Jak správně upevnit autosedačku: Těchto 5 chyb je nejrizikovějších
Správně upevněná autosedačka může dítěti zachránit život. V dnešním článku si vysvětlíme, jak při jejím upevňování postupovat, a zmíníme nejčastější chyby, které lidé při manipulaci s ní a s pásy dělají.
Ruku na srdce. Přečetli jste si po pořízení autosedačky doporučení, jak ji správně upevnit? Nebo jste ji dali rovnou do auta a tím to skončilo? Pokud si nejste jistí, jestli s ní zacházíte správně, přečtěte si náš seznam běžných nešvarů.
1. Sedačka je upevněna příliš volně
Pokud sedačku upevníte příliš volně, při nárazu nezůstane na svém místě a ohrozí tak zdraví miminka. Správně by se autosedačka po upevnění neměla vůbec pohnout, natož aby se třeba viklala.
2. Bezpečnostní pás vede dítěti kolem krku
Bezpečnostní pás by dítě nikdy nemělo mít přes krk. Při autonehodě by mohlo dojít ke zbytečnému zranění, kterému lze předejít tím, že pás umístíte správně. Pokud dítěti sedícímu na podsedáku nevede pás přes rameno, jak je to správně, nikam ani nevyjíždějte.
3. Bezpečnostní pásy jsou příliš volné
Občas si děti stěžují, že je pásy příliš škrtí. Nenechte se ale obelstít. Pokud bude pás příliš volný, nezaručí stoprocentní ochranu dítěte. Správně by se pod bezpečnostní pás měla vejít pouze dlaň.
4. Snížená účinnost bezpečnostního pásu v důsledku přílišného oblečení
Zvláště v zimě se stává, že je dítě v autosedačce příliš oblečené. Nejen že mu hrozí přehřátí, ale také se snižuje účinnost bezpečnostních pásů. Lepší tedy je, když dítě svléknete z bundy a svetru, a kdyby mu byla zima, dáte přes něj deku.
5. Umístění autosedačky na místě spolujezdce proti směru jízdy
Toto je velmi častá chyba, které se rodiče dopouštějí. Může však mít ošklivé následky. Při umístění autosedačky na místě spolujezdce proti směru jízdy hrozí, že se při autonehodě aktivuje airbag, který dítěti přimáčkne obličej k sedačce auta. U autosedaček, které lze poutat pouze proti směru jízdy, je tak vždy nutné deaktivovat airbag, jinak sem vůbec nesmíte sedačku instalovat.
Častou chybou je i špatný výběr velikosti autosedačky
Autosedačky se rozdělují do čtyř skupin podle toho, jak je dítě staré a kolik váží:
-
Skupina 0: pro děti od narození do jednoho roku, váha: 0–13 kg
-
Skupina 1: pro děti od 1 roku do 4 let, váha: 9–18 kg
-
Skupina 2: pro děti od 4 do 7 let, váha: 15–25 kg
-
Skupina 3: pro děti od 6 do 12 let, váha: 22–36 kg
Správný výběr autosedačky je tedy první krok k tomu, jak předejít špatnému upevnění. Dnes již existují i tzv. pokračovací autosedačky, které jsou určené dětem od 9 měsíců až do 12 let. Ty doslova „rostou“ s dětmi a šetří tak vaše finance.
ISOFIX je nad zlato
Zatímco dříve existovalo pouze tříbodové uchycení autosedačky, dnes již většina rodičů volí ISOFIX. Autosedačka je díky němu pevně a trvale spojena s vozidlem, takže se výrazně snižuje riziko nesprávného upevnění.
99 % autosedaček má ISOFIX jako svojí neoddělitelnou součást a valná většina aut je vybavena už z výroby konektory pro jejich uchycení (najdete je mezi sedací a opěrkovou částí sedačky). Instalace dětské autosedačky je díky tomu rychlá, jednoduchá a bezpečná.
Vždy si pečlivě prostudujte návod
Pokud se rozhodnete využít upevnění pomocí bezpečnostních pásů, ne s pomocí ISOFIXu, vyvarujte se chyb zmíněných na začátku článku. Až 8 z 10 řidičů totiž upevňuje autosedačku špatně. Vždy přitom postupujte podle návodu, který je k autosedačce přiložen, a při nejasnostech raději kontaktujte prodejnu, ve které jste autosedačku zakoupili. Radí vám poradí.
Rada na závěr: Pokud autosedačka už nějakou nehodu zažila, bez skrupulí ji vyhoďte. A to i kdyby se vám zdálo, že je zcela v pořádku. Může pod povrchem ukrývat drobné prasklinky a vady, které by mohly být osudové.