Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Český jazyk pro 1. stupeň základní školy. Otestujte si své znalosti a zkuste projít testem bez chyby

Ovládat naprosté základy gramatiky našeho mateřského jazyka by měl každý. Přesto se občas každému z nás povede udělat chybu. Zkuste svoje znalosti češtiny otestovat. A začněte od těch jednodušších věcí, které se učí žáci prvního stupně základní školy.

Někdo vzpomíná na hodiny českého jazyka s láskou, jiný s odporem. Studium mateřského jazyka nás provází po celou dobu školní docházky. Jen těžko může někdo říct, že se mu v životě nebude hodit znát pravidla pravopisu našeho jazyka. Naopak. Se svými znalostmi gramatiky jdete s kůží na trh prakticky v každém písemném i mluveném projevu.

Pravopis jako ukázka naší inteligence

Čeština je obecně považována za jazyk poměrně složitý, s gramatikou plnou výjimek. Naučit se vše perfektně, vyžaduje velké úsilí a procvičování, což ne každého baví. Jistě, ne každý je dokonalý, navíc v době, kdy máme pravidla pravopisu na internetu, není problém si cokoli dohledat. Přesto bychom měli umět napsat větu bez pravopisných chyb. Není nic horšího, než se znemožnit tím, že pošleme SMS zprávu nebo e-mail s hrubkou. 

Kvíz z českého jazyka otestuje vaše znalosti

Neučíme se pro školu, ale pro život.
Seneca
Mohlo by se vám líbit

Osobnost žen podle měsíce narození: ledňáčci jsou kariéristky, manipulátorky se rodí v červnu

Každá z nás má určité charakteristiky osobnosti. Podílejí se na nich všechny možné faktory - od výchovy našich rodičů, přes sociální skupiny, ve kterých se pohybujeme, až po znamení zvěrokruhu. Velký vliv na to, jak se chováme a jak smýšlíme má ale i měsíc, ve kterém jsme se narodily. Pro každý měsíc totiž platí odlišné charakteristiky, ve kterých se velmi často zrcadlí právě naše osobnosti.
svetzeny.cz

V čem nejvíce chybujeme?

Kromě psaní i/y chybujeme nejčastěji v interpunkci, velkých písmenech a správných tvarech podmiňovacího způsobu já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste, oni by, podobně je to s kdyby a kdybychom. Schválně, jak často se setkáváte s tím, že vidíte napsáno "my byjsme"? Mnozí z nás chybují také ve skloňování zájmena  nebo v zaměňování slov. Víte přesně, kdy použít holt a hold? A kdy použít slovo kvůli a díky?

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit