Anketa: Vyberte nejhezčí olympijské oblečení. V top sedmičce je také Česko, jehož kontroverzní a nadčasová kolekce rozděluje národ
Největší sportovní akce letošního roku právě startuje a všichni jsme napjatí, jak se bude našim hvězdám dařit na Olympijských hrách v Paříži 2024. Slavnostní zahájení, kde se představují všechny země a jejich sportovci, je velkou událostí a všichni se chtějí před miliony lidí u obrazovek blýsknout. K tomu samozřejmě patří ten nejlepší ohoz, ve které si atleti hrdě vykračují. Letos budou naši olympionici kráčet v outfitech od návrháře Jana Černého, jež vyvolaly smích, nepochopení, ale také velký ohlas a pochvalu. Jakého názoru jste vy a zařadili byste Česko do sedmičky nejlepších olympijských kolekcí světa?
Olympijské výbory jednotlivých národů si dávají velmi záležet na kolekcích oblečení, aby co nejvíce vystihlo prvky národní hrdosti, ale i současné módy. Souhlasíte s výběrem Mezinárodního olympijského výboru, kde se do top sedm dostalo kontroverzní oblečení českých sportovců? Hlasujte v naší anketě.
Česká republika
Jakmile byla představena kolekce oblečení pro naše olympioniky, spustila se neskutečná lavina nekončících komentářů. Ty byly vesměs negativní a mladý návrhář Jan Černý schytával jednu kritiku za druhou. Nejvíce to odnesl trenčkot, jenž je často přirovnáván k „zaflákanému županu po dědovi”. Mnozí tento návrhářův krok absolutně nechápou. „Tenhle rádoby moderní unisex je vysloveně nehezký a nenositelný,“ zaznívalo na sociální síti X.
Kolekce uchvátila celý svět
Samotní olympionici, kteří budou oblečení nosit, nejsou kritičtí a kolekci si pochvalují. Pro atletku Kristinu Sasínek Mäki je právě trenčkot naopak mega hustý a rozhodně ho po olympiádě neodhodí na dno skříně, ale těší se, až ho bude dále nosit. Stejně tak se vyjádřili také ostatní sportovci, a především Mezinárodní olympijský výbor. Být v top sedm nejlepších kolekcích světa, to už o něčem svědčí. Česko tak boduje v zahraničí a sbírá body ještě před vypuknutím samotných her.
Podívejte se na top sedmičku nejzajímavějších kolekcí letošní olympiády podle Mezinárodního olympijského výboru
Mongolsko
Bezesporu nejkrásnější kolekci oblečení představilo Mongolsko. Kombinace národního kroje, barev a historie vypadá neskutečně. Návrháři značky Michel & Amazonka se inspirovali tradičním oděvem „dél“, jenž je typický zejména pro kočovné kmeny Střední Asie. Mongolské uniformy vypadají honosně a zároveň mají všechny prvky, které by měl mít olympijský oděv na zahájení. Vkusné, krásné a dech beroucí. O této kolekci se zkrátka mluví jen v superlativech.
Francie
Na domácí půdě se představí francouzští elegáni ve smokingu a ženy mohou zvolit kalhoty či sukni. Námořnická modř se snoubí s bílou a barvy národní vlajky se blýskají na klopě. Francouzská elegance se tak promítla také do oblečení pro sportovce. Vzhledem k tomu, že se olympiáda odehrává v Paříži, bude se na olympioniky ze země galského kohouta upínat velká pozornost.
Haiti
Na paty šlape mongolské kolekci ostrovní stát Haiti. Kolekce pro pouhých patnáct olympioniků by se dala nosit i v běžném životě. Barevné kalhoty a sukně v kombinaci s čistě bílou barvou či nebesky modrou vypadají úchvatně. Návrhářka Stella Jeanová, jíž v těle koluje haitsko-italská krev, odkazuje na řemeslné a kulturní bohatství Haiti. Země si však prochází velkými nepokoji, kriminalitou a přírodními katastrofami. Sukně a kalhoty jsou zdobené malbami haitského grafika Dodarta. Vršek tvoří ručně tkané košile, přes něž mají ženy sako bez rukávů z recyklované látky a muži bundu inspirovanou klasickou haitskou silnější košilí „guayabera“.
Do hledáčku Mezinárodního olympijského výboru se dostali ještě Velká Británie, Mexiko, Španělsko. My jsme k nim přidali ještě USA a Kanadu, protože tyto státy také vzbudily emoce od fanoušků, ať už byly pozitivní či negativní.
S vybranou kolekcí pro naše sportovce souhlasit nemusíte, ale důležitá je sportovní stopa, kterou olympionici zanechají na letošních hrách. Možná se někteří z nich stanou legendou, stejně jako Barbora Špotáková, jež je nepřekonatelnou oštěpařkou.
- Zdroj článku
-
Novinky.cz, Denik.cz, Autorský článek