Přejít k hlavnímu obsahu

Tajné záběry z nevěstince odhalují život kurtizán v 19. století. Jak žily, když nepracovaly? Fotky, které neměl nikdo vidět

V každé době existovaly a existují ženy, které za peníze prodávají své tělo a svou krásu. Na konci 19. století skrývalo město Reading v Pensylvánii za svou na první pohled úctyhodnou fasádou tajný svět nevěstinců a hříchu. Komerční fotograf William I. Goldman však tuto skrytou oblast tajně zdokumentoval. Na svých jedinečných fotografiích pak zachytil intimní okamžiky v luxusním nevěstinci Sallie Shearerové. Tyto fotografie, které byly objeveny až desítky let po jeho smrti, pak ukazují skutečný každodenní život žen, které tento podnik obývaly.

Objevte s námi dlouhou dobu neznámé fotografie z konce 19. století, které odhalují každodenní život kurtizán v luxusním nevěstinci v Pensylvánii. Díky tajným snímkům amerického fotografa Williama I. Goldmana nahlédneme do světa, který byl dlouho skryt před zraky veřejnosti.

Fotografie z nevěstince odhalují život kurtizán v 19. století

V této době byla v americké Pensylvánii morálka velmi přísně střežena a společenské normy měly své neměnné a pevně dané postavení. Ale, jak už to tak bývá, existovaly paralelní světy, o nichž se veřejně nemluvilo. Jedním z nich byl i život kurtizán v nevěstincích. Tyto ženy nabízely společnost a potěšení mužům z vyšších vrstev. A jedním z těchto mužů byl i na první pohled spořádaný fotograf William I. Goldman. Až po jeho smrti vyšlo najevo, že tento spořádaný a vážený občan žil dvojí život. Na jedné straně vážený a uznávaný fotograf, na straně druhé stálý návštěvník prominentního nevěstince. Faktem ale je, že právě díky fotografiím můžeme nahlédnout do každodenní reality kurtizán a pochopit, jaký byl jejich život mimo pracovní povinnosti.

Mohlo by se vám líbit

Zlaté časy pražských nevěstinců: Vykřičené domy byly na každém rohu, nechyběla ani zábava pro ženy nebo homosexuály

Provozovatelky nejstaršího řemesla se na přelomu 19. a 20. století o práci bát nemusely. Prostituce byla legální a nevěstince fungovaly ve větších i menších městech s tím, že nejvíce jich bylo samozřejmě v Praze. Co se za jejich zdmi odehrávalo, kdo je navštěvoval a jak se prostitutkám žilo?
svetzeny.cz

Zednář Goldman se svým fotoaparátem způsobil o mnoho let později senzaci

William I. Goldman byl uznávaným fotografem a členem zednářské lóže v Readingu. Veřejně pořizoval portréty místních obyvatel, avšak v soukromí vášnivě dokumentoval život v nedalekém nevěstinci Sallie Shearerové. Jeho snímky, které nebyly během jeho života publikovány, zachycují ženy v intimních a neformálních situacích, čímž poskytují jedinečný pohled na jejich každodenní život. Ale kdo byl tento tajemný zednář?

Dvojí život Williama Goldmana

William Goldman se narodil v roce 1856 a většinu svého života strávil v rodném Readingu, kde si vybudoval pověst respektovaného fotografa. Jak jsme již řekli, ve svém ateliéru se specializoval na portrétní fotografii, která byla v té době velmi populární. Jeho klienty byli obyčejní lidé i místní elity, což mu zajistilo významné místo ve společenském životě města. Goldman byl známý svou precizností a uměleckým přístupem k fotografii, proto se jeho ateliér stal vyhledávaným místem. Byl také členem různých společenských organizací. To jen posílilo jeho pověst jako vzorného občana. Málokdo tušil, že vedl dvojí život. Jeho soukromý život byl plný tajemství. Ve volném čase totiž navštěvoval luxusní nevěstinec provozovaný právě Sallie Shearerovou, který se nacházel pouhých deset minut chůze od jeho ateliéru. V tomto prostředí Goldman pořizoval fotografie, které měly zůstat skryté před očima veřejnosti.

Nejluxusnější kurtizána Belle epoque Caroline Otero: Říkali jí „Lákadlo sebevrahů“, muži se zabíjeli, protože ji nemohli mít

Život v nevěstinci

Sallie Shearerová, známá také jako Sarah D. Shearer, provozovala jeden z nejluxusnějších nevěstinců v Readingu. Její podnik byl vybaven nejjemnějšími koberci, krásnými zrcadly a bohatou výzdobou, což přitahovalo bohatou klientelu. Ženy zde pracující měly přístup k luxusu, který byl pro mnohé nedosažitelný, ale i tak byl jejich život plný nejistot a společenského odsouzení. A byl to právě Goldman, kdo zachytil jejich život bez pozlátka. Jeho snímky zachycovaly intimní okamžiky ze života žen, které v nevěstinci pracovaly. Tyto fotografie nebyly vulgární ani nijak pohoršující, naopak se vyznačovaly uměleckým zpracováním a snahou o zachycení jejich každodenní reality. Goldman dokumentoval ženy při čtení, líčení, česání vlasů či odpočinku mezi návštěvami klientů. Ostatně, snímky můžete vidět v naší galerii.

Mohlo by se vám líbit

Bankside Stews: Londýnské nevěstince spravovala církev a plnila si kapsy

Prodávání vlastního těla za účelem výdělku je jedna z nejstarších profesí. A většinou u lidí, kteří se takto živí, musí být k tomuto povolání, řekněme, láska. V Londýně ve 12. až 16. století existoval zvláštní fenomén: nevěstince pod správou církve. Ta se totiž snažila tuto činnost regulovat a paradoxně i někteří vysocí hodnostáři navštěvovali podniky, kde dělali všechno možné, než bylo dodržování celibátu. V oblasti Bankside, která byla známá právě aktivitami souvisejícími s prostitucí, církev nejen tolerovala, ale i regulovala a zdaňovala tyto „stews“, neboli nevěstince. Jak se církev zapojila do této kontroverzní činnosti a jaké důsledky to mělo pro londýnskou společnost?
svetzeny.cz

Lesk a bída kurtizán v širším kontextu 19. století

V 19. století byly kurtizány často vnímány jako ženy, které překračovaly společenské normy. Byly vzdělané, kulturně zdatné a měly vliv na umění a literaturu své doby. Jejich vztahy s mocnými muži jim poskytovaly určitou míru svobody, avšak za cenu společenského stigmatizování. I proto se Goldman svými fotografiemi nechlubil a nikde je neprezentoval. Zůstaly neznámé až do roku 1980, kdy byla jeho sbírka objevena v Kalifornii. Pak tato kolekce přinesla nový pohled na jeho dílo i na život v 19. století. Fotografie odhalily atmosféru tehdejšího nevěstince, ale kromě toho i detaily dobové módy, interiérového designu a každodenního života žen pracujících v tomto prostředí. Jsou na nich zachyceny ženy a dívky ve chvílích, kdy zrovna nepracovaly. Četly si, koupaly se, česaly a líčily, nebo si spolu povídaly a čekaly na klienty. Některé z fotek jsou stylizované a zachycují ženskou krásu v té nejčistší podobě a bez příkras. Zároveň dokumentují zařízení nevěstince i oblečení podle tehdejší módy. Objev této sbírky změnil pohled na Goldmana jako fotografa. Z pouhého portrétisty se stal dokumentaristou skrytého světa, jehož práce nyní slouží jako cenný historický zdroj.

Objevení Goldmanových fotografií nám umožňuje lépe porozumět obtížnému postavení kurtizán v 19. století. Ženy, které nabízely rozkoš, balancovaly mezi světem luxusu a společenským odsouzením a jejich životy odrážely paradoxy a kontrasty tehdejší společnosti. A právě díky Goldmanovi tehdejší společnost do života těchto žen nahlédla blíže. William Goldman zemřel v roce 1922, aniž by za svého života prozradil tajemství svých fotografií. Goldmanovo dílo je dnes ceněno nejen pro svou historickou hodnotu, ale také pro svou uměleckou kvalitu, která překračuje hranice tehdejšího portrétního stylu.

Zajímá vás historie a téma nejstaršího řemesla? Podívejte se, jak žily otrokyně v japonských nevěstincích. Kruté zacházení a týrání bylo na denním pořádku, domů se jich většina nevrátila

Tajné fotografie z nevěstince odhalují život kurtizán v 19. století
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit