Práce jako každá jiná
Úklid, žehlení, praní, vaření a další činnosti, které ženy v domácnosti dělají na denním pořádku. Ne vždy, ale často tyto činnosti berou partneři žen za automatické, ačkoliv by to tak nemělo být. Neplacená práce v domácnosti nezahrnuje pouze fyzický výkon činnosti, ale také tzv. mentální práci. A o co se jedná?
Znamená to, že je to většinou právě žena, která v hlavě drží všechny úkoly a věci, které jsou v domácnosti třeba udělat a dál koordinuje další členy rodiny. Ve zkratce jde o to, že většinou je to žena, která má „otravné připomínky” k věcem, které se mají v domácnosti udělat. Ať se jedná o vynesení odpadků, vyklizení nádobí z myčky, či pověšení prádla. A spousta lidí nevnímá, že myslet na všechny tyto věci je stejně náročné, jako fyzická práce sama o sobě. Právě tím se zabývá americká autorka Eve Rodsky ve své knize Fair Play, kde se zamýšlí nad tím, čím to je a proč je většina domácností nastavena právě takto.
Autorka upozorňuje na to, že podle ní existují dvě odlišná vnímání času – u žen a u mužů. Znamená to, že čas u mužů bývá vnímán jako něco omezeného a vzácného a přirovnává jej k diamantům. Naopak čas žen přirovnává k písku – tedy k něčemu nekonečnému. Žena si podle autorky na věci v domácnosti nemusí vymezit určitý čas, prostě je udělá, protože se v mnohých případech stává, že když je neudělá ona, tak nikdo.