Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte vyjmenovaná slova? Zjistěte, jestli potřebujete oprášit znalosti ze základní školy

Vyjmenovaná slova patří k pilířům českého jazykového vzdělání. Některé žáky základních škol dokážou pěkně potrápit, jiní mají rodný jazyk zkrátka v krvi a problémy s pravopisem je netrápí. Česká gramatika však čas od času mění svá pravidla, a tak se může stát, že některá slova znejistí i bývalé jedničkáře. Jak jste na tom s vyjmenovanými slovy vy?

Historie vyjmenovaných slov sahá do doby kodifikace českého jazyka, kdy bylo potřeba ustálit pravidla pravopisu, která by sjednotila psaný jazyk a usnadnila jeho používání v úředních a vzdělávacích textech. Čeština jakožto jazyk s bohatou historií a složitou morfologií potřebovala systém, který by pomohl s pravopisem těch slov, jejichž výslovnost neodpovídá přesně jejich psané podobě. Taková slova se začala označovat jako „vyjmenovaná“, což znamenalo, že v nich platí odlišná pravidla pro psaní i/y po určitých souhláskách.

Proč se vyjmenovaná slova používají

Vyjmenovaná slova tu nejsou od toho, aby týrala žáky a studenty, právě naopak. Mají jim pomoct vyznat se v pravopisu a také snadněji porozumět výjimkám v českém jazyce. Díky vyjmenovaným slovům je snadnější eliminovat chyby a komunikovat s ostatními v jednotném psaném projevu. V českém jazyce existují určité souhlásky, po kterých se běžně píše „i“, ale u některých slov, která mají historické nebo jazykovědné důvody, se píše „y“.

Vyjmenovaná slova navíc slouží k pochopení etymologie a historie českého jazyka. Často pocházejí ze staročeštiny a jejich podoba odráží vývoj slov od jejich původní formy. Díky nim si studenti mohou lépe uvědomovat jazykové souvislosti a výjimky, které by jinak bylo složitější pochopit a zapamatovat si.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zopakujte si učivo 6. třídy ZŠ. Výsledek ukáže, jak moc jste dávali pozor

Šestá třída základní školy je pro žáky přechodným obdobím, kdy se poprvé setkávají s některými novými předměty a prohlubují své dosavadní znalosti. V tomto věku začínají více rozvíjet samostatné myšlení, kritický pohled na svět a získávají nové dovednosti, které jim pomohou lépe porozumět okolnímu světu. Co si z této doby ze školních lavic pamatujete vy?
svetzeny.cz

Vývoj vyjmenovaných slov

Se změnou jazykového systému a aktualizací pravidel pravopisu dochází k drobným úpravám a revizím seznamů vyjmenovaných slov. S jazykovým vývojem se také mění pohled na to, jaká slova by měla být považována za vyjmenovaná, a která již neodpovídají modernímu používání. Některá slova, která se dříve považovala za vyjmenovaná, byla z důvodu vývoje jazyka nebo změny ve významu z vyjmenovaných slov vyřazena. Často bylo důvodem i to, že šlo o slova zastaralá a tudíž nepoužívaná. Naopak, nová slova, která vstoupila do běžného používání, se mohou do seznamu přidat. Tyto změny mají na starosti lingvisté a odborníci na český jazyk, kteří dbají na to, aby úpravy zachovaly funkčnost a přehlednost vyjmenovaných slov, která mají pomoci zlepšovat pravopis.

I přes změny, které se postupně v systému vyjmenovaných slov dějí, zůstávají klíčovou součástí českého jazykového vzdělávání. Díky nim mohou studenti lépe zvládnout český pravopis a pochopit logiku jazyka. Vyjmenovaná slova zůstávají důležitým nástrojem pro výchovu jazykového citu a učení se pravidlům pravopisu. Pomáhají nejen při psaní, ale také při hlubším porozumění tomu, jak čeština funguje a jak se vyvinula. Vyjmenovaná slova tedy nejsou pouhou sérií nepravidelností, které se žáci učí zpaměti. Jsou klíčem k pochopení českého pravopisu, významnou historickou stopou jazykového vývoje a nástrojem, který má za cíl posílit jednotnost psané češtiny. Svým způsobem reflektují dlouhou historii jazyka a jeho přizpůsobení moderním potřebám uživatelů.

Baví vás kvízy? Zjistěte, jak jste na tom se zeměpisem.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Kvíz pro češtináře: Zvládněte nejzákeřnější chytáky z českého pravopisu na jedničku

Čeština je krásný, ale zároveň trochu zákeřný jazyk. Zrovna když si už člověk myslí, že má gramatiku v malíčku, objeví se nějaký pravopisný chyták, který ho zaskočí. A to i opravdu zkušeného profesionála. Pravidla se totiž stále mění a upravují. Není proto na škodu občas trochu potrápit mozek a připomenout si záludnosti, které náš rodný jazyk nabízí. Jak jste na tom s chytáky vy?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit