Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte české a moravské řeky, vzpomeňte si na zeměpis ze základky

Česká republika je na vodní zdroje opravdu bohatá. Je tu nejen velké množství rybníků a uměle vytvořených nádrží, ale i řek. Asi si vzpomínáte na hodiny zeměpisu, kdy jsme se o těch nejdůležitějších učili. Zkuste si je připomenout a tyto vědomosti ve své paměti najít. Jak úspěšní budete v našem kvízu na téma českých a moravských řek?

Podoba říční sítě je neustálým procesem, který byl započat již v období počátku geologického a geomorfologického vývoje České republiky. Výsledná podoba říční sítě je ovlivněna z největší míry rozmístěním pohoří a nížin.

Velkou výhodou naší republiky je fakt, že většina vodních toků pramení na našem území. To pro nás znamená čistou vodu, jejíž kvalitu si sami ovlivňujeme. Na druhou stranu jen některé z vodních toků mohou být využívány pro výrobu elektrické energie či pro dopravu, protože to vyžaduje určitý průtok a parametry koryta.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Na tohle bude vaše paměť krátká. Zkuste si vzpomenout na známé pověsti z českých hradů a zámků

Léto je obdobím cestování a objevování a řada příznivců historie i rodin putuje především po krásách naší vlasti. Ta se může pyšnit obrovským množstvím hradů a zámků, z nichž téměř každý má svoji pohnutou historii a opřádají ho záhadné pověsti. Jak dobře je znáte?
svetzeny.cz

Mezi největší a nejdelší řeky naší republiky patří Vltava, která je přítokem Labe. Řeka Labe i se svými přítoky patří do úmoří Severního moře. Naopak řeka Dyje a její přítoky patří do úmoří Černého moře. Ve Slezsku nalezneme řeku Odru, která patří do úmoří Baltského moře. Hranice všech úmoří se na území České republiky potkávají v jednom bodě, kterým je vrchol Klepý v pohoří Kralického Sněžníku.

Mezi uměle vytvořené vodní plochy patří přehrady, které se využívají k vodohospodářství a výrobě elektrické energie, a rybníky, které slouží k chovu ryb. Vodní plochy mohou také sloužit k rekreaci. Přírodní vodní plochou jsou jezera, jež jsou převážně ledovcového, krasového nebo rašeliništního původu.

Zdroj článku