Geniální nápad, jak zachránit alespoň hrstku životů se zrodil v římské katolické nemocnici Fatebenefratelli. Jako jedna z mála nemocnic nebyla pod fašistickou nadvládou. Tým lékařů zde vedl profesor Giovanni Borromeo, jenž byl silně protifašistický.
Syndrom K označoval Židy
Když nacisté napadli židovské ghetto, které se nacházelo naproti zmíněné budově, několik Židů se schovalo právě v nemocnici. Místní psychiatr Adriano Ossicini, jenž v nemocnici pracoval jako dobrovolník, okamžitě vyhotovil fiktivní spisy, ve kterých stálo Syndrom K. Tímto označením v nemocnici rozlišovali klasické pacienty od židovských. „Syndrom K jsme uváděli v kartě proto, aby bylo jasné, že ten nemocný člověk vůbec není nemocný, ale je Žid,“ řekl Ossicini pro La Stampa. Celý tým lékařů a sestřiček tak věděl, co dělat, jakmile by se v nemocnici náhle objevili nacisté.
Židy zachránila záhadná nemoc
Místnost, kde Židy ukryli, byla na první pohled infekčním oddělením a nacisté se jí vyhýbali obloukem. Aby byla ještě více podpořena nebezpečnost nakažlivého viru, kdykoliv nacisté přišli do nemocnice, Židé začali kašlat, chrchlat a esesákům to značilo příznaky tuberkulózy. Jakékoliv zakašlání tak bylo pro nacisty velkým strašákem, stejně jako rakovina. „Když se nacisté objevili v nemocnici, někdo přišel do našeho pokoje a řekl: Musíte kašlat, musíte hodně kašlat, protože se bojí kašle. Nechtějí chytit strašlivou nemoc a nevstoupí k vám,“ popsala jedna z přeživších, které v době německé okupace bylo deset let. Odvaha místních lékařů byla obrovská a vymyšlenou nemocí riskovali své životy.