Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Doplňte správně české podzimní a zimní pranostiky našich předků. Znáte je všechny, nebo budete tápat?

Podzim a zima v sobě nesou zvláštní kouzlo. Přinášejí nejen změnu počasí, ale také připomínají staré lidové moudrosti, které nám naši předci zanechali ve formě pranostik. Ty ukazují, jak lidé dříve vnímali svět kolem sebe a jak se jim díky pozorování přírody a opakujících se změn v průběhu roku podařilo pochopit i to, co by dnes mnozí považovali za práci vědců. Znáte ty nejznámější z nich?

Co je pranostika?

Pranostiky, jak je známe, vznikaly postupně, v průběhu mnoha generací. Lidé kdysi neměli přístup k dnešní technologii, předpovědím počasí nebo metodám, jak zjistit, co je čeká. Co měli, byla příroda a vše, co jim mohla nabídnout – stromy, zvířata, oblohu, hvězdy, a svůj vlastní selský rozum. Každá pranostika vznikla jako výsledek letitého pozorování přírodních úkazů a jejich vlivu na každodenní život. Pranostiky tedy byly přirozeným způsobem, jak si lidé uchovávali znalosti, které jim pomáhaly přežít a připravit se na nadcházející sezónu.

Pranostiky se často zaměřovaly na to, jaké počasí můžeme očekávat, jak bude ovlivňovat úrodu nebo jak se chovat v určitých obdobích roku. Podzimní a zimní pranostiky byly obzvláště důležité. Zimy byly kruté a nevyzpytatelné, proto si lidé dávali záležet na tom, aby si uchovali každou cennou radu, která by jim mohla pomoci lépe pochopit a přizpůsobit se náročným podmínkám.

Pranostiky často souvisely s konkrétními dny, svátky nebo světcem, což mělo svou logiku. Církevní kalendář se pevně propojil s životem na vesnici a pranostiky tak byly nejen praktickým průvodcem počasím, ale i jakousi oslavou tradic a svátků. Každý svatý měl svůj „speciální den“, kdy mohl přinést teplo, chlad, sníh nebo mráz.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře znáte klenoty české i světové literatury

Maturita z literatury a českého jazyka představuje pro mnoho studentů zásadní výzvu. Povinná četba je přitom důležitou částí této zkoušky, která však vyvolává různé pocity. Ne všichni totiž jsou nadšení čtenáři klasických děl, zejména ve školním věku. Není proto divu, že někomu doporučená literatura zůstane v hlavě už jednou provždy, jiny ji vypustí hned po maturitě. Jak jste na tom s pamětí vy?
svetzeny.cz

K čemu pranostiky sloužily?

Pranostiky měly pro tehdejší lidi mnohem větší význam, než si dnes umíme představit. Byly přirozeným způsobem, jak se připravit na neznámé. Byly nejenom o předpovědi počasí, ale také o návodu, jak přežít zimu, kdy očekávat největší mrazy, kdy může přijít obleva, nebo jak se nejlépe připravit na setí, pokud jaro vypadá, že dorazí později. V podstatě pranostiky lidem pomáhaly zorganizovat si práci, rozdělit zásoby, a někdy i vyvarovat se katastrofálních chyb. Lidé se pranostikami často řídili, protože jim přinášely jistotu a jakési bezpečí. Když každý rok přicházelo stejné pořekadlo s podobným průběhem událostí, cítili, že alespoň něco v jejich životě je předvídatelné a stabilní.

I když dnes většina z nás nepotřebuje pranostiky k přežití zimy nebo k plánování sklizně, mají stále své kouzlo. Někteří lidé dodnes věří, že mohou podle pranostik určit, jaká bude nadcházející zima nebo kdy čekat první sníh. A i když jim nevěříme doslova, můžeme se v nich najít, v té obyčejné lidské touze po spojení s přírodou a po uchování kousku moudrosti, kterou nám naši předkové odkázali. Dnes je pranostika spíše připomínkou toho, jak dříve lidé žili, jak si dokázali poradit s tím, co měli, a jak se uměli poučit z přírodních cyklů.

Baví vás kvízy? Vyzkoušejte si, jak se orientujete ve filmových hláškách.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Kvíz: 10 běžně používaných cizích slov. Zjistěte, jestli znáte význam, ať si ve společnosti neuděláte ostudu

V dnešní době jsou cizí slova nedílnou součástí českého jazyka. Často přicházejí s technologickými, společenskými či kulturními změnami a rozšiřují naši slovní zásobu. Avšak jejich nevhodné nebo nadměrné používání může někdy způsobit více zmatků než užitku. Patříte mezi ty, kteří si ve společnosti často udělají ostudu, nebo vám mají přátelé problém porozumět, protože se váš projev hemží cizími slovy?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit