Přejít k hlavnímu obsahu

Operní pěvkyně Ema Destinnová: Národní divadlo ji odmítlo, proslavila se v New Yorku. Hrozila jí smrt za velezradu, ale zabila ji operace očí

Emilie Kittlová, Ema Destinnová, Emmy Destinn. Tři různá jména, přitom jedna a ta samá žena. Operní pěvkyně, která naši republiku proslavila po celé Evropě i za oceánem. Dnes její podobiznu najdeme na dvoutisícových bankovkách. Jaká byla její cesta ke slávě a proč ji v Čechách publikum odmítalo?

Emilie Kittlová vyrůstala v Praze se čtyřmi dalšími sourozenci. Svůj pěvecký talent podědila po své mamince Jindřišce, která za svobodna bývala také operní pěvkyní, dřív než se ale proslavila, podařilo se jí dobře se vdát za Emina otce Emanuela Kittla. Oba rodiče hudební talent své dcery podporovali, a tak se malá Ema učila hrát na housle a navštěvovala hodiny zpěvu u profesorky Marie Loewe–Destinnové. Ta měla na rozvoj jejího zpěvu tak velký vliv, že si Ema později její příjmení zvolila jako svůj pseudonym.

Národní divadlo ji odmítlo

Začátky pěvecké kariéry talentované Emy byly jak na horské dráze. V pražském Národním divadlepři konkurzu bylo stroze řečeno, že nemá hlas, podobný verdikt si zpočátku vyslechla i v drážďanské opeře a ředitel divadla Theater des Westens v Berlíně si navíc přisadil s tím, že nejen, že nemá hlas, ale navíc je i ošklivá. Pro Emu to byl kruté rány osudu, houževnatá dívka se ale nemínila vzdát. A dobře udělala, protože svět na její talent čekal.

Mohlo by se vám líbit

Patřila mezi nejvýraznější pěvecké talenty 70. let: Valérie Čižmárová zemřela předčasně. Skon zapomenuté krásky trhal lidem srdce

Byla hvězdou svojí doby a podle mnohých svým hlasem předčila i Věru Špinarovou. V době totality se jí dařilo u nás i za hranicemi, porevoluční doba jí však vzala vítr z plachet. Zpěvačka Valérie Čižmárová patřila svého času k nejvýraznějším osobnostem Československa, zemřela však v zapomnění.
svetzeny.cz

Po Drážďanech se proslavila v New Yorku

Náruč jí nakonec otevřela drážďanská dvorní opera, kde roku 1897 debutovala, poté jí spolupráci nabídla berlínská Státní opera Pod Lipami, a pak už se nabídky jen hrnuly. V Německé opeře v Berlíně se stala primadonou, hostovala v Londýně, ve Vídni, v Paříži a nakonec i v Praze. O jejím talentu se mluvilo až za oceánem, a tak v roce 1908 přišlo pozvání do newyorské Metropolitní opery, kde si zazpívala i po boku Enrica Carusa. Ve stejném roce byla prohlášena čestným členem pražského Národního divadla. Jejími dalšími uměleckými partnery byli Arturo Toscanini, Gustav Mahler či Giacomo Puccini. Všichni tito muži se od ní dokonce dočkali odmítnutí, protože Ema se chtěla vdát jedině za českého muže. Stala se světovou megastar, včetně bohatství, obdivu, manýrů i skandálů.

Hrozila jí smrt za velezradu

Během první světové války odjela opět koncertovat do Ameriky a při té příležitosti převážela důležité válečné informace. Při jejím návratu v roce 1916 už ji na hranicích čekala rakouská policie a nebýt velké přízně německého císaře Viléma II., patrně by měla jistou oprátku za velezradu. Takhle byla Ema propuštěna, od té doby ji však sledovali, byl jí zabaven pas a nesměla překročit hranice Rakouska. Tehdy koupila svůj zámeček ve Stráži nad Nežárkou, do kterého se naprosto zamilovala a brala ho za své útočiště, kam se uchylovala, kdykoliv jen mohla.

Její místo pomalu zabírali mladší talentovaní zpěváci a zpěvačky, to však neznamenalo, že by pěvkyně neměla pracovní nabídky. Jenže lukrativní nabídku na výuku zpěvu v Americe odmítla a Češi se zrovna nepřetrhli s tím, aby se jí odvděčili za to, že mnohým z nich v uplynulých letech finančně vypomohla. Její žádost o doživotní rentu za zásluhy o stát byla zamítnuta, ani místo profesorky zpěvu na pražské konzervatoři nedostala.

Mohlo by se vám líbit

První dáma Argentiny Evita Perón: Před smrtí prošla šíleným zákrokem, měl jí ulevit od bolesti

Eva Perónová, známá spíše jako Evita, zůstává i desítky let po smrti jednou z největších ikon Argentiny. Její popularita v této zemi byla skutečně neuvěřitelná a dala by se připodobnit k oblibě Lady Diany. Evitin životní příběh plný ambicí, soucitu, ale i kontroverzí, dodnes fascinuje lidi na celém světě. Snad i proto, že zemřela tak mladá.
svetzeny.cz

Lásky jedné pěvkyně

Zamilovat se Ema Destinnová uměla, její lásky ale příliš šťastné nebyly. Tou první, která se zároveň stala celoživotní, ale hlavně nenaplněnou, byl profesionální cyklista Jindřich Vodílek, několikanásobný šampion ale před její láskou ujel a zlomil operní pěvkyni srdce. Během nejaktivnějších let své slávy si Ema užívala nejrůznější známosti, až nakonec podlehla svému kolegovi Dinhovi Gillymu. Co na tom, že už byl ženatý! Přesto se z něj nakonec stal její životní partner, který se ale později raději nechal zařadit do internačního tábora, než aby sledoval další avantýry své partnerky.

Ta se na stará kolena znovu zamilovala, tentokrát do amatérského zpěváka Viléma Kunstovného s uměleckým jménem Mario Roman, který se živil jako lesní inženýr. Ani tady však stárnoucí zpěvačka s láskou příliš nepochodila. Ema si přesto nedala pokoj a podlehla svodům o dvacet let mladšího nadporučíka letectva Josefa Halsbache, za něhož se dokonce po krátké známosti vdala. Samozřejmě ani tento vztah nemohl dopadnout dobře. Manželé neměli nic společného, a jak se později ukázalo, mladý pilot šel především po majetku své staré manželky. Tu jedné noci tajně opustil a údajně si při tom odnesl velkou část jejího jmění… Po její smrti si ale ještě několik let užíval života na zámku.

Mohlo by se vám líbit

Joan Clarke: Mladá matematička pomohla vyhrát druhou světovou válku, na prolomení kódu Enigma pracovala tajně

Existuje jen málo žen, o nichž se ví, že měly přímý podíl na ukončení druhé světové války. Patří mezi ně mimo jiné britská matematička a kryptoanalytička Joan Clarke, bez jejíhož přičinění by možná válka dopadla jinak. Jakožto jediná žena v týmu se naučila ovládat metodu na prolamování šifrovaných kódů, což pomohlo válku vyhrát, o svých úspěších ale musela dlouhá léta mlčet.
svetzeny.cz

Obézní zámecká paní

Na sklonku života už Ema po slávě netoužila. Tvrdila, že není nic horšího, než pohled na starou ženu na jevišti, pravdou ale bylo, že její zdraví ohrožovala obezita, která jí navíc znemožňovala pohyb. A tak operní pěvkyně trávila všechen svůj čas na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou, kde se dokonale vžila do role zámecké paní. Procházela se zásadně v černých šatech s fialovými doplňky, zajímala se o alchymii a v zámku hromadila prapodivné artefakty, které tak trochu budily hrůzu. Další tajnou místnost měla zase určenou k odložení drahých šperků, vzácných knih, zlatých i stříbrných servisů, toaletních souprav i předmětů ze slonové kosti.

Sama Ema však vlivem špatné životosprávy chřadla a neduhy se začaly projevovat nejrůznějšími způsoby. Když nakonec musela v necelých dvaapadesáti letech v Českých Budějovicích prodělat operaci očí, její zhuntované tělo zásah nesneslo a Ema během operace dostala mozkovou mrtvici, na jejíž následky zemřela. Tak jako spousta jiných umělců i ona byla velebena především po smrti, kdy také získala nejvíce ocenění in memoriam. A teprve tehdy se z ní stala skutečná hvězda, to když po ní v osmdesátých letech ve hvězdárně v Kleti byla pojmenována planetka č. 6583, od té doby už navždy nesoucí jméno Ema Destinová.

Zajímají vás osudy úspěšných a silných žen? Přečtěte si o životě mexické umělkyně Fridy Kahlo.

Ema Destinnová proslavila naši vlast i za oceánem:
Mohlo by se vám líbit

Marie Curie-Sklodowska: Dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny umírala slepá a v bolestech na následky radioaktivity, obětovala svůj život vědě

Její jméno vešlo do dějin a objevuje se ve školních učebnicích po celém světě. Vědkyně Marie Curie-Skłodowska dala světu nejen své neuvěřitelné objevy, ale také naději ženám na lepší zítřky. Byla průkopkyní ženské emancipace a neváhala obětovat svůj život vědě.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit