Přejít k hlavnímu obsahu

Odborníci radí: Vyhněte se těmto 10 frázím, působíte pak slabě a nejistě

Každý z nás má svůj jedinečný způsob vyjadřování. Některá slova, věty a fráze můžeme nevědomky používat častěji a styl naší komunikace tak nechtíc odráží naši vnitřní nevyrovnanost, obavy před druhými, nedostatek sebevědomí. Které věty si ve slovníku zakázat, pokud nechcete působit navenek jako slaboch a setrvávat v podřízené pozici?

Naše slova mohou odrážet vnitřní sílu, nebo naopak odhalit pochybnosti a nejistotu. Ať už chcete v komunikaci předejít konfliktu, vyhovět druhým nebo nemáte dost odvahy na to, stát si za vlastním názorem, snadno sklouznete k frázím slabochů. Toužíte po tom, aby váš styl komunikace přestal budit dojem nedostatku odhodlání nebo sebevědomí? Vyvarujte se frází, které silné osobnosti rozhodně nepoužívají. Naučte se místo nich projevit schopnost rozhodovat se, vyjadřovat vlastní názory a nést odpovědnost za své činy. 

Autoři a odborníci na komunikaci Kathy a Ross Petrasovi tvrdí, že nadužívání omluv, zejména v situacích, které omluvu nevyžadují, může snížit dopad toho, co řeknete dále, a způsobit, že budoucí omluvy budou mít menší váhu. „Když používáte omluvná slova (např. „Omlouvám se, mohu se ještě zeptat...“ nebo „Možná je to jen mnou, ale...“), může to znít, jako byste se shazovali,“ napsali Petrasovi pro web cnbc.com. „Nebo to může bagatelizovat žádost, kterou se snažíte vznést.“ Jednoduše si řekněte o to, co chcete a normálně poděkujte.

Jaké další fráze ještě působí tak, že nemáte sebevědomí?

10 nejhorších frází, které vás shazují

„Tak to je.“

Časté přijímání situací bez osobní reakce může působit klidně a smířeně, ale také ukazovat nedostatek emotivního vyjádření, které je důležité pro zdravé vztahy.

„Jak si přeješ.“

Časté užívání této fráze může naznačovat, že se jedinec vyhýbá vlastnímu rozhodnutí. Výsledkem bývá ztráta zájmu okolí o společná rozhodnutí.

„Možná.“

Nerozhodnost může být vnímána jako nedostatek odhodlání, což přispívá k nedorozuměním a oslabuje mezilidské vztahy.

Mohlo by se vám líbit

5 znamení zvěrokruhu, která umí nejlépe používat lichotky

Lichocení je umění, které ne každý ovládá. Vyžaduje křehkou rovnováhu mezi šarmem, postřehem a upřímností. Některá znamení zvěrokruhu mají přirozeně větší sklony k efektivnímu využívání lichotek, ať už k budování vztahů, pro dosažení svých cílů, nebo prostě jen proto, aby se ostatní cítili dobře. Pojďme prozkoumat, která znamení zvěrokruhu jsou v používání lichotek nejlepší a proč v této společenské dovednosti vynikají.
svetzeny.cz

„Nestěžuji si.“

Tato fráze působí neutrálně, ale může značit smíření se s nepříznivými podmínkami místo snahy o zlepšení situace.

„Nejsem vybíravý.“

Toto tvrzení může znamenat absenci názorů či preferencí, což brání hlubšímu propojování s ostatními a autenticitě ve vztazích.

„Je mi to jedno.“

Nedostatek zájmu o potřeby druhých může vést k citové vzdálenosti a odcizení ve vztazích.

Mohlo by se vám líbit

Fráze, které umí zničit každý vztah: Používáte je také?

Říká se "mlčeti zlato". Slovy totiž mnohdy můžete ublížit mnohem víc, než čímkoli jiným. Než třeba i v afektu vypustíte z úst nějakou větu, přemýšlejte. Nikdy už to, co vyslovíte, nevezmete zpátky a svému protějšku ublížíte. Kterými větami svému partnerovi ubližujete nejvíce?
svetzeny.cz

„Jsem tady.“

Pasivní přístup, který tato fráze často vyjadřuje, snižuje dojem zapojení a zájmu o dění kolem. Čiší z toho nedostatek zájmu a pasivita. Lepší je projevit aktivní pozornost, to, že jsme tady a teď naplno, jsme jsme pozitivně naladěni k interakci s ostatními.

„To je jedno.“

Možná to vyřknete ve snaze situaci uklidnit, za touto frází se ale skrývá především minimalizování emocí druhých. To pak může vést spíše k nedorozuměním a zhoršovat vztahy. Ignorováním pocitů druhých ztrácíte jejich důvěru. Naučte se druhé vnímat a brát jejich pocity vážně.

„Nemá cenu se hádat.“

Vyhýbání se konfliktům se může zdát jako účinné v daném okamžiku, dlouhodobě ovšem oslabuje vztahy, neboť se vyhýbáte jakékoliv diskuzi. Přitom konstruktivní diskuse je nezbytná pro osobní růst, vzájemné pochopení a zdravý vývoj mezilidských vztahů.

Co by vám partner neměl nikdy říkat: Srovnávání a shazování do vztahu nepatří

„Nemám žádný názor.“

Nemít názor znamená spíše že se stydíte projevit, odhalit, co cítíte, co si o situaci myslíte, máte strach, že váš názor bude špatně, nebo bude menšinový a nebudete si za ním umět stát, nedokážete si ho obhájit. Odráží nedostatek odpovědnosti, sebedůvěry, víry v sebe. Absence vyjádření vlastních myšlenek a názorů však omezuje autenticitu a komunikaci s ostatními.

"Tohle nejde" a další perly: 6 vět, které nikdy neříkejte v práci, pokud si ji chcete udržet

Tyto fráze, i když se zdají být neškodné, snadno odhalí nedostatek rozhodnosti, vlastní iniciativy nebo emoční inteligence. Zkuste je ve svém slovníku používat co nejméně pracujte na rozvoji vlastních postojů, vyjadřování emocí a zájmu o druhé. Díky tomu lze posilovat pocit vlastní hodnoty, s druhými navážete pevné, autentické a uspokojivé vztahy, budící vzájemný respekt.

Chování žen, které je jasným důkazem jejich velmi nízkého sebevědomí

Mohlo by se vám líbit

Bývalý expert FBI prozrazuje, jak rychle "přečíst" druhé lidi: odhalte jejich názory, myšlenky i skryté léčky

Schopnost přečíst druhé lidi a vědět, co si myslí, jak jednají a co od nich můžete čekat je určitá superschopnost, kterou by chtěl mít každý. A někteří jedinci ji skutečně mají. Bývalý agent FBI nedávno vydal knihu poznatků, kde popisuje, jak prokouknout druhé lidi.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ADAPTO GREEN + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ADAPTO GREEN + DIGI ZDARMA
  • Předplatit