Nadváha je problémem až 60 % koček. A většina zvířat, jež nejsou pravidelně odčervována, trpí vnitřními parazity přenosnými i na člověka. Co se s tím dá dělat?
Nadváha není jen estetická vada – negativně ovlivňuje vitalitu a celkový zdravotní stav kočky. Obézním kočkám hůře fungují střeva, vypadává jim srst, mají kožní problémy. Často též trpí nemocemi srdce a cév, záněty kloubů, cukrovkou, dýchacími potížemi aj.
Je vaše kočka obézní?
„Kočka s normální váhou má snadno hmatatelná žebra, která jsou pokryta jen jemnou vrstvou tuku. Dobře jsou hmatatelné i kyčle a je viditelný pas. Obézní kočka prakticky nemá vidět pas. Žebra jsou pokrytá silnou vrstvou tuku, a proto jsou hmatatelná velmi těžko. Tuk se objevuje také v oblasti břicha a při pohledu z boku je lehko viditelný,“ vysvětluje MVDr. Tereza Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice.
Co s tím?
* Svá pozorování konzultujte s veterinářem, a pokud zjistíte, že kočka nadváhou opravdu trpí, je nutné upravit její stravovací návyky a nasadit krmivo light (například Purina ONE Light – obsahuje o 25 % tuků méně než běžné krmivo pro dospělé kočky a díky vysokému podílu proteinů je ideální jak pro snížení a udržení hmotnosti, tak pro prevenci problémů spojených s obezitou).
* Kočka s nadváhou nemá mít neustálý přístup ke krmivu. Dávejte jí ho vždy jen ve stanovených časech na omezenou dobu – třeba 3× denně na 20 minut. Ideální je ještě měnit místo, kam krmivo dáte, aby si ho kočka musela vždy najít, a zvýšila tak svou aktivitu.
* Vynechte veškeré pamlsky či vysokokalorické pochoutky. Podněcujte kočku k pohybu – hrou, pobytem venku. Více informací včetně možnosti expertní poradny najdete na www.purina-one.cz.
Vnitřní parazité jsou nebezpeční
Zatímco vnější parazité (blechy, klíšťata) v zimní sezoně kočky obvykle netrápí, ti vnitřní (škrkavky, tasemnice a mechovci) jsou hrozbou v průběhu celého roku. Jediná škrkavka vyprodukuje během dne až dvě stě tisíc vajíček, jejichž prostřednictvím se šíří dál. Nákaza tak hrozí nejen dalším kočkám a psům, ale i lidem – zejména ohroženy jsou děti, jež se s chlupatými kamarády mazlí a snadno se dostanou i do kontaktu s kontaminovaným trusem. U člověka pak mohou tito parazité způsobovat závažné zdravotní potíže.
Co s tím?
* Jediným způsobem obrany je pravidelné odčervování, a to u dospělých koček 1× za 3 měsíce. Pozor! I kočka žijící v bytě může trpět vnitřními parazity!
* Postižená bývají i malá koťátka – nakazí se krátce po narození prostřednictvím mateřského mléka. Koťátka se mají odčervit ve 4 týdnech, potom v 8. a 12. týdnu a dále pak ve 4., 5., 6., 9. a 12. měsíci.
* Důsledná prevence formou pravidelného odčervování je nezbytná pro zdraví jak zvířátek (koček, ale i psů), tak jejich „páníčků“. Pro kočky jsou nejvhodnější speciálně tvarované tablety Drontal, které se snadno podávají a můžete je dát i koťatům od 4 týdnů věku. V praktickém balení po 2 tabletách je koupíte u veterináře nebo v lékárně i bez předpisu. Více na www.casnaodcerveni.cz
Foto: Purina One (1), Bayer Drontal (1)