Přejít k hlavnímu obsahu

Jak to bylo s ženskými korzety: Měly bujné vnady spíš zkrotit, nebo naopak pozdvihnout? Některé dokázaly i zabít

Nedalo se v nich dýchat, k jejich oblékání bylo potřeba asistence, deformovaly orgány a měly schopnost zabíjet. Přesto se šněrovací korzety udržely jako součást ženského outfitu téměř 400 let. Jaká vlastně byla jejich funkce?

I když se korzety v různých obměnách začaly objevovat už v antice, první větší boom zažily až ve 14. století. Tehdy ještě neměly krášlící funkci, jejich úkolem bylo především ochránit ženin pas, aby se do něj nezařezávaly těžké sukně tvořící součást bohatých šatů. Korzety tedy byly určeny především ženám z vyšších vrstev. Jejich nošení se ale masově rozšířilo až v 16. století.

Tehdy se z Itálie, kde už se těšily oblibě, dostaly až do Francie a neodmyslitelnou součást oděvu z nich na dlouhá staletí udělala hlavně panovnice Kateřina Medičejská. Ta dokonce zašla tak daleko, že korzet nařídila jako povinnost, bez něj žena nesměla vstoupit na královský dvůr. Korzety dokonce nosily i malé děti, a to ze zdravotních důvodů, měly je naučit správnému držení těla. Jenže zatímco chlapci se zhruba v deseti letech korzetu jednou provždy zbavili, dívky byly do nepohodlného kousku spodního prádla sešněrovávány i nadále.

Mohlo by se vám líbit

Georgiana z Devonshiru: Slavnou vévodkyni manžel psychicky týral a podváděl s její přítelkyní

Kamkoliv přišla, všichni se jí klaněli. Obdivovali její krásu, smysl pro humor i módní kreace, které se vždy staly hitem. Proslulá byla svými vysoce vyčesanými vlasy, do kterých zaplétala pštrosí pera, ovoce i ptáky, a také velkými klobouky. Veřejnost ji milovala, o manželovi se to ale říct nedalo. Georgiana Cavendish, vévodkyně z Devonshiru za zavřenými dveřmi paláců tiše trpěla.
svetzeny.cz

Zdravotní problémy

Kvůli korzetu nemohly ženy správně dýchat a vzduch se nedostával do celých plic. Ty se pak zaplňovaly hlenem, což často vedlo k vážným zdravotním problémům a následné smrti. Ano, korzety mohly snadno ukončit život, a to hned více způsoby. Stávalo se také, že některá kostice praskla a zdeformovala se, takže ženě propíchla některý z orgánů jako plíce, játra či ledviny, což vzhledem k omezeným lékařským možnostem také vedlo ke smrti.

Další zdravotní problémy způsobovaly nepříjemnosti nositelkám korzetů denně. Protože se nemohly pořádně najíst a trávení bylo následně pro tělo kvůli korzetu problém, často je trápil silný zápach z úst. Nikoho pak zřejmě nepřekvapí problémy s dýcháním, které občas vedly ke ztrátám vědomí, ale také deformace orgánů a v některých případech dokonce docházelo i k nechtěnému předčasnému ukončení těhotenství.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla císařovna Sissi doopravdy: Obdivovaná kráska řešila utajované mindráky různými způsoby

Krásná, laskavá a milující. Tak je obvykle prezentována císařovna Sissi. Byla milována nejen císařem Františkem Josefem I., ale i rakousko-uherským lidem a dodnes je opěvována jakožto jedinečná a pokroková žena. Pravda je ale trochu někde jinde. Císařovna dokázala být také posedlá, nevyzpytatelná, agresivní i nevěrná. Co o Sissi možná nevíte?
svetzeny.cz

Pozdvihnout nebo zamaskovat vnady?

Měl vlastně korzet bujné poprsí spíše schovat, nebo naopak vyzdvihnout? Pravdou je, že sloužil k oběma účelům, záleželo na období. Zatímco v době renesance byla v módě subtilnější postava a preferovala se spíše malá prsa, takže si ženy hrudník korzetem stahovaly, v baroku to byl pravý opak. Toto období doslova žilo bujnými křivkami a plným poprsím, které ještě podtrhl vosí pas. Ženy se proto korzetem stahovaly právě v pase, zatímco v horní části hrudníku odcházelo k pozvednutí a zvýraznění prsou. Model přesýpací hodiny byl tehdy zkrátka prototypem ideální postavy, aby ho ale bylo docíleno, musely ženě se šněrováním pomáhat pomocnice s pořádnou párou. Ve viktoriánské době dokonce ženy stahovaly korzety proto, aby zakryly své těhotenství. Postupem času se střih korzetu různě měnil a jeho sevření se uvolňovalo. Časem se jeho součástí stal také podvazkový pás.

Mohlo by se vám líbit

„Šílená“ Charlotta Belgická: Mexická císařovna se nesnášela se Sissi, po popravě manžela se zbláznila

Svojí krásou se mohla vyrovnat rakousko-uherské císařovně Sissi, po jejímž postavení odjakživa toužila. Charlotta Belgická byla ctižádostivá a od svého manžela Maxmiliána vyžadovala totéž. Manželský pár měl před sebou zářnou budoucnost, která se ale brzy změnila v horor.
svetzeny.cz

Korzet je mrtev, ať žije korzet!

Éra korzetů oficiálně skončila až ve 20. letech minulého století, kdy nepohodlnou součást spodního prádla vystřídaly elastické podvazkové pásy a pohodlné podprsenky. Velkou zásluhu na zrušení korzetů v každodenní módě pak měla světoznámá francouzská návrhářka Coco Chanel. Přesto se korzety v různých obměnách čas od času vrací, plní však už jen módní funkci.

Často se objevují coby součást módního stylu různých subkultur, jako je goth nebo BDSM, občas jsou ale k vidění i na molech v kolekcích známých návrhářů, ve svých koncertních outfitech je využívala i popová královna Madonna, v umírněné verzi bývají součástí svatebních šatů i plesových rób. O návrat korzetů usiloval svého času i módní vizionář Christian Dior.

Zajímají vás příběhy z minulosti? Přečtěte si, jak žily milenky Krále Slunce.

Jak šel čas s korzety:
Mohlo by se vám líbit

Od korzetu po latex. Podívejte se, jak šel čas s dámským prádlem

Podívejte se na 21 fotografií, které ukazují, jak se od 19. století změnilo spodní prádlo.
svetzeny.cz
Zdroj článku