Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte pranostiky pro měsíc leden? Na všech 10 otázek odpoví jen opravdoví znalci

K našim lidovým tradicím patří pranostiky odjakživa. Jednoduchá říkadla poukazující na přírodní jevy provázejí život člověka odnepaměti, a i když na ně dnes už nemusíme věřit, spoustu z nich stále známe a vyslovujeme. Pamatujete si ty, které se týkají měsíce ledna?

Pranostiky jsou lidová přísloví nebo říkadla, která se vztahují k přírodním jevům, počasí a jeho vývoji. Vyjadřují moudrost, kterou naši předkové shromažďovali po staletí a která jim pomáhala lépe pochopit okolní svět. Nejčastějšími tématy pranostik jsou roční období, zemědělské práce, svátky světů a počasí. Příkladem může být známá pranostika: „Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem.“ Tento verš poukazuje na proměnlivé počasí na začátku jara, kdy zima stále může překvapit.

Pranostiky jako předpovědi pro zemědělce

Pranostiky vznikaly během dlouhého pozorování a zkušeností řady generací našich předků. Kdysi dávno neexistovaly meteorologické přístroje a také věda byla v plenkách, a tak lidé spoléhali na to, že některé jevy v přírodě se každoročně opakují, z čehož usuzovali, že dokážou uhodnout, jaké budou následovat změny v počasí. Aby se jim tato pozorování lépe pamatovala, byly poznatky zrýmovány do veršů, jež se předávaly z generace na generaci.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Kdo chce kam, pomozme mu tam. Znáte české pranostiky a přísloví? Otestujte své znalosti

V běžném životě je slyšíme už od školky. České pranostiky, rčení a přísloví možná ani neumíme vysvětlit, jisté věty ale máme jednoduše zakódované v hlavě. Otestujte si své znalosti v našem kvízu a zjistěte, zda jsem mistři, nebo vám nějaké znalosti přece jen chybí.
svetzeny.cz

Pranostiky byly v minulosti důležité zejména pro zemědělce, některé se ale věnovaly i jiným aspektům života. Každopádně právě zemědělci, nebo i rybáři a další lidé, jejichž obživa byla spjata s přírodou, podle nich plánovali práce na poli, sklizně i přípravy na zimu. Pomáhaly jim také ujistit se, že to s úrodou dobře dopadne, když bylo nejhůř.

Kvíz: Jak dobře znáte pranostiky pro měsíc leden?

I když žijeme v době moderních technologií a vědeckých předpovědí počasí, pranostiky svým způsobem neztratily své kouzlo a některé se mezi řečí stále používají. Většinou na ně ale spíš narazíme třeba v kalendářích nebo ve školách, aby neupadly v zapomnění. Jedná se totiž o součást českého folklóru. Tak pojďme na kvíz!

Jak jste na tom ve škole byli s matematikou a geometrií? Vyzkoušejte si test na geometrické pojmy. 

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Vyzkoušejte si školní diktát. Obstojíte ve 13 záludných otázkách? Jednoduché procvičení pravopisu vám dá možná zabrat

Jazyková cvičení jsou běžnou školní rutinou. Procvičujeme si pravopis nejen proto, abychom měli dobrou známku, ale i proto, že jeho znalost patří k základním dovednostem. Pak ale ze školy odejdeme. Předpokládá se, že vyzbrojeni mimo jiné i dovedností používat náš mateřský jazyk skvěle a bez chyb. Jenže to tak často není. Zapomínáme, ale někteří z nás také k jazykům nemají vlohy. Zkuste si náš diktát. Jak byste dnes obstáli vy?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit