Přejít k hlavnímu obsahu

Oblíbené postavičky z dětství: Jů a Hele mají příbuzné v Americe, před komunistickým vedením televize to tvůrci tajili

Již několik generací si ze svého dětství pamatuje chlupaté postavičky v životní velikosti, které si říkají Jů a Hele a objevují se pravidelně v dětských pořadech na obrazovkách. Dnes jsou z nich zasloužilí čtyřicátníci, fanoušků však mají stále dost. Kde se vlastně tito „kolegové“ vzali?

Inspirace v Americe

Ačkoliv Jů, Hele a jejich kamarádi vznikli ještě v dobách socialismu, předlohou jim byl americký dětský pořad The Muppet Show, který vytvořil loutkař a producent Jim Henson. Premiérově byl vysílán v letech 1976 až 1981 a hlavními postavami byly loutky Muppetích postaviček kombinovaných s lidskými herci a hosty. Každý díl obsahoval různé segmenty včetně hudebních čísel, komediálních skečů a rozhovorů.

The Muppet Show se stal kultovním pořadem a získal mnoho ocenění, včetně ceny Emmy. Po zrušení pořadu v roce 1981 se Muppetí postavičky objevily v několika filmech a televizních speciálech, a v pořadu Sesame Street vystupují dodnes. „Zástupce našeho šéfredaktora měl za ženu Kanaďanku, díky níž jsme se o pořadech dozvěděli a dostali se k několika dílům,“ vzpomínal podle webu iDnes.cz původní moderátor Studia Kamarád Jiří Chalupa s tím, že vedení se v žádném případě nesmělo dozvědět o tom, co bylo tvůrcům inspirací.

Mohlo by se vám líbit

Co dnes dělá nejoblíbenější tvář České televize Alexander Hemala: Bývalý hlasatel si užívá sedmi vnoučat

Posledním pořadem, kterým se s diváky rozloučil, byl Silvestr 2005. Alexander Hemala uváděl pořady na Československé a později České televizi dlouhých dvaatřicet let a stal se tak nejdéle sloužícím hlasatelem v českých dějinách. V roce 1990 se dokonce stal nejoblíbenější tváří České televize, a i když už není na obrazovkách denně k vidění, jeho nezaměnitelný hlas a charisma zná dodnes každý.
svetzeny.cz

Genderově neutrální loutky

Vizuální vzhled plyšových Jú a Hele vymyslel kreslíř a výtvarník Stanislav Holý, spoluautorkou postav byla dramaturgyně a scenáristka Anna Jurásková. Postavy se poprvé představily v roce 1980 v pořadu Děti ahoj!, svoji kariéru však oficiálně odstartovaly až v roce 1981 s nově vzniklým dětským pořadem Studio Kamarád, který uváděl právě Jiří Chalupa s moderátorkou Lenkou Vavrinčíkovou.

Jů je štíhlé a zelené postavy, Hele silnější a oranžové. Hlasy plyšákům propůjčují Jiří Lábus a Ota Jirák, který po roce na obrazovkách nahradil Milana Nedělu. Jů a Hele se při vysílání navzájem oslovují kolego a mluví o sobě ve střením rodě, takže jdou vlastně s dobou, jelikož jsou genderově neutrální. Prostřednictvím obrazovky komunikují také se svými dětskými diváky. Jů a Hele mají také své věrné parťáky. Občas k nim na návštěvu do studia zavítají na návštěvu kamarádi, mezi které patří Tryskomyši, zlomyslný a záškodnický Muf Supermuf a jeho Mufinka a také bohém a muzikant Hary Šoumen.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Dětské televizní pořady a soutěže 80. a 90. let: Otestujte svoji paměť

V osmdesátých a devadesátých letech sice nebyly mobily, počítače ani nepřeberné množství stanic, televize však každý den vysílala nějaký pořad pro děti, na který dodnes vzpomínáme. A některé z nich se dokonce v jisté podobě zachovaly dodnes! Na co jste nejraději koukali vy a jak dobře si dětské pořady pamatujete? Ověřte si to v našem kvízu!
svetzeny.cz

Nestárnoucí plyšáci

Pokud jste doteď žila v představě, že do kostýmů Jů a Hele se vždy někdo obléká, asi budete překvapená. Jůheláci jsou totiž loutky a na obsluhu jedné postavy jsou často potřeba dva až tři lidi. „U loutky si lidi nepřekáží, ale když je více loutek a chtějí nás blízko u sebe, tak je to někdy zapeklité. Lidi překvapuje, že nejsme v JůHelácích oblečení, ale stojíme za nimi,“ přiznává sama jedna z „vodiček“ Andrea Grofová a dodává: „Je to takový splněný sen z dětství se s JůHele potkat. A teď tam s nimi stojím.“

Jů a Hele si své slávy užívali dobrých deset let, pak ale skončil pořad Studio Kamarád a plyšové postavičky se staly hosty pořadů jako Pohádková půda, Ži-ra-fa nebo Hřiště 7, až nakonec na nějaký čas úplně vymizely. V roce 2011 se však vrátilo nejen Studio Kamarád, ale i parta sympatických plyšáků. Dnes je jim třiačtyřicet, věk jejich publika se však nemění a JůHeláci nestárnou. A stejně jako na začátku osmdesátých let se i dnes se svými malými fanoušky loučí slovy: „Tak ahoj, kamarádi, máme vás rádi!“

Mohlo by se vám líbit

Dětské hvězdy, které jsme za socialismu milovali: Kam osud zavál Mařenku z Arabely či Vaška z Jak vytrhnout velrybě stoličku?

Každý z nás má filmy a seriály, které nás nostalgicky vrací zpět do dětství. Určitě si vzpomínáte na Arabelu, Lucii, postrach ulice či Chobotnice z II. patra a další. K těmto filmům a seriálům neodmyslitelně patří také dětské herecké ikony. Kam je osud zavál?
svetzeny.cz
Jů a Hele v pořadu Studio Kamarád
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit