Přejít k hlavnímu obsahu

Eva Braunová: Žena ve stínu Adolfa Hitlera, která si pozornost Vůdce vymáhala sebevraždami a vášnivým milostným životem

Eva Braunová, partnerka jednoho z nejtemnějších mužů historie Adolfa Hitlera, zůstává záhadnou postavou, která po většinu svého života zůstávala v pozadí. Přesto hrála v Hitlerově životě významnou roli, i když byla pro veřejnost téměř neviditelná. Vůdce si však kolem prstu omotat dokázala, a za to mu projevovala bezmeznou podporu. Kdo byla jediná žena, kterou byl Hitler ochoten pojmout za manželku?

Eva Braunová se narodila 6. února 1912 v Mnichově v rodině učitele Friedricha Brauna a Franzisky Kronbergerové. Vyrůstala v katolické rodině střední třídy a měla dvě sestry – starší Ilse a mladší Gretl. Její dětství bylo relativně klidné a obyčejné. Chodila na katolickou školu, kde se projevila jako průměrná studentka, a byla popisována jako veselá a živá dívka. Průměrnost je však slovo, které ji vystihovalo přesně. Eva v ničem nevynikala, nebyla ničím příliš zajímavá a nikoho příliš neuchvátila. Přesto si našla cestu, jak na sebe upozornit, i když poněkud morbidní.

V mládí Braunovou přitahovala móda, fotografie a společenský život. Po škole pracovala jako asistentka a retušérka v mnichovském fotoateliéru Heinricha Hoffmanna, což se ukázalo jako klíčový bod v jejím životě. Právě zde se poprvé setkala s Adolfem Hitlerem, a právě znamenalo začátek jejího osudového vztahu.

Mohlo by se vám líbit

Osobní tajemník Hitlera Martin Bormann: Nejvěrnější muž Vůdce vybudoval Orlí hnízdo, „hnědou eminenci“ neměl nikdo rád

Martin Bormann byl jedním z nejvlivnějších mužů nacistického Německa, který se díky své bezohlednosti a intrikám dostal na samý vrchol Hitlerovy hierarchie moci. Jeho život a činy jsou příkladem fanatismu a loajality vůči Adolfu Hitlerovi a nacistickému režimu, které přetrvaly až do hořkého konce Třetí říše.
svetzeny.cz

Seznámení s Hitlerem

Hitler navštěvoval fotoateliér Hoffmanna poměrně pravidelně, protože Hoffmann byl jeho osobní fotograf. Eva Braunová se s ním poprvé setkala v roce 1929, když jí bylo pouhých sedmnáct let a Hitlerovi čtyřicet. Půvabnou dívku tehdy sám Hofmann Vůdci v podstatě „naservíroval“. Tehdy byla mladá a nezkušená, ale Hitlera zaujala svou přirozenou krásou a svěžestí.

Ačkoliv byl Hitler ve vztahu i s jinými ženami, v té dokonce s jeho neteří Geli Raubalovou, která kvůli němu z nešťastné lásky spáchala sebevraždu, začal se s Braunovou stýkat čím dál častěji. Vztah mezi nimi byl od začátku neobvyklý. Hitler Braunové nikdy neprojevoval veřejně žádnou náklonnost a v jeho očích měla zůstat skrytou postavou. Eva Braunová se však i přes to zdála být ochotná zůstat v jeho stínu, i když občas vystrčila růžky.

Mohlo by se vám líbit

Oblíbený Hitlerův kat Ernst Reindel: V sekání hlav sekerou se vyžíval i za války, sám skončil na popravišti

Během druhé světové války se největší zvěrstva děla především v koncentračních táborech. I mimo ně se ale našli lidé, kteří zločiny proti lidskosti vykonávali bez mrknutí oka a někteří dokonce byli na svoji práci hrdí. Mezi ně patřil i Ernst Reindel, poslední kat, který vládl sekerou.
svetzeny.cz

Bouřlivý vztah plný nejistot

Vztah mezi Braunovou a Hitlerem byl komplikovaný. Hitler se vždy prezentoval jako muž oddaný své misi a své zemi, přičemž veřejně tvrdil, že nikdy nebude mít čas na manželství. Navzdory tomu však Braunová v jeho životě zaujímala zvláštní postavení a dokázala si získat jeho pozornost, ačkoliv víceméně kopírovala nešťastné kroky své předchůdkyně. Jakmile totiž pocítila, že jí Hitler neposkytuje dostatečnou náklonnost, pokusila se stejně jako Geli o sebevraždu tak, že se postřelila do krku. Pokus byl neúspěšný, Eva přežila, Hitler se však chytil za nos a protože netoužil po dalším skandálu, začal Evu opět obletovat. Podruhé na sebe tímto způsobem Eva upozornila o tři roky později, když spolykala prášky, ani tady se ale sebevražda nepodařila.

I přesto, že jejich vztah byl bouřlivý, Braunová se zůstávala v Hitlerově blízkosti. Důvodem byl údajně také jejich velice uspokojivý a vášnivý sexuální život, který si Hitler s o třiadvacet let mladší partnerkou užíval. Eva žila v jeho horském sídle Berghof v Obersalzbergu, kde se odehrávala velká část jejího života. Zde se věnovala svým zálibám, jako byly filmy, fotografie a móda. Hitler ji pravidelně zahrnoval dary, včetně luxusních šatů a šperků, a ona se s ním účastnila soukromých večírků s nejbližšími nacistickými vůdci, což bylo to, po čem toužila.

Mohlo by se vám líbit

Hitlerova ochutnávačka jídla Margot Wölk: "Denně jsem plakala úlevou, že jsem přežila"

Představte si, že každý talíř jídla, který sníte, může být vaším posledním. Že snídaně, obědy a večeře jsou potenciálně smrtící. A stejně je musíte jíst. Margot Wölk za druhé světové války pracovala jako jedna z patnácti ochutnávaček jídel Adolfa Hitlera. Denně testovala jeho jídla, zda nejsou otrávená. Práce trvala dva roky, Margot však poznamenaly na celý život.
svetzeny.cz

Děti versus politické záležitosti

Otázka, proč Hitler a Braunová nikdy neměli děti, zůstává dodnes nezodpovězená. Spekuluje se, že Hitler nechtěl děti, protože se cítil více „ženatý s Německem“ než s jakoukoli ženou. Jiní historici naznačují, že mohl mít zdravotní problémy, které by mu znemožnily stát se otcem. Další teorie zahrnují Hitlerovu nechuť k tomu, aby zanechal osobní dědice, který by po jeho smrti mohl zpochybňovat jeho legendu.

Eva Braunová, ačkoliv byla Hitlerovou partnerkou, podle svědectví neměla přímý politický vliv ani se příliš nezajímala o válečné či politické záležitosti. Nikdy nebyla členkou nacistické strany a Hitler ji záměrně držel mimo veřejný prostor a politické intriky. Její život byl omezen na luxusní životní styl a osobní zájmy. Přesto byla oddaná Hitlerovi až do konce. Zajímavostí je, že Braunová navzdory tomu, že trávila tolik času po boku Hitlera, nejevila žádné známky toho, že by měla přímé povědomí o hrůzách, které páchal nacistický režim. Někteří historici se domnívají, že buď byla naivní, nebo se úmyslně odvracela od reality, zatímco jiní věří, že se pouze snažila udržet si své osobní pohodlí.

Mohlo by se vám líbit

Hitlerova sestra Paula: Bratra obdivovala a byl pro ni vším, nikdy nevěřila, že by byl schopný takových zrůdností

O tom, že byl Adolf Hitler (†56) skvělý manipulátor, ví bohužel celý svět. Bezmezně ho obdivovala také jeho sestra Paula (†64), pro kterou byl bratr velkou oporou po smrti rodičů. Sourozenecké pouto bylo velmi silné a ona nikdy nepřipustila, že by byl kdy schopen takových zrůdností, jichž se jako vůdce dopustil během druhé světové války.
svetzeny.cz

Dokud nás smrt nerozdělí

Poslední kapitola Braunové života se odehrávala v berlínském bunkru během posledních dní druhé světové války. V dubnu 1945, kdy se nacistické Německo hroutilo, odjela za Hitlerem do Berlína, přestože věděla, že konec je nevyhnutelný. Dne 29. dubna 1945, jen den před svou smrtí, si Hitler Braunovou vzal za manželku. Svatba byla malá a skromná, což byla ironie osudu vzhledem k Hitlerovu grandióznímu životnímu stylu.

O den později, 30. dubna 1945, spáchali společně sebevraždu v Hitlerově bunkru. Hitler se zastřelil, zatímco Eva Braunová pozřela kapsli s kyanidem. Jejich těla byla podle Hitlerových přání spálena, aby nebyla vystavena veřejnému posměchu. Tím skončil její život – život ženy, která zůstala po většinu času ve stínu, ale v klíčových momentech byla s jedním z nejmocnějších a zároveň nejkrvavějších mužů historie.

Zajímá vás období druhé světové války a příběhy nacistů? Přečtěte si, kdo byl vůdce vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi.

Eva Braunová stála po boku Adolfa Hitlera i během společné sebevraždy:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: