10 pravidel šťastného návratu z dovolené
Už se taky vidíte někde na pláži nebo v horách a starosti chcete hodit za hlavu? To je správné, ale aby tomu tak opravdu bylo a zasloužený odpočinek vám vrásky na čele spíš nepřidal, je vhodné dobře se předem připravit. Kromě skvělých zážitků je totiž nejdůležitější se v pořádku vrátit domů.
Nechávat se unášet zážitky a dát průchod spontánnosti je určitě skvělé, ale některá pravidla byste měla mít vždy na paměti. Dovolenou si tak užijete bez starostí a místo problémů si budete pamatovat jen krásné chvíle. Na co byste si tedy měla dát pozor?
Volba destinace
Je důležité přizpůsobit místo trávení dovolené všem „účastníkům zájezdu“. Diabetik s vysokým krevním tlakem by měl zvážit, zda se vydá na vysokohorskou túru v Andách, nebo zda tříměsíčního kojence povezeme na horský rafting.
Čím cestovat
Nejpohodlnější a bezpečné cestování po Evropě představuje vlak. Na delší vzdálenosti zvolte letadlo. Když se odhodláte k delší cestě autem, rozhodněte se předem, kde zastavíte. Není podstatné přijet k moři co nejdřív, ale dojet k němu.
Tromboembolie
Ve všech cestovních prostředcích, kde je omezená volnost pohybu, musíte myslet na prevenci trombózy. Ti, kteří mají sklon k tvorbě žilních sraženin, by měli požádat o preventivní léky svého lékaře. Ostatním by mělo stačit dodržování pitného režimu, protahování nohou a vše, co podpoří krevní oběh.
Zdravotní pojištění
V současnosti je už více než jasné, že bez pojištění zdravotních výloh v zahraničí zbytečně riskujete. Léčba kdekoli v cizině je velmi drahá.
Léky s sebou
V zemích s vyšším socioekonomickým statutem své léky obvykle seženete (mohou se jmenovat jinak, takže je dobré znát název účinné látky), ale v exotických destinacích je to potíž. Proto si vše raději zabalte z domova s sebou.
Základní výbava
Léky proti bolesti a teplotě, náplasti, obinadlo, nůžky a teploměr. Pro ty, co v cizím prostředí špatně usínají, pak léky na usnutí, mastičky na spálenou kůži, antialergické přípravky, léky proti průjmu. S tím byste v první pomoci měli vystačit.
Stravování na místě
„Oloupej to, uvař to, upeč to, nebo to vyhoď,“ je slogan Světové zdravotnické organizace pro stravování „ze stánků a tržišť“ v zemích, kde si hygienou nejste jisti. Pozor na saláty „oživované“ vodou neznámého zdroje. Střevní potíže by vám mohly dovolenou úplně pokazit.
Očkování
Před výletem do exotiky se poraďte ve vakcinačním centru, ale pokud chcete odcestovat do konce prázdnin, už je na většinu očkování pozdě. Lépe je začít v jarních měsících, aby bylo očkování kompletní.
Děti v letadle?
Malé děti neumějí vyrovnávat měnící se tlak ve výškách, takže je bolí uši. Středoušní dutina reaguje na podtlak ve výškách tím, že se bolestivě vyklene bubínek a po návratu se zase vpáčí. Navíc, nikdy nevíte, kdo kolem vás má nakažlivou nemoc.
Rizikoví cestovatelé
Říká se, že neexistují vyloženě nebezpečné destinace (až na výjimky), jen sami sobě nebezpeční cestovatelé. Ti, kteří zbytečně riskují, přeceňují své síly a vrhají se do nebezpečí.