Přejít k hlavnímu obsahu

Druhý svátek vánoční má být bujarý. Svátek svatého Štěpána charakterizuje ukamenovaný mučedník, opilí čeledíni i kameny v červeném víně

Druhý svátek vánoční připadá každoročně na 26. prosince, kdy se také slaví svátek svatého Štěpána. V současnosti se tento den lidé tradičně setkávají s rodinami i přáteli a veselí se, aniž by se možná zamýšleli nad tím, proč tomu tak je. V některých místech se tento den dokonce stále chodí na koledu. Kdo tedy byl svatý Štěpán a co jeho svátek provází?

Svatý Štěpán žil v 1. století a byl jedním z prvních diakonů rané křesťanské církve. Pocházel zřejmě z helénských Židů, ale během svého života konvertoval ke křesťanství. Jeho jméno pochází z řeckého slova „stefanos“, které znamená koruna nebo věneček. Podle Skutků apoštolů byl Štěpán zvolen mezi sedm diákonů, kteří měli na starosti pomoc chudým a správu majetku církve.

Mučedník i patron

Štěpán se vyznačoval svou horlivostí, moudrostí a hlubokou vírou. Byl nejen zdatným organizátorem, ale také kazatelem, který přinášel radostnou zvěst o Ježíši Kristu nejen židům, ale i pohanům. Štěpánův kazatelský úspěch vzbudil odpor mezi některými židovskými vůdci, kteří jej obvinili z rouhání proti judaismu. Byl předveden před radu, kde se hájil řečí, ve které obhajoval Ježíše. Jeho slova ale vyvolala u přítomných vášnivý odpor. Podle biblického textu Skutků apoštolů byl Štěpán vyvlečen za město a ukamenován.

Svatý Štěpán je uctíván jako první křesťanský mučedník, protože jeho smrt byla důsledkem jeho víry v Ježíše Krista. Již raná církev ho začala uctívat jako svatého, a jeho památka se slaví 26. prosince. Tento den je znám jako svátek svatého Štěpána a je spojován s dáváním almužně chudým a konáním dobrých skutků. Štěpán je též patronem jáhnů, koní a kočí, pacholků u koní, kameníků a zedníků, krejčích, tkalců, tesařů, bednářů, pomocník proti bolestem hlavy, proti kamenům, píchání v boku a proti posedlosti. Je také přímluvcem za dobrou smrt.

Mohlo by se vám líbit

Jaký je význam adventu a jaké zvyky s ním spojujeme: Znáte jejich význam?

Advent je doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Je také obdobím klidu, pohody a příprav na nejkrásnější svátky v roce. Tradice, jako je trhání barborek, zapalování svící na adventním věnci či návštěva rorátů, připomínají starobylé aktivity a zvyky tohoto období. Víte, jak vše vzniklo?
svetzeny.cz

Štěpánské zvyky

Jelikož je svatý Štěpán mimo jiné patronem koní, je 26. prosinec zasvěcen také jim. Dodnes se na řadě míst žehná koním a ovsu, někde dokonce koně kropí svěcenou vodou, aby byli v příštím roce ochráněni před nemocemi. Žehná se ale třeba i červenému vínu, do nějž lidé vkládají kámen jako připomínku na Štěpánovo ukamenování.

Se svatým Štěpánem také přichází řada pranostik, z nichž většina je zaměřena na úrodu, která se očekává následující rok:

1. Jestli na Štěpána větry uhodí, příští rok se všecko špatně urodí

2. Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří

3. Na svatého Štěpána, když vítr prudce zavěje, víno před zkázou jistou se chvěje

4. Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí

5. Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce

6. Když svatý Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato

Mohlo by se vám líbit

Vánoční zvyky a tradice, které milovaly naše babičky: Některé už úplně vymizely

Vánoce bývaly pro naše předky velice významným obdobím roku, které provázelo množství nejrůznějších tradic a zvyků. Některé se dodržují v různých podobách dodnes, i když už mají spíše zábavný charakter. Dříve jich však lidé měli celou řadu a přisuzovali jim velký význam. Hlavně na venkově totiž byli pověrčiví. Mnoho zvyků ale postupně se změnou životního stylu vymizelo.
svetzeny.cz

Koleda, koleda, Štěpáne

Svátek svatého Štěpána má většina lidí spojený především s koledováním, při níž znějí slova známé české koledy: Koleda, koleda, Štěpáne, co to neseš ve džbáně, nesu, nesu koledu, upad' jsem s ní na ledu. Psi se na mě sběhli, koledu mi snědli.“ Tato tradice vznikla v dobách dávno minulých, kdy čeledíni ukončovali roční práci na statku. Výplatu dostávali od hospodáře vždy po roce podle toho, jak s nimi byl spokojený. Často k ní obdrželi ještě hmotné dary jako třeba košile, kalhoty i boty, hospodářka jim ještě navíc nabalila třeba vánočku nebo speciální koláč s ořechy a rozmarýnem, který byl ozdobený pentlemi.

Nadšení čeledínů z výplaty spolu s tím, že mají volno, ale často vedlo k tomu, že domů z peněz donesli jen část. Často totiž neodolali a zavítali do nejbližší hospody, kde se setkali s dalšími čeledíny a kamarády, které neměli přes rok možnost vidět, a tak se to často zvrhlo ve veselý večer. Možná i proto je dnes svátek svatého Štěpána uvolněný a zábavný, často zasvěcený setkáním s rodinami a přáteli nad dobrým pohoštěním a sklenkou něčeho ostřejšího.

Zajímá vás historie vánočních svátků? Přečtěte si, jak vypadaly Vánoce za války v koncentračních táborech.

Mohlo by se vám líbit

Vánoce před rokem 89 vs. dnešní svátky: Kde byl Ježíšek štědřejší?

Pamatujete si to ještě? Mnozí z nás jsme byli děti nebo dospívající, ale kouzlo Vánoc většinou platí na všechny. A stejně tak tomu bylo i před rokem 1989. Nevěděli jsme, že by něco mohlo být jinak. Těšili jsme se na klidné a pohodové svátky s rodinou a na dárky, kterých bylo mnohem méně. Stejně tak nás daleko méně ovlivňovaly i reklamy. Byl ale Ježíšek před rokem '89 lepší než dnes? Dokážete se ještě ponořit hluboko do vzpomínek?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit