Přejít k hlavnímu obsahu

Bestie Maria Mandel: Na smrt poslala přes půl milionu žen a dětí, některé ukopala k smrti. Při lidském utrpení poslouchala orchestr

Krutost a bezcitnost některých dozorců koncentračních táborů za druhé světové války jako by neznala mezí. V těchto místech lidský život nic neznamenal a čím víc jich bylo zmařeno, tím v očích nacistického Německa lépe. Vedení koncentračních táborů se ale nespokojilo jen s usmrcováním, někteří dozorci se přímo vyžívali v týrání nebohých vězňů. A to nejen muži, ale i ženy. Mezi takové patřila i Maria Mendel zvaná Bestie.

Maria Mandel se narodila 10. ledna 1912 v Münzenkirchenu v Horním Rakousku do rodin ševce, který již měl tři děti. Ačkoliv rodina nebyla příliš bohatá, dětství měla Maria údajně idylické a ještě v cele smrti na něj vzpomínala jako na nejhezčí období jejího života. Rodina jí nicméně nemohla poskytnout žádné lepší vzdělání, a tak Maria vychodila pouze základní školu. Poté si několik let vydělávala na živobytí na poště, než se jí změnil život.

Cesta Marie Mandel do Osvětimi

Stalo se tak poté, co se v roce 1938 Rakousko připojilo k nacistickému Německu a Maria se rozhodla odstěhovat se do Mnichova. Nebyla sice studovaná, ale nebyla ani hloupá – svoji budoucnost viděla v nacistickém Německu a tušila, že když půjde touto cestou, bude se mít dobře. Tedy, alespoň dočasně. Jakmile dostala příležitost, nastoupila za prací do koncentračního tábora. Její první štací byl tábor v v Lichtenburgu v Sasku – Anhaltsku, kde se také stala příslušnicí SS. Odtud byla převelena do Ravensbrücku a jelikož neměla problém s krutým týráním vězňů, rychle se vypracovala až na vrchní dozorkyni.

Díky disciplíně a pečlivé práci jí stačily pouhé tři roky k tomu, aby se v roce 1942 dostala až do největšího koncentračního tábora Osvětim-Březinka a převzala místo vrchní dozorkyně. Ani tato pozice nebyla poslední, už v roce 1944 se stala vrchní velitelkou celé ženské věznice a tím pádem také přímou podřízenou velitele tábora Rudolfa Hösse. Tím jí samozřejmě připadla víceméně neomezená moc nejen nad vězenkyněmi, ale i podřízenými.

A tím se taky popustila uzda jejím sadistickým choutkám. Už v minulosti se Maria vykazovala sadistickou krutostí, kdy vězně ráda trestala bičem i bitím, nyní ale měla daleko větší možnosti. Podílela se na selekci žen na rampě a mohla určovat, kdo půjde rovnou do plynu a kdo na lékařské pokusy k doktoru Mengelemu, což jí činilo zvrácenou radost. Ještě větší potěšení jí ale dělalo, když mohla na smrt posílat malé děti. Údajně takto ukončila život až půl milionu dětí a žen.

Mohlo by se vám líbit

Dvojčata Jiří a Josef Fišerovi přežila pokusy v Osvětimi: Mengele jim vyměňoval krev a úmyslně je vystavoval nákaze

Dvojčata každého věku byla v koncentračním táboře Osvětim žádaným artiklem. Toužil po nich šílený doktor Josef Mengele, protože pro něj byla ideálním nástrojem pro jeho zvrácené pokusy. Čeští bratři židovského původu Jiří a Josef Fišerovi zažili praktiky obávaného doktora na vlastní kůži. Válku ale naštěstí přežili.
svetzeny.cz

Maria Mandel milovala popravy za zvuku orchestru

Existovaly však výjimky. Maria byla velkou milovnicí vážné hudby, a tak když se na rampě určené k selekci objevila židovská houslová virtuoska Alma Rosé, což byla neteř hudebního skladatele Gustava Mahlera, vzala si ji Maria okamžitě pod svá křídla a běda tomu, kdo by se jí snad pokusil byť jen zkřivit vlásek. Maria udělala z houslistky vedoucí osvětimského hudebního sboru, který tam se vězenkyněmi založila. Díky tomu mohla Alma Rosé zachránit řadu dalších životů. Žádná velká výhra to ale nebyla, protože sbor musel hrát nejen u oficiálních akcí, ale také při selekci, popravách či odchodech vězňů do plynových komor.

Jen díky působení v hudebním tělesu většina těchto žen koncentrační tábor přežila, sama Alma Rosé však bohužel zemřela za podivných okolností. K ostatním vězenkyním se ale Maria chovala i nadále s nebývalou krutostí a využívala každého momentu k tomu, aby mohla použít násilí, některé dokonce zkopala k smrti. I proto se jí začalo přezdívat Bestie. Nejhorší na tom ale bylo, že jejím konáním se inspirovaly i další dozorkyně a ve svém přístupu k vězenkyním čím dál víc přitvrzovaly a vymýšlely další způsoby týrání.

Mohlo by se vám líbit

Kruté tresty v koncentračním táboře v Osvětimi: Na denním pořádku bylo bičování nebo klaustrofobická temná komora

Jako by utrpení za druhé světové války a především v koncentračních táborech bylo málo. Dozorci v Osvětimi i přes denodenní hrůzy, které viděli na vlastní oči, měli potřebu už tak zoufalý stav vězňů ještě více zhoršovat. Jaké kruté tresty se za sebemenší provinění v táborech smrti prováděly?
svetzeny.cz

Prosba o odpuštění

Poslední půlrok války strávila Maria prací v pobočném koncentračním táboře v Dachau, odkud v květnu 1945 spolu s koncem války utekla do hor v jižním Bavorsku a poté pokračovala do rodného Münzenkirchenu. Za své činy a službu si sice odnesla nacistický válečný kříž, ten jí ale po válce byl k ničemu. Už v srpnu 1945 byla zatčena americkou armádou a později předána polským úřadům. V polském Krakově byla také později souzena.

Nečekané pro ni určitě bylo, že se ve vězení setkala se svojí bývalou vězenkyní, antikomunistickou aktivistkou Stanislavou Rachwal, kterou měla v koncentračním táboře také týrat. Spolu s další bývalou dozorkyní prosily Stanislavu před jejich popravou o odpuštění. Maria se dokonce se Stanislavou setkala na vězeňských toaletách, kde jí políbila ruku a omluvila se jí. Své těžké hříchy tím ale neodčinila a 22. prosince 1947 byla odsouzena k trestu smrti. Popravena byla 24. ledna 1948 ve věku šestatřiceti let a poslední slova, která Maria Mandel vyslovila, byla: „Ať žije Polsko!“

Zajímá vás dění druhé světové války a holocaust? Přečtěte si o koncentračním táboře, který měl být údajně horší než Osvětim.

Dozorkyni Marii Mandel se v Osvětimi přezdívalo Bestie:
Mohlo by se vám líbit

Člen Sonderkommanda Filip Müller: Bývalý vězeň z Osvětimi odhalil světu pravdu o hrůzách holocaustu, sám se chtěl zabít v plynové komoře

Viděl největší hrůzy, které se odehrávaly za ostnatými dráty koncentračního tábora v Osvětimi. A co víc, musel se na nich podílet. Když už nemohl dál, dobrovolně vstoupil do plynové komory. Nakonec se ale rozmyslel a jeho svědectví je dodnes jedním z nejzásadnějších v rámci druhé světové války. Proč Filip Müller nedokončil pokus o sebevraždu?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit