Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Koledy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Jak dobře si je pamatujete? Zjistěte to v našem kvízu

K Vánocům neodmyslitelně a nenahraditelně patří hned několik věcí, které dotvářejí tu správnou vánoční atmosféru. Nesmí samozřejmě chybět voňavý a oku lahodící stromek, lahodné cukroví i měkké a tvrdé dárečky, aby ale byly uspokojeny všechny smysly, nesmíme zapomenout na hudbu. A co jiného na Vánoce zpívat, než koledy? Máte je natrénované?

I když jsou dnes klasické koledy stále více nahrazovány moderními vánočními songy, které nás rok co rok už od začátku adventu atakují ze všech rádií, na večírcích, v restauracích i nákupních centrech, až je známe zpaměti, aniž bychom kolikrát chtěli, není občas na škodu připomenout si klasiku tak, jak ji známe ze školy, z domova či z kostela, kam i někteří nevěřící jednou za rok zajdou podívat se na půlnoční mši.

Původ koled

Koledy jsou neodmyslitelnou součástí vánoční atmosféry. Tyto melodické písně plné radosti, klidu a příběhů o narození Ježíše Krista se zpívají již po staletí. Původně měly nejen duchovní, ale i společenský význam, když spojovaly lidi, kteří se v období zimního slunovratu scházeli, aby oslavovali nadcházející světlo a naději.

Podle legendy je autorem první koledy svatý František z Assisi, který žil v letech 1181–1226. Za přední české autory vánočních písní jsou považováni Adam Václav Michna z Otradovic a Jakub Jan Ryba, jenž složil Českou mši vánoční, jíž familiárně říkáme také "rybovka".

Mohlo by se vám líbit

Poznáte kultovní písničky z českých pohádek? Otestujte své znalosti

České pohádky patří mezi poklady naší kultury a jejich písničky se zapsaly do srdcí diváků všech generací. Často je písnička stejně slavná jako pohádka sama, v několika málo případech dokonce ještě slavnější. Vzpomínáte na melodie, které vás provázely dětstvím a už brzo si je zase připomenete o Vánocích? Pojďte se ponořit do světa pohádkových hitů a zjistěte, jak dobře je znáte.
svetzeny.cz

Šíření vánoční pohody

Ve středověku se zpívání koled stalo populární i mimo kostely. Skupiny koledníků často složené z dětí, mládeže nebo vesnických spolků, obcházely domy, zpívaly koledy a přály majitelům šťastný nový rok. Jako odměnu dostávali drobné dárky, jako byly jídlo, peníze nebo sladkosti. Tento zvyk měl nejen duchovní rozměr, ale i sociální význam, kdy zajišťoval propojení komunity.

Zpívání koled se zachovalo dodnes zejména proto, že není jen zábavou, ale také způsobem, jak šířit vánoční pohodu. Připomíná nám důležitost sdílení, klidu a naděje, ať už je zpíváme v kostele, na náměstí nebo doma u stromečku. Když se lidé sejdou, zapomenou na každodenní starosti a nechají se unést kouzlem hudby, vytvoří nezapomenutelnou atmosféru plnou radosti a lásky.

Baví vás kvízy? Vyzkoušejte si, jak se vyznáte v pohádkových princeznách.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Oblíbený zpěvák a herec Josef Zíma přišel o nohu, to mu však nezabránilo koncertovat pár dní po operaci

Nejhorší obavy, které Josef Zíma (92) prožíval na konci října, se zhmotnily. Krásný princ Radovan z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele musel podstoupit amputaci nohy. Naštěstí nepotvrdil svá slova, jež vyřkl ve velkém zoufalství, a o pár dní později od složité operace už „juchal” na pódiu před zraky svých fanoušků. Ostatně právě oni jsou pro herce a zpěváka hnacím motorem, aby se co nejdříve vrátil v plné síle na koncertní jeviště a dál všem rozdával radost svými nezapomenutelnými písněmi.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit