítači, mobilu či konzoli, jelikož v současné době nemohou navštěvovat zájmové kroužky a jejich sociální kontakt s dalšími dětmi je omezený. Kdy se ještě jedná o nevinnou zábavu a kdy už je to závislost, kterou byste měli řešit?

Čísla hovoří jasně

O tom, že děti tráví u herních konzolí a počítačů více času, jasně hovoří čísla. V americkém průzkumu, který se zabýval obavou rodičů v souvislosti se závislostí dětí na hraní počítačových her 85 % rodičů uvedlo, že jsou znepokojeni tím, kolik času tráví jejich děti u počítače. Polovina z nich uvedla, že jejich děti stráví u počítače 6 a více hodin denně. Pokud bychom to srovnali s daty před pandemií, tak tehdy to bylo pouhých 8 %! O tom, zda by mělo být hraní her označeno jako pro děti škodlivé se vedou i v odborných kruzích. Jedni namítají, že děti často hrají i pro ně zcela nevhodné hry plné násilí, druzí zase upozorňují, že pro řadu dětí je to opravdu milovaný koníček, který jim pomáhá trénovat pozornost nebo se třeba naučit nová anglická slovíčka.

Mohlo by se vám líbit

Jarka (35) a Tomáš (38): Syn se vymknul z rukou. Jaká je rada psychologa?

Většina rodičů se pro své dítě snaží dělat to nejlepší. I tak ale dochází k situacím, kdy si musí přiznat, že je něco špatně. To se přihodilo Jarce (35) a Tomášovi (38). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Kdy byste měli zpozornět?

O tom, zda už se jedná o závislost na hraní počítačových her, rozhoduje více faktorů. Jasno v tom má Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta v roce 2018 zařadila závislost na hraní počítačových her mezi psychické poruchy. Zjednodušeně se dá tato porucha definovat jako vzor chování, kdy hráči ztrácejí kontrolu nad časem stráveným při hraní videoher a hraní je jejich prioritou číslo jedna, která stojí nad ostatními životními potřebami, bez ohledu na negativní dopady na daného jedince.

Zpozornět tedy máte pokud vaše dítě vykazuje chování dle těchto bodů:

  • Ztrácí kontrolu nad časem, který stráví u hraní her (Hraje delší čas, než obvykle. Hraje hry častěji, než tomu bylo dříve. Nechce s hraním her přestat, i když už u PC sedí dlouho.)
  • V hraní her pokračuje, i když to pro něj znamená zanedbat životní potřeby (Hraje dlouho do noci raději, než by šlo spát. Odmítá se jít najíst, dál pokračuje v hraní hry.)
  • Hraní upřednostňuje před dalšími nabídnutými aktivitami (Nechce si jít hrát ven. Odmítá plnit svoje povinnosti, například psát domácí úkoly, učit se.)
  • Chování vyústí v hádky mezi vámi a dítětem, které se nechce věnovat jiné činnosti. Děje se to tak opakovaně a stav trvá delší dobu.
  • Pokud dítě nemůže hrát online hry je smutné, podrážděné, pozorujete u něj abstinenční příznaky.
  • Dítě lže o čase stráveném u hraní her.
  • Pozorujete, že dítě se k hraní her uchyluje jako k prostředku, který mu ulevuje od špatné nálady.
Mohlo by se vám líbit

10 věcí, které by matka měla naučit dceru

Chcete, aby vaše dcera vyrostla v silnou ženu? Tohle jsou informace, které byste ji měla předat.
svetzeny.cz

Co s tím?

Pokud jste se jako rodiče našli ve výše zmíněných bodech a souhlasně u nich pokyvujete hlavou, velmi pravděpodobně máte doma dítě závislé na PC hrách. Je potřeba zakročit a nastavit jasná pravidla.

Máme pro vás několik tipů:

  • Snažte se zjistit, kolik času reálně dítě u hraní tráví, možná to bude více, než jste čekali. Vymezte čas strávený u PC tak, aby si dítě mohlo plnit povinnosti do školy a mělo prostor věnovat se dalším koníčkům. Snažte se to podat vlídnou formou, neříkejte dítěti, že hraní her je špatný koníček, ani mu jej nezakazujte úplně, pouze jasně vymezte čas, který denně hraním stráví.
  • Připravte dítěti jiný program. Možnosti jsou teď omezené, ale skvělou volbou jsou výlety do přírody, procházky, venkovní sport. Spojíte příjemné s užitečným, dítě bude mít dostatek pohybu a zároveň bude dělat jinou aktivitu. Možná se pro venkovní aktivity nadchne tak, že pak samo sníží čas strávený u PC.
  • Zaměřte se na základní potřeby dítěte – dostatek spánku, pohyb. Vysvětlete dítěti, že hraní her do noci není nic prospěšného pro jeho zdraví. Nastavte doma jasný časový režim (např. ve 12:00 společně obědvejte, odpoledne vždy jděte na procházku, stanovte čas večerky atp.).
  • Pokud nepomůže ani pozitivní motivace a výše zmíněné body, nebojte se obrátit se na dětského psychologa, který vám pomůže.
Mohlo by se vám líbit

Křik na dítě se blíží psychickému týraní: Poznamená jejich duši i psychiku

Fyzický trest není správný, to je jasné. Ale stejně tak bolestné pro děti jsou nezájem rodičů nebo naopak křik. I když vás děti dokáží občas pěkně vytočit, nikdy byste se neměli nechat strhnout ke křiku. Děti to zasáhne více, než si možná myslíte. Rodičovství je samozřejmě náročné, ale stejně je na tom i dětství.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Své děti naučíte uklízet díky těmto jednoduchým trikům. Budete se divit, jak je to snadné!

Jestliže i vy se doma musíte jen neustále dohadovat se svým malým bordelářem o úklidu jeho pokoje, pravděpodobně už víte, jak je to únavné. Navíc na nepořádné potomky často žádné prosby ani domluvy nezabírají. Co ale s tím? Nenechte si už od svého dítěte kazit každý den nedobrovolným večerním úklidem.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit