Přejít k hlavnímu obsahu

Letní dovolená ze socialismu: České moře bylo na Mácháči, bez konzerv ani ránu a valuty se pašovaly v pastě na zuby

Za socialismu v Československu měla dovolená specifickou podobu, která se značně lišila od dnešních standardů. Cestování bylo ovlivněno politickým režimem a ekonomickými možnostmi. Přesto se lidé snažili svůj volný čas trávit aktivně a objevovat nová místa. Některé vzpomínky jsou nicméně komické, jiné vyvolávají sladkobolnou melancholii. Jak na dovolené v komunismu vzpomínáte vy?

Zatímco dnes nám cestovní kanceláře i letecké společnosti nabízí nepřeberné množství možností, kam se během dovolené za poměrně rozumné peníze vydat, v dobách socialismu bylo toto rozhodování celkem jednoduché. Nebylo moc kam cestovat, protože se nikam nesmělo a na nic nebyly peníze. Neznamená to ale, že lidé jen seděli doma, v rámci tehdejších možností si dokázali najít způsob, jak si alespoň trochu zasloužené volno užít.

Vzhůru na podnikové chaty i na Mácháč

Rodinná dovolená se většinou řešila v rámci Československa, protože víc si průměrná česká rodina nemohla dovolit. Populární byly podnikové chaty, které byly spravovány jednotlivými podniky a organizacemi. Tyto chaty byly rozmístěny po celém Československu, a to především v atraktivních rekreačních oblastech jako byly Krkonoše, Šumava, či Beskydy. Firmy a státní podniky nabízely svým zaměstnancům možnost trávit dovolenou v těchto objektech za minimální náklady. Byla to oblíbená forma odpočinku, která zajišťovala sociální zázemí a možnost kolektivního trávení volného času. Zde se navazovala dlouhotrvající přátelství a vznikaly životní lásky tak, jak můžete vidět i v budovatelském filmu Anděl na horách.

Nejezdilo se ale jen na hory, mladí lidé nejčastěji trampovali a rodinky trávily dovolené v kempech u vody. K moři se nesmělo nebo na něj nebylo, a tak se za české moře považovalo Máchovo jezero neboli Mácháč. Právě sem se rodiny často stěhovaly s obřími stany na velkou část léta, vznikaly zde komunity přátel z celé republiky, přes den se chodilo na výlety nebo k vodě a večer zábavu obstarávaly táboráky a trampové s kytarami, případně organizované soutěže provozovatelů kempu, které měly povzbudit ducha každého slušného soudruha.

Mohlo by se vám líbit

Pionýrské tábory za socialismu: Vtloukání komunistické ideologie jsme nevnímali, rudé šátky vázali na jedničku a noční hlídky milovali

Také vám počátek každého léta evokuje pionýrské tábory, na které jste se jako děti těšily rok co rok? Nová přátelství, zážitky a dobrodružství a v pozadí komunistická hesla, písně a červené šátky. Pionýrské tábory sice měly táborníkům vštěpit socialistické ideály, zároveň však pro mnohé znamenaly jediný letní program.
svetzeny.cz

Handlování s digitálkami

Cestování do zahraničí bylo výrazně omezené. Nejčastějšími destinacemi byly země východního bloku, jako Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a NDR (Německá demokratická republika), případně Jadran. Pro vycestování bylo potřeba získat povolení, často v podobě devizového příslibu, což bylo potvrzení, že daná osoba má právo na výměnu československých korun za cizí měnu. Příděl peněz však byl značně omezený, a tak se i zmrzlina u moře stala nedostatkovým zbožím. Češi proto ilegálně získané valuty často do zahraničí pašovali například v zubní pastě, ponožkách či všité do sedaček u auta.

Kromě získání devizového příslibu bylo nutné obstarat cestovní doklady a v některých případech i víza. Lidé také museli počítat s pečlivými celními kontrolami a omezeními v oblasti dovozu a vývozu zboží. Přesto se řada věcí dala převézt a u moře směnit za místní produkty. V Jugoslávii se daly za dináry směnit například kempinkové židličky, ručníky, prostěradla či zrnková káva, nazpět pak Češi vozili trička s barevnými nápisy, digitálky i německé pleťové krémy.

Mohlo by se vám líbit

Samoobsluhy za socialismu: Prázdné regály, vůně mleté kávy a fronty na banány. Připomeňme si, co jsme nakupovali k jídlu

V porovnání s dnešními obřími nákupními centry nacpanými nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů všeho druhu byly komunistické „sámošky“ slabým odvarem, obzvlášť tehdy, když police v nich zely prázdnotou a na všechno se stály fronty. Přesto se na tuto dobu často vzpomíná s nostalgií.
svetzeny.cz

Paštikáři z Čech

A jak taková dovolená vlastně vypadala? O žádný luxus v podobě krásných hotelů se službami typu all inclusive se opravdu nejednalo. Rodina většinou vyrazila na dlouhou cestu vlastním autem s obytným přívěsem, nebo si vezla vlastní stan. V kufru auta nechybělo ani nádobí, přenosný vařič a zásoba jídla na celou dovolenou. Plechová krabička na cestu obsahovala řízky, zavařené sklenice poctivá jídla všeho druhu, nesměly chybět ani kupované konzervy, kvůli kterým se Čechům v zahraničí říkalo hanlivě „paštikáři“.

Jak se může zdát, vypadá to, že se od revoluce v roce 1989 příliš nezměnilo. Bývalá Jugoslávie, čili dnešní Chorvatsko je stále nejoblíbenější destinací Čechů, kteří k Jadranu masově vyrážejí každé léto, a často nechybí ani zásoby řízků, stany a konzervy. Na hranicích už nás však nikdo nehlídá, peníze nejsou na příděl a svoboda je k nezaplacení.

Zajímá vás život v období socialismu? Přečtěte si, jak v té době vypadala česká kadeřnictví.

Mohlo by se vám líbit

Školní jídelny za socialismu: Zavzpomínejte na tlusté maso pod stolem, páchnoucí tácy nebo přísné kuchařky

Každý z nás má určitě nějaké jídlo, které není schopný za žádných okolností pozřít. Tato nechuť velmi často pramení ze socialistických školních jídelen, kde se z obědů někdy stávalo utrpení. Na to, co se zde mnohdy nabízelo k obědu, mnozí z nás nikdy nezapomenou. Jak takové školní stravování tehdy vypadalo?
svetzeny.cz
Podívejte se, jak vypadala letní dovolená za socialismu:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: