Přejít k hlavnímu obsahu

Krásná a talentovaná baletka Franceska Mann v Osvětimi zabila nacistického strážce, ostatní zmlátila: Zapsala se tím do dějin

Před 80 lety, přesněji 23. října 1943, se polská balerína Franceska Manheimer-Rosenberg, též známá jako Franceska Mann, odhodlala k odvážnému kroku. V polské Osvětimi usmrtila nacistického strážce Josepha Schillingera a další dva dozorce zranila. Bylo jí pouhých 26 let a její příběh fascinuje veřejnost dodnes.

Slibný začátek krásné baletky židovského původu

Franceska Mannová se narodila 4. února 2017 ve Varšavě. Studovala na taneční škole. Pro svou krásu i nadání se brzy stala jednou z nejobdivuhodnějších tanečnic klasického a moderního tance v Polsku. Umisťovala se na předních příčkách mezinárodních tanečních soutěží a svět jí ležel u nohou. Jenže nastala druhá světová válka a s ní přišel i konec její kariéry a smrt.

Mohlo by se vám líbit

Neuvěřitelný příběh lásky z koncentračního tábora: 3 měsíce trvající románek esesáka a Židovky skončil tragicky

Lásce se nedá poručit, a to ani v těch nejdrsnějších podmínkách, kde umírali lidé. Za zdmi koncentračního tábora v Estonsku vznikl příběh, jako z pera Williama Shakespeare. Esesácký velitel Heinz Drosihn se bezhlavě zamiloval do Židovky, krásné Ingeborg Syltenové. Šance na životní lásku byla vzhledem k okolnostem nulová a milenecký příběh skončil tragicky.
svetzeny.cz

Sen o cestě do Švýcarska se Francesce rychle rozplynul

Pro svůj židovský původ byla nucena žít ve varšavském ghettu. V dubnu 1943 došlo v ghettu k nečekaně odvážnému povstání proti nacistům. Po čtyřech týdnech vzdorů bylo ghetto nadobro srovnáno se zemí. Některým židům včetně baleríny Francesky Mannové se podařilo uprchnout a najít útočiště v úkrytu. Když neměčtí agenti a jejich spolupracovníci rozšířili fámu o možnosti koupě cestovního pasu v Hotelu Polski, Mannová spolu s dalšími doufajícími židy uvěřila a svůj úkryt naivně opustila. Speciální cestovní pas a nová identita měla umožnit židům opustit okupované území a přesunout se do Švýcarska, kde následně měli být vyměněni za německé válečné zločince. Bohužel ale konečnou zastávkou vlaku nebylo vytoužené Švýcarsko, vlak dorazil 23. října roku 1943 přímo do Osvětimi.

Mohlo by se vám líbit

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
svetzeny.cz

Odvážné povstání proti nacistickým dozorcům

Muži byli odděleni a všem ženám ještě před překročením hranic bylo nařízeno, aby svlékly všechno oblečení, které měly na sobě, aby mohly být vydezinfikovány a očištěny. V tento okamžik Franceska Mannová pochopila, že se z místa nedostanou živé a začala chystat svůj útok.

Zde se zdroje rozchází a existuje několik verzí, co přesně se mohlo toho dne odehrát. Nejznámější verze události popisuje, jak se Franceska Mannová snažila tři německé dozorce oslnit svůdným až sexuálním tancem. Provokativně začala tančit a svlékat své oblečení i boty na podpatcích. Když cítila, že jsou dozorci dostatečně rozptýleni, využila okamžiku a uhodila vysokým podpatkem velitele Waltera Quakernacka do nosu. Ten v bolestech upadl na zem. Rychle uchopila jeho zbraň a vystřelila na přítomné nacisty Josepha Schillingera a Wilhelma Emmericha. Schillinger zemřel o několik hodin později a Emmerich zůstal trvale kulhat.

Další verze události popisuje, jak Franceska Mannová odhodila svou podprsenku jednomu ze strážců na hlavu, vrhla se na něj a tak se zmocnila jeho zbraně.

Povstání baleríny světového formátu podnítilo další stovku žen, aby zaútočily na několik desítek nacistických strážců. Poté, co na místo dorazily posily, ženy byly postříleny samopaly nebo zplynovány v komoře. Dříve než nacisté stihli zplynovat nebo zastřelit Francesku, vystřelila kradenou pistolí ještě jednou, a to přímo proti sobě.

Příběh vzpoury se rychle rozšířil mezi ostatními vězni a stal se skutečnou legendou. Francesčin hrdinský čin se stal obrovskou morální a psychickou podporou ostatním vězňům. Ukázala nejen neskutečnou odvahu, ale i fakt, že i nacisté jsou smrtelní.

Franceska Mannová byla roce 1940 umístěna do ghetta, které ve Varšavě zřídili nacisté
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit