Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Dokážete přiřadit autora kultovním dílům světové literatury? Pokud se nespletete, jste fakt dobří

Když slyšíte jména jako Shakespeare, Kafka nebo Tolstoj, pravděpodobně vás hned napadnou jejich slavná díla. Ale dokážete rozpoznat, kdo napsal která ikonická díla světové literatury? Tento kvíz otestuje vaši literární paměť i to, jak dobře se orientujete v klasických knihách, které formovaly světovou kulturu. Ono totiž platí nejen ono známé "kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem", ale také "řekni mi, co čteš, a já ti povím, kdo jsi."

Čtení knih nás provází celým životem. Od povinné četby ve škole až po vlastní výběr knih, které nás inspirují a obohacují, literatura je nedílnou součástí našeho vnímání světa. Knihy mají neuvěřitelnou moc nejen nás pobavit, ale také přimět k zamyšlení nad hlubšími otázkami života. Kromě toho, že rozvíjí naši fantazii, nám literatura umožňuje poznat kulturu a hodnoty jiných zemí, což je nesmírně důležité v globalizovaném světě.

 

Znát autory kultovních děl není jen otázkou školní znalosti. Klasická literatura má své místo i v současnosti – ovlivňuje nejen moderní tvorbu, ale také filozofické myšlenky, hodnoty a přístup k životu. Díla jako Romeo a Julie, 1984 nebo Pán prstenů stále hovoří ke všem generacím a ukazují, že lidská fantazie, sny a obavy se v průběhu věků příliš nemění. Ostatně, i když jako povinnou četbu je ve školním věku příliš nemilujeme, celý život pak oceňujeme, že jsme tato díla četli.

 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zvládli byste učivo 2. stupně základní školy? Pokud odpovíte na 100 %, máte vyhráno

Jak moc si pamatujete učivo z prvních ročníků druhého stupně základní školy? To, co se kdysi zdálo jako rutina, může dnes být pořádnou výzvou, i když by tyto vědomosti měl mít každý. Matematické vzorce, zeměpisné poznatky či gramatická pravidla – zvládli byste to znovu? Otestujte své schopnosti a zjistěte, jestli jste ještě neztratili kontakt s učivem, které vás kdysi provázelo každý den.
svetzeny.cz

Světová literatura nám přináší fascinující pohledy na různé kultury a období. Například realismus, jehož zástupci jsou třeba Lev Tolstoj a Charles Dickens, se soustředil na každodenní život obyčejných lidí, zatímco romantismus, jehož velkým zástupcem byl Johann Wolfgang von Goethe, se zaměřoval na city, přírodu a individualitu. Existencialismus, který formoval například Jean-Paul Sartre, zase přináší hluboké otázky o smyslu života.

Zkuste také: Vyzkoušejte, jak dobře znáte českou a světovou literaturu. Na všech 15 otázek by měl odpovědět každý bez chyby

 

V dnešní době je důležité číst nejen národní autory, ale i ty zahraniční. Poznat světovou literaturu znamená rozšířit si obzory a pochopit kulturní dědictví lidstva. Takže, jak dobře znáte autory, kteří dali vzniknout těmto velkým dílům?

Knihy jsou mostem mezi různými kulturami, myšlenkami a epochami. Ať už jste kvíz zvládli bez chyby, nebo máte rezervy, důležité je, že světová literatura nám otevírá nové obzory a ukazuje, jak se lidstvo vyvíjelo po stránce umělecké i myšlenkové. Takže až příště vezmete do ruky knihu, vzpomeňte si, že čtete něco, co vás propojuje se světem, a to nejen tím současným, ale i minulým.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: