Přejít k hlavnímu obsahu

Dědičnost po rodičích: Po matce můžete mít nejen chronické nemoci

Genetika a dědičnost po rodičích je velmi složité téma, nad kterým někdy zajisté přemýšlel každý z nás. V některých případech v sobě vidíme odraz svých rodičů, někdy naopak vůbec. Některé specifické vlastnosti a rysy dědíme buď po matce, nebo po otci. A které to jsou?

Jak dědičnost funguje?

Dědičnost je unikátní schopnost živých organismů, díky které se přenáší určité vlohy, rysy, znaky a schopnosti z generace na generaci. Každý člověk má svůj jedinečný vzorec DNA, tedy nositele genetické informace. Každý z nás v sobě zároveň nosí dvě sady genů, které jsou uloženy v chromozomech. Jeden chromozom dědíme vždy po matce a jeden po otci. Suma sumárum to znamená, že na formování svého potomka se oba rodiče podílejí úplně stejně. Ovšem v některých případech stejně více převažuje matka a v některých zase otec. Každý gen je totiž trochu jiný, některý je recesivní, jiný zase dominantní. Právě na jejich základě se pak u člověka více či méně projevují některé znaky a vlastnosti.

Mohlo by se vám líbit

Výchova dětí, která může dětem zničit život nebo naopak. Vyhněte se zásadním chybám jako je neustálé "ne"

Každý rodič chce vychovat šťastné děti, které budou úspěšné a v životě něco dokážou. Výchova dětí není snadná, často se dopouštíte chyb, které možná ani nevidíte nebo nevnímáte. V danou chvíli jste přesvědčeni, že jde o tu nejlepší věc, kterou pro děti můžete udělat. Přistihnete se, že se podobáte vlastním rodičům? A chcete to změnit?
svetzeny.cz

Co dědíme po matce?

Mitochondriální DNA

Mitochondriální DNA může za spoustu dědičných vlastností a genů, které člověk dědí z matčiny strany. Pokud dojde k mutaci nebo defektu právě tohoto DNA, dochází k tomu, že člověk může zdědit chronické onemocnění. Mitochondriální onemocnění se může projevit v jakémkoliv věku a může postihnout téměř každý orgán. Dědičnou mitochondriální poruchou trpí přibližně 1 člověk z 5000.

Fyzické rysy

Mezi tělesné rysy, které většinou dědíme z matčiny strany, patří například struktura a barva vlasů, dále struktura pleti a kůže. Mezi ne úplně příjemné záležitosti, které po své mamince dědíme, patří i křečové žíly.

Načasování menstruace a menopauzy

Nemusí to být pravidlem, ale načasování menstruace a následné menopauzy často bývá v přibližně stejném časovém období, jako u vaší matky. Nástup puberty pak naopak člověk dědí spíše po otci.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2022? Některá jména vás možná překvapí

Zvolit jméno pro miminko se rodičům může zdát jako nadlidský úkol. Vybrání takového jména, které se bude líbit oběma partnerům a bude hezky ladit k příjmení, může předcházet klidně i několikaměsíční diskuze. Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších dětských jmen v loňském roce. Pro zajímavost, nebo třeba jako inspiraci.
svetzeny.cz

Co dědíme po otci:

Otisky prstů

Je pravda, že každý otisk prstů je unikátní a ani dvojčata nemají otisky totožné. Mezi genetické znaky zděděné po otci ale patří i genetická složka otisku prstů. To znamená, že otisky budou vždy více podobné těm otcovým, než matčiným.

Pohlaví

Klíčová věc, kterou určuje otec, je pohlaví dítěte. Muži totiž mají chromozomy XY, zatímco ženy mají chromozomy XX. Pokud dojde k párování chromozomů XX, bude mít pár holčičku. Pokud dojde k párování chromozomů XY, může se pár těšit na chlapečka. Zároveň také platí nepsané pravidlo o tom, že pokud má otec více bratrů než sester, je větší pravděpodobnost, že bude mít syna.

Nástup puberty

Zatímco nástup menstruace a menopauzy ovlivňují geny matky, na nástupu puberty má zásluhu otec. Jedná se o typické znaky puberty jako je akné, mutace hlasu, či ochlupení. Pokud tak dítě začne dospívat brzy, mohou za to většinou geny z otcovy strany.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit