Přejít k hlavnímu obsahu

Tanec s ďáblem: Sekta zvaná 7M manipuluje mládež. Kontroverzní dokument prosí rodiče o kontrolu toho, co děti sledují na sociálních sítích

Dokumentární seriál Tanec s ďáblem: TikToková sekta zvaná 7M nás uvádí do temných vod sociálních médií a odhaluje zlověstnou stránku slávy a až ovčí „stádnost“ nadaných ztracených mladých lidí, kteří touží po úspěchu a hvězdném životě. Kontroverzní třídílná minisérie vyvolala v posledních týdnech debaty mezi diváky i kritiky, jelikož velmi realisticky zpochybňuje vnímání zdánlivě nevinného světa tanečních trendů TikTok.

Na dokument bych se zřejmě sama od sebe nepodívala, ale jeho popularita mě strhla. Už i tím, že když je něco dokument, předpokládáme, že se jedná o reálný příběh, v němž vystupují reální lidé. U Tance s ďáblem je to jiné. Kdybyste si ale nečetli kritiky a názory, nikdy by vás nenapadlo, že se jedná o smyšlený příběh. I když ne tak docela smyšlený - fabulace je poměrně trefná. Anebo snad ne?

Jak se vám jeví toto video:

Strhující dokument bez očekávání

V době sociálních médií se TikTok stal jedním z kulturních fenoménů, který svými krátkými a poutavými videoklipy zaujal miliony lidí. I přes mnohé otazníky kolem „čínské“ platformy pohltil mladou generaci natolik, že se dá hovořit o fenoménu daleko silnějším než YouTube, Instagram, o Facebooku ani nemluvě.

Pod povrchem chytlavých tanečních videí a virálních výzev se však v případě dokumentu skrývá temnější příběh. Tanec s ďáblem: TikToková sekta zvaná 7M je skutečně strhující dokument, který tuto realitu zkoumá. Hlavními aktéry jsou mladí talentovaní street dancers (freestyloví tanečníci), které zláká vidina získat sledující jen tím, že se „sdruží“ pod jednu náboženskou, zprvu nevinnou sektu - navenek vypadající jako manažerská společnost.

Mohlo by se vám líbit

Děsivá česká sekta Imanuelité: Vůdce Parsifal poblouznil dceru herečky Mileny Dvorské, udělal z ní Labutí Pannu

O tom, že sektě může propadnout v podstatě kdokoliv, se ví již dávno, dnes je však díky internetu větší informovanost, a tím pádem i pravděpodobnost, že se podobnému neštěstí vyhnete. V devadesátých letech byl však internet v plenkách a v České republice, která se vzpamatovávala z náhlé svobody, se dařilo kdejakým podvodníkům. A sektám. V čele jedné z nich byla dokonce dcera herečky Mileny Dvorské.
svetzeny.cz

Tato záhadná skupina, nebo lépe řečeno opravdu sekta, známá jako 7M Cult, údajně manipuluje a zneužívá mladé influencery TikToku k nekalým účelům.

A co byste řekli? První, co jsem udělala, že jsem začala hledat 7M. A narazila na Instagramu (TikTok nemám) na spoustu skupin, zejména ale vytvořených právě pod vlivem tohoto dokumentu. Současně u všech stálo, že se jedná o smyšlenku. Pak ale sakra dobrou, tedy spíše děsivě dobrou! I když některá média píší něco jiného. Ocitáte se tak uprostřed fikce.

Hluboký ponor do kultu 7M

V seriálu je vylíčena náboženská sekta 7M Cult, která verbuje influencery TikToku a slibuje jim slávu a bohatství. Tedy nejprve sledující / followers, a díky nim i slávu, účinkování v reklamách a obrovské výdělky, které tito mladí lidé, často žijící na okraji společnosti, neznali ani ze snů.

Za pozlátkem a leskem se však tito influenceři ocitají v osidlech manipulace a kontroly. Vůdci sekty, tedy „manažerské společnosti“ 7M, jsou postupně vykresleni jako charismatické, ale zlověstné postavy, které využívají zranitelnosti a ještě více lásky influencerů k tanci, ale nakonec je vedou cestou psychického a emocionálního zmatku. Ti tak opustí své rodiny a zcela zmanipulováni ztratí kontakt se reálným světem… Tento dokument ale rozhodně nepatří k filmům, které vás roztančí.

Mohlo by se vám líbit

Víra jako kamufláž pro zneužívání: Dění za dveřmi sekty Boží děti. Někteří členové pochází z Česka

David Berg založil v roce 1968 komunitu jménem Boží Děti, dnes známou také jako Mezinárodní Rodina. Hlavní myšlenkou bylo zaměřit se na rodinné vazby, lásku a svobodu, za které měli stoupenci sekty bojovat. A to vše v rámci víry, která měla být na prvním místě. Realita ale zdaleka nebyla tak Boží, jak ji zakladatel sekty prezentoval.
svetzeny.cz

Celá společnost 7M je vedena Robertem Shinnem, charismatickým zakladatelem, který je však postupně obviněn z několika zločinů, včetně sexuálního zneužívání a finančního vykořisťování… Tento muž vybuduje ve společnosti klasický letadlový systém, kde každý nováček má svého mentora… a pyramidou vše směřuje až k Robertovi. Mezi vůdci sekty je pak i žena jménem Miranda Wilkingová, jejíž rodina se zoufale snaží dostat svou dceru a její sestru ven… Jednou z hlavních dějových linií seriálu je právě život Mirandy Derrickové, dříve Wilkingové, která získala popularitu na TikToku se svou sestrou. Poté, co byla naverbována 7M a připojila se k Shekinah Church, se Miranda údajně izolovala od své rodiny. Její sestra a rodiče tvrdí, že byla spolu s dalšími tanečníky naverbovanými 7M odtržena od svých blízkých. Všichni však shodně nakonec uvedli, že se cítili osaměle.

Ale více už vám neprozradíme. Ještě snad to, že seriál se zabývá obviněními vznesenými několika bývalými klienty společnosti 7M a členy církve Shekinah, kterou vede Robert Shinn a která má vazby právě na 7M. Tato obvinění zahrnují fyzické a sexuální zneužívání a také tvrzení, že 7M a Shekinah Church si braly až 80 % hrubé mzdy klientů prostřednictvím různých poplatků a požadovaných darů…

Společnost 7M Films popřela veškerá obvinění uvedená v dokumentu. Miranda Derrick ve svém prohlášení na Instagramu označila obvinění za součást rodinného sporu o kontrolu nad jejich společným TikTok účtem a uvedla, že kvůli probíhajícímu soudnímu sporu nemůže poskytovat další komentáře. Robert Shinn a další členové 7M odmítli poskytnout rozhovor pro seriál.

Mohlo by se vám líbit

Znamení, že vám váš anděl strážný chce sdělit něco důležitého: Přestaňte tyto jemné signály ignorovat

Každý z nás chce vědět, že na nás někdo dohlíží. Proto stojí za to se pozorně rozhlédnout, protože nám mohou uniknout signály, které nám usnadňují život. Jsou to znamení, že vám váš anděl strážný chce sdělit něco důležitého. Raději jim věnujte pozornost.
svetzeny.cz

Kontroverze a kritika

Natáčení seriálu začalo na konci roku 2022 a třídílný dokument byl zveřejněn na Netflixu 29. května 2024.

Premiéra minisérie Tanec s ďáblem: TikToková sekta zvaná 7M se samozřejmě setkala s obrovskou kontroverzí. Kritici tvrdí, že seriál senzacechtivě zpracovává danou problematiku, což může vyvolat zbytečnou paniku mezi rodiči a mladými uživateli TikToku. Na druhou stranu zastánci tohoto zajímavého dílka se domnívají, že slouží jako alarm a upozorňuje na skrytá nebezpečí slávy na sociálních sítích. Tvůrci, mimo jiné režisér Derek Doneen, svou práci obhajují a zejména vyzdvihují rozsáhlý výzkum a výpovědi z první ruky, které jsou základem seriálu.

Mohlo by se vám líbit

Kontroverzní Jaroslav Dušek: Herec zcela propadl alternativnímu stylu života, neduhy léčí půstem, klystýrem a u lékaře nebyl více než třicet let

Jeho životní styl příliš mnoho lidí nechápe. Jaroslav Dušek (63) vyznává, řekněme, velmi alternativní způsob žití. Nechodí k lékaři, nezobe prášky a je zdravý jako rybička. Pokud už oblíbený herec pocítí, že na něho „něco leze”, nasadí si klidně měsíční půst a neduhy zmizí. Základem je však pravidelný pitný režim. Balenou vodou či klasikou z kohoutku u herce ale nepochodíte.
svetzeny.cz

Pohled filmařů: Budíček, vstávejte!

Tvůrci seriálu mají jasný cíl. Chtějí odhalit temné podhoubí sociálních médií a to, kam až jsou někteří schopni zajít kvůli slávě (z pohledu TikTokerů), ale i moci a kontrole (Robert Shinn). V rozhovorech hovoří o své motivaci chránit mladé influencery před zneužitím a poučit veřejnost o potenciálních nebezpečích, která číhají za zdánlivě neškodnými online trendy. Zdůrazňují, že jejich záměrem není démonizovat TikTok, ale upozornit na problém, který byl do značné míry přehlížen.

Reakce veřejnosti jsou smíšené

Reakce diváků jsou smíšené, jak už to tak bývá. Někteří chválí odvážný přístup a volbu tématu a uvědomují si sílu důležitého problému, zatímco jiní dokument kritizují za šíření paniky. A faktem je, že jsem rozhodně nebyla jediná, kdo začal googlovat, zdali sekta skutečně reálně existuje. Platformy sociálních médií zaplavily diskuse, v nichž mnoho uživatelů TikToku vyjadřovalo šok a nedůvěru v podobná odhalení. Seriál však nepochybně cílovou skupinu zasáhl a vyvolal širší diskusi o bezpečnosti a odpovědnosti v digitálním věku.

Mohlo by se vám líbit

Sexuální otrokyně za dob druhé světové války: Ženy musely zvládnout obšťastnit určitý počet mužů, po čase byly vyměněny za lepší „model”

Ženy lehčích mravů byly samozřejmě pro nacisty nepohodlné, proto se jim dostávalo stejného zacházení jako neárijským ženám. Byly zotročovány, znásilňovány a ponižovány. Během druhé světové války se zřídila takzvaná organizovaná prostituce, kdy byly tyto ženy k dispozici vojákům, vězňům, ale také vysokým nacistickým pohlavárům. Plán tak byl jasný - v nevěstincích ženy sexuálně zotročit a v koncentračních táborech dodělat.
svetzeny.cz

Síla sociálních médií

Jedním z ústředních témat seriálu je obrovská moc, kterou disponují platformy sociálních médií. TikTok se svými miliardami uživatelů dokáže katapultovat obyčejné lidi ke globální slávě. Tato moc však může být také zneužita. Velmi silná je zde totiž právě tzv. psychologická daň, kterou si manipulace kultu 7M vybírá na svých členech. Influenceři, kteří kdysi žili z počtu lajků a sledujících, se po odchodu „ze sekty“ potýkají s úzkostí, depresemi a ztrátou identity. Seriál obsahuje otřesné výpovědi bývalých členů kultu a nabízí syrový a velmi autentický pohled na emocionální jizvy, které po sobě zanechali.

Právní a etické důsledky a apel na větší informovanost

Seriál také vyvolává důležité otázky týkající se právní a etické odpovědnosti platforem sociálních médií. Měly by TikTok a další platformy dělat více pro ochranu svých uživatelů před zneužíváním? Jaká opatření lze zavést, aby se podobným situacím v budoucnu zabránilo? V konečném důsledku je minisérie výzvou nebo voláním k akci. Vyzývá diváky, aby byli ostražitější a rozlišovali obsah, který konzumují, a influencery, které sledují. Zároveň vybízí rodiče, aby se svými dětmi vedli otevřené rozhovory o možných rizicích slávy na sociálních sítích.

Zajímají vás sociální sítě? Pak si přečtěte, která 2 znamení by se před nimi měla mít obzvláště na pozoru.

Mohlo by se vám líbit

Neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. Tak žije komunita Amišů v USA

Žijí stranou od běžné společnosti, přepravují se vozy taženými koňmi, mají předepsané úbory a jejich vzdělání končí základní školou. Komunita Amišů je často považovaná za podivnou sektu, jelikož je ale soběstačná a nikomu neškodí, má v americké populaci své místo. Jak vlastně Amišové žijí?
svetzeny.cz

Doktorka Jane Smithová, psycholožka specializující se na vliv sociálních médií na duševní zdraví, k seriálu uvedla: "Půvab slávy na sociálních sítích může být neuvěřitelně svůdný, zejména pro mladé lidi. Je velmi důležité pochopit psychická zranitelná místa, která mohou být zneužita." S ní souhlasí i odborník na digitální média John Doe, který také zdůrazňuje potřebu silnějších regulačních rámců, které by uživatele před takovými dravými praktikami chránily.

Takže pokud vás tato problematika zajímá anebo máte děti závislé na TikToku a jiných sociálních sítích, zbystřete. Tanec s ďábem je provokativní a velmi aktuální dokument, který poukazuje na temné stránky sociálních médií.

Zdroj článku